MÜZİK ÖTESİ

Marilyn Monroe

Murat Arda - 12 Kasım 2005

Üzerimde "PunkyMetal" akımının mucidi Glenn Danzig'in efsanevi gurubu "The Misfist"in "Who Killed Marilyn" tişörtünü gören bir dost şöyle söylemişti: "Rock'n'Roll tarihinde bu kadar 'takıntı' yaratabilen başka bir aktrist göremezsiniz." Gerçekten, Marilyn Monroe salt popüler kültüre ait bir simge olmaktan çok, R'N'R gibi çok bilinmeyenli bir karşı kültür hareketine dahi esin kaynağı olabilen gerçek bir mit olarak kabul edilebilir miydi? Örneğin Fredy Mercury konserlerine çoğu zaman Marilyn tişörtüyle çıkıyordu.

Peki ya Danzig'in "Uyumsuzlar/Misfits" anlamına gelen topluluğunun ismi nereden geliyordu? Tabiki O'nun sonsuzluğa uçmasından önce çektiği son filmi ("Erkekler Sarışın Sever", "Bazıları Sıcak sever" ve "Uyumsuzlar" bir üçlemedir".)

"The Misfits"ten. Bunlara Marilyn Manson'ı da ekleyebiliriz. Tabi Manson soyadının 60'lı yılların "sıkı" seri katillerinden biri olduğunu gözardı etmeyerek:)

Popart devrimini ve Velvet Underground'u hatırlıyor musunuz? Andy Warhol ve Velvet Underground isimlerini dünyaya çapında tetikleyen yine MM'nun basit bir illüstrasyonu olmuştu.

Yine Madonna 80'li yıllar boyunca onu taklit ederek şöhret basamaklarını tırmandı. Ancak Marilyn'i kim taklit ederse etsin O'nun büyüsünü üzerinde taşıyamıyordu. (Bkz. Seda Sayan kabusu)

Nedenini anlamak zor değil; 1954 tarihli "Resimli Hayat" dergisinden okuyoruz: 

"Tokyo'ya gidiyor, gazetecilere çamaşır giymediğini söylüyor, Japon iktisatçıları çamaşır sanayiinde kriz olacak diye telâşlanıyorlar. Sonra balayını yarıda bırakıp Kore'ye gidiyor. "Hayatımda bu kadar erkeği bir arada görmedim" diye seviniyor. Müttefik askerleri bayram yapıyorlar. Kıyametler kopuyor; sarışın bomba, tayyarenin arka kapısından güç belâ çıkarılıyor, daha doğrusu kaçırılıyor. Arkasında bir pantolonla gömlek var, ayaklarında postallar, "Ben böyle de güzelim!" diye meydan okuyarak gülüyor."

Salt dış görünüşle 6 buçuk milyon erkeğin rüyasına giremezsiniz Seda Hanım!

Marilyn diyorki: "Erkekler popomu çok beğendiklerini söylüyorlar ama bunu anlayamıyorum; benim popom sizce de çok büyük değil mi???"
:)
Kıçınız yer mi sayın Hülya Avşar; Ahmet Necdet Sezer'in doğum gününde buğulu bir ses ve kısık gözlerle "mutlu yıllar sana" şarkısını söyleyebilir misiniz?

 O, devlete rağmen, CIA'ya rağmen, muhafazakarlara rağmen bunu yaptı.

Yine Resimli Hayat Dergisinden aktaralım: "Sinema meraklılarının 'Sarışın Bomba' adını taktıkları seksapel kraliçesi Marilyn Monroe böyle diyor: 'Freud beni tanısaydı, cinsiyet hakkındaki nazariyetleri değişirdi.'"

TC'mizde hangi ünlü kadın marksist bir yazar ile evlenebilir?

MM, Arthur Miller ile evlenmiştir. MM Devrimcidir.
Kadınlar Marilyn Monroe'dan sonra saçlarını sarıya boyamış, günümüze kadar bu devam etmiştir, edecektir.

Ve hiçbir gerçek sarışın onun kadar "cool" sarışın olamamıştır.

Güzelliğiyle, sevimliliğiyle, asiliğiyle, derin devlete rağmen yasak aşkı savunmasıyla, şüpheli ölümüyle kalbimizin derinliklerinde sonsuza kadar yer alacak Marilyn Monroe'yu saygıyla anıyoruz.

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: