MÜZİK ÖTESİ

Oidspus Sürgünde İstanbul'da!

Barış Öner - 16 Kasım 2005


Yurtdışında büyük ilgi gören "Oidipus Sürgünde",
sadece üç oyunla İstanbul'da...

Yurtdışında sahnelendiği her yerde ayakta alkışlanan ve son olarak Slovenya'daki  EX PONTO 2005 Festivali'nde seyirci oylarıyla "En İyi Oyun" seçilen Stüdyo Oyuncuları'nın "Oidipus Sürgünde" adlı yapıtı,  Moskova ve Hamburg turnelerine çıkmadan önce,  23-24-25 Kasım 2005 tarihlerinde İTÜ Mustafa Kemal Amfisi'nde saat 20.30'da İstanbul seyircisiyle buluşuyor.

İstanbullu tiyatro izleyicisinin karşısına ilk kez 2004 yılında 14. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'nde çıkan "Oidipus Sürgünde" festivalden sonra Yunanistan'da Delfi'de düzenlenen "Antik Tiyatrolar Buluşması" kapsamında antik stadyumda sahnelendi.
 
2005 yılında, Brüksel'de düzenlenen Türkiye Festivali'nde Bozar Theatre'da ve Slovenya temsillerinde, "Oidipus Sürgünde" sahnelenişi ve icrası ile  "dahice", "dehanın ışıklarla dansı", "22. yüzyıl sanatına atılmış bir adım", "muhteşem bir çağdaş sanat şöleni" gibi çok olumlu eleştiriler aldı.

Şahika Tekand tarafından sahneye konan "Oidipus Sürgünde"; İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Avrupa Kültür Merkezi-Delphi ve Stüdyo Oyuncuları'nın ortak yapımı.
 
Yabancı basından "Oidipus Sürgünde" yorumları;
".Çığlığın ve fısıltının tiyatrosu. Zulmün ve şüphenin tiyatrosu. Son derece bedensel, fiziksel, oyunun kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir tiyatro. Bir deneyim, ama sadece kafa için değil, kalbi  ve tüm vücudu sarsan bir deneyim."
Prof. Freddy Decreus / La Libre Belgique / Belçika

"Oyuncuların seyirciyi koltuğa çivileyen ışık değişimleriyle güçlendirilmiş adeta napalm füzeleri hızındaki mükemmel konuşmalarıyla icra edilen bir gösteri."
Tomaz Toporisic / Finance / Slovenya 


Ayrıntılı bilgi için: www.studiooyunculari.com
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: