MÜZİK ÖTESİ

Merhaba Delikasaplar

Kobi Farhi - 8 Aralık 2011

Merhaba Delikasaplar, Ben Orphaned Land'den Kobi ve an itibarıyla ben de Delikasap takımına katılmış bulunmaktayım.

Merhaba Delikasaplar

Derya- kendisi hem Delikasap yazarı hem de arkadaşım olur- bana bu öneriyle geldiğinde kendimi onurlandırılmış hissettim çünkü Delikasap'ın Türkiye'deki en büyük rock'n roll dergilerinden biri olduğunu daha önceden biliyordum ve geçmişte dergiye röportaj da vermiştik. Ve bana "Hey, Delikasap için yazmak ister misin?" diye sorduğunda, özellikle bu teklifin zamanlamasının ülkelerimiz arasındaki kritik ilişkiler yüzünden daha anlamlı olduğunu düşündüm. Hayatım boyunca hiç bir zaman politik biri olmadım ama maalesef politika bazen insanları etkiliyor. Dolayısıyla Orphaned Land'in Türkiye deneyimleriyle başlamak iyi olur diye düşünüyorum.

Türkiye her zaman Orphaned Land için 2. yuva olmuştur. Geçen sene, uzun süredir beklediğimiz Sonisphere Festivali şovumuz güvenlik firması tarafından iptal edildi. Türkiye ve İsrail arasındaki durum geçen sene pek de iyi değildi, dolayısıyla ailelerimiz ve arkadaşlarımız bizim için endişelenmeye başladıklarında onlara her zaman aynı şeyi söyledik: "Orası bizim ikinci evimiz ve hiç kimse evine gittiğinde endişelenmez."

İstanbul'a Türkiye, İsrail ve Mısır arasındaki politik krizin tam ortasında geldik. Ve bu durumda dahi bizi izlemeye gelen Mısırlı, Lübnanlı, İranlı, Tunuslu ve Bahreynli binlerce fanımıza çaldık. Bir problem var mıydı? Tabi ki hayır! Tam bir partiydi ve neden biliyor musunuz? Çünkü Orphaned Land &metal müzik fanları bu çılgın yörenin aklı başında insanları. Bizim, İsrailli olarak Arapça ve Türkçe şarkı söylememiz ve aynı şekilde fanlarımızın da bizimle birlikte İbranice şarkıya eşlik etmeleri son derece normal. (Eylül ayındaki son İstanbul ziyaretimizde) Fanlarımızla büyük mutlu bir aileden başka birşey olmadığımız için buluştuk, tokalaştık ve kucaklaştık. Bu durumdan çıkarılması gereken gerçek bir mesaj var - liderlerimize bir mesaj, bizim güvenerek seçtiğimiz ve hayatlarımızı güvenli, refah ve mutlu yapmaları gereken liderlerimize- Eğer biz bunu yapabiliyorsak, biz, basit insanlar, nasıl aramızda bir barış ortamı yaratabiliyorsak, siz de kesinlikle aynı şekilde bir yol bulmalısınız ve Orphaned Land fanları bunun için size örnektirler. Barış, selam, şalom.

Kobi Farhi
Orphaned Land

//

Hey Delikasap readers,

This is Kobi from Orphaned Land and from now on I've joined to the Delikasap team. When Derya - a Delikasap journalist & a friend of mine- came up with this idea, I feel honored because I heard that Delikasap is one of the biggest rock'n roll magazines in Turkey and I remember we interviewed with them in the past. And when she asked me "Hey, would you like to write for Delikasap?" I thought the timing of the offer is also essential because of the critical issues between our countries. I've never been a political person in my life but unfortunately it affects people in some ways. So starting with the experiences of Orphaned Land in Turkey would be good.

Turkey was always the 2nd home for Orphaned Land, last year we were shocked when our long expected show in Sonisphere was cancelled by the security company. Things haven't been so good between Israel and Turkey in the last year and our families and friends started to worry for us, as always we told them the same thing - "This is our 2nd home and no one needs to worry when he comes home".

We came to Istanbul in a middle of a political crisis between Israel, Turkey and Egypt. In these times we played in front of thousands of fans who came to see us from Egypt, Iran, Lebanon, Tunisia & Bahrain. Were there any problems? Hell no. it was one hell of a party and you know why? Because the fans of Orphaned Land & metal music are the sane voices of this crazy region. It was just normal for us, as Israelis to sing in Arabic and Turkish while our fans also sang with us in Hebrew. We met our fans and kissed and hugged them as we are nothing but a big happy family! There is a pure simple message that comes out of it - a message to our leaders, the one we choose and trust to make our life safe, prosper and happy - If we could do it, if we, the simple people, know how to achieve peace among us, you should definitely have to find a way to do it and Orphaned Land's fans will be your example to that, Peace, Salam, Shalom.
Kobi Farhi,
Orphaned Land.
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: