MÜZİK ÖTESİ

MASAL BEKÇİSİ...2

Jan Paçal - 20 Ekim 2008

"Ah Atam Mustafa Kemal ahhh..."

 Tuttuğunuz rock and roll olsun. Başınıza Quantum hızında rock düşsün. Zaman hızlı ilerliyor. Antalya Gazeteciler Cemiyeti zamanın bir yarısında Zülfü Livaneli'yi ağırlıyor. 30 metrekarelik bir cemiyet bu, Livaneli müzik adamı iken siyasete soyunmuş. Sorular birbiri ardına geliyor. Ve ben kafamdaki ilk soruyu toplantının sonuna saklıyorum. Soruyorum?

Ne olacak bu ülkedeki rock gruplarının hali?

Cevap hemen geliyor Livaneli'den, "Pakistan Karaçi'de ne ise o olacak." Pakistan nire Türkiye nire. Ah Atam Mustafa Kemal ahhh... Karaçi'yi tam bu sırada muson yağmurları silip süpürüyor. Beni ise aldığım cevap yerle bir ediyor. Nedir bu çektiğimiz dedirtiyor. Daha yolun başında iken aldığımız gaza bakın üstelik saygı (!) duyduğumuz bir müzisyenden.  Biz rockerlar debelenmeye devam ederken yeni siyaset adamımızın kızı Aylin Livaneli İngiltere'den geliyor, yurduma bir albüm daha kazandırıyor; arkasından yazar oluyor. Ve bize nedir bu Karaçi'deki popçuların hali dedirtiyor. Zülfü Livaneli hala "leylim ley" ...

İğne ile kuyu kazarak gelindi bu günlere. İbrahim Müteferrika nasıl matbaayı alıp ülkemde geliştirmiş ve iyi bir iş yapmış ise bizde müziğin en esaslısını alıp adapte etmek istedik topraklarımıza. Elektro gitarlarımızın soluğu yobaz düşüncelerin ensesinde eserken bir yanda Ümit bir yanda Yavuz şehitler verdik.

Yıllar geçiyor yeraltındaki hareket asla bitmiyor. Oturmuş savaşçılar gitarlarını bileyliyor derken zaman 25 mart 2005 tarihli akşam gazetesine takılıyor. Akşam Gazetesi tarihimizin en korkunç 25 parçasını seçmiş. Zülfü&Aylin Livaneli'de hak ettikleri köşeye yerleşmiş. Bakalım ne diyor gazete:

  Zülfü Livaneli

O zamanlar kamyon şoförleri dinlemiyordu

" Engereğin Gözündeki Kamaşma'nın opera eseri olmasından 10 küsur yıl öncesine gidiyoruz. Zülfü Livaneli'nin bir başka aleme adım atmasına vesile olan 'Uzun Boylu Cüceler' adındaki şarkıya odaklanıyoruz. 13 yıl kadar önce yayınlanan bu şarkıda kendisini eleştiren insanlara 'Uzun boylusunuz ama benim için bir cüce sayılırsınız' duygusuyla seslenen Livaneli daha sonra 'CHP Başkanlığı-kızı Aylin-köşe yazarı dokunulmazlığı' üçgeninde çalışmalarına devam etmiştir. Kendi ifadesine göre onu o zamanlar kamyon şoförü olanlar dinlemiyordu. Şarkılarında bir milim farklılık göstermemesi onun karşısına çıkmaya hazırlanan rakiplerinin de bu işten caymasına vesile olmuştur."

  Aylin Livaneli

İngilizce 'Lorke'

" 'İki orta bir sade, hadi bana müsaade' dizelerini Türk Pop'una hediye etmiş kişidir. Babasının hemen her alandaki tek rakibi olmasına karşın New York'a yerleştiği için sevenlerinin gözlerini yolda bırakmıştır. Babası gibi şarkı söyleyip, beste yapması, babası gibi gazete köşelerinde kendine yer bulup yazılar yazması, yine babası gibi bu gazete yazılarını derleyip bir kitap sahibi olması (ki yemek tariflerinin yer aldığı kitabı tıpkı babasının kitapları gibi en iyi satan olmuştur) onun şimdi de babası gibi yönetmenliğe soyunup film çekmesini beklememize neden olmuştur. 'Biz eskiden eskiden su içerdik testiden, Adem Baba'ya kadar asiliz sülaleden' dizeleri de onun şarkılarından kalan hatıralardan sadece biridir. İngilizce yaptığı ilk albümünde söylediği 'Lorke' yorumunun da yeri ayrıdır."

Viraj alırken AC/DC dinleyen kamyon şoförleri neden hakaret davası açmamış Livaneli'ye, en aptalca soru olarak da bu geliyor aklıma.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: