MÜZİK ÖTESİ

Medeniyet, Dağın Arka Tarafında: Torulspor Voleybol Takımı

Can Ali Erdal - 10 Nisan 2011
Şöhreti bol, başarısı gani müzik gruplarıyla yapılan röportajlarda, röportajı yapan kişi dersine fazla çalışmamışsa şu soru Allah'ın emridir: "Buralara kadar gelebileceğinizi hiç düşünmüş müydünüz?"

 

Size, Kasap Vitrini'nde bir başarı hikâyesinden bahsedeceğim. Torul Gençlerbirliği Gençlik ve Spor Kulübü… Hemen aklınıza futbol geldi, değil mi? Bilemediniz! Voleybol...  İsmini Gümüşhane'nin Torul ilçesinden alan bu spor kulübü, 2006 yılında kurulmasına rağmen şu an Türkiye 1. Voleybol Ligi'nde kısıtlı bütçelerine rağmen başarıyla mücadele ediyor.

 

Torul, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde sadece iki adet milletvekiliyle temsil edilen, sosyo-ekonomik açıdan 81 il arasında 71. sırada bulunan Gümüşhane ilinin bir ilçesidir. Megrel (Gürcistan'daki etnik bir topluluk) halk şarkısı olan, Kazım Koyuncu sayesinde hayatımızda yer eden "Didou Nana" şarkısını, Volkan Konak "Tut elimden kalk gidelim oy gidelim Zigana'ya" sözleriyle katletmeden yıllar önce ilkokul sıralarında çok duyduğumuz Zigana Dağı'nın gölgesinde yer alan, 5400 kişilik bir ilçedir Torul. Türkiye'de gelişmişlik bakımından 872 ilçe arasında 508.'liği kimseye kaptırmamış durumdadır!

Medeniyet Dağın Arka Tarafında: Torulspor Voleybol Takımı

Sizce de küçük değil mi?

 

İşte böyle bir ilçenin voleybol takımı yerel liglerde değil de, koskoca Aroma Erkekler Voleybol Ligi'nde mücadele etmesi beni bu yazıyı yazmama zorladı. Torul Spor'un kuruluş amacı ise son derece alâ, kendi ağızlarından aktarıyorum: "Kulübü kurmamızdaki amacımız, sosyal faaliyet ihtiyacını gidermek, ilçemizdeki 35 tane olan kahve sayısını azaltmak, gençlerimizi salonlara çekmek ve halkımızın spora bakış açısını iyi yönde değiştirerek çocuklarını spora yönlendirmelerini sağlamaktır. Ayrıca ilimizin tanıtımına katkıda bulunmaktır."

 

Torul Spor, Erkekler 1. Lig'de "İstanbul'un büyükleri" dışında birçok şirket takımıyla başa baş mücadele ediyor. Torul'da bir liseye gittiğinizde öğrencilere sorulan "İleride ne olacaksın?" sorusuna "futbolcu" ya da "smackdown'cu" olacağım demiyorlar. "Voleybolcu" olacağım diyorlar. Bundan daha iyi bir spor kültürü yaratırılamazdı herhalde ufak bir ilçede. Torul'un kahvelerinde Güneş gazetesi okuyup, hesabı ödetmesine okey  ya da batak oynayan insanlar, Torul Spor'un maçlarını merak ediyor, ellerinden geldiği kadar sigara dumanlı kıraathaneyi bırakıp kendilerini spor salonuna götürüyorlar.

Medeniyet Dağın Arka Tarafında: Torulspor Voleybol Takımı

Torul İlçesinde, kadınların şortlu erkekleri izlemesi caiz! Voleybolculara ve doktorlara günah olmaz!

 

Torul Sporlu voleybolcuların da, tıpkı Torul halkı gibi düşündükleri tek şey takımlarının başarıları. Bunun için her tülü fedakârlıktan kaçınmıyorlar. Onların kendilerine ait bir evleri bile yok! Evet, yanlış okumadınız. Sporcular -kadrolarında bulunan üç yabancı sporcu da dâhil- belediye binasının üst katında kendileri için tahsis edilmiş misafirhane konseptli odalarda kalıyorlar. Daha enteresanı bu mucizeyi yaratan, ilçenin tek lisesi olan Torul Lisesi'nde görevli bir beden eğitimi öğretmeni. Zonguldak'ta yaşarken Erdemir Spor'un başarılarından etkilenen bu idealist öğretmeni, benzer bir başarı öyküsünü  Torul Spor'da başarmış.

Medeniyet Dağın Arka Tarafında: Torulspor Voleybol Takımı

Unutmadan! İşte başarının mimarları...

 

Kurulduğu günden sadece dört sene sonra (her yıl, ait olduğu ligler de şampiyon ola ola) 1. Lig'e yükselmek, duşa girip suyu açtığımızda, suyun uygun sıcaklığını ayarlamak için geçen süreyle bence eşdeğerdir! An itibarıyla ligde, Beşiktaş'ın bile üzerinde dokuzuncu sırada olan ve Türkiye'de, futbol yerine voleybolun konuşulduğu tek ilçe olan Torul'a saygılarımı gönderip yazımı Mao Zedung'un bir sözüyle bitirmek istiyorum:

 

"Yüz çiçek açsın, bin fikir yarışsın…"

 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: