MÜZİK ÖTESİ

Kan Donduran, İlik Kemiren Sinema Örnekleri: Dracula (1992)

Mehtap Bark - 30 Ocak 2013

Kan Donduran, İlik Kemiren Sinema Örnekleri: Dracula (1992)

DRACULA...

Sonsuz ve ölümsüz aşk...

Film özünde bunu anlatıyor.

...Yıl 1462, İstanbul düşmüştü. Müslüman Türkler Avrupa'da, Hristiyanlık tehdit altında. Transilvanya'da bir Romanyalı şövalye doğdu. Dracula.

Bram Stoker'ın yazdığı Francis Ford Coppola'nın 1992 yılında beyazperdeye uyarladığı film bu sözlerle açılıyor. Olay 400 yıl sonrasında 1897 yılında Londra'da geçiyor. Sonsuz aşk için Kont Dracula 400 yıl Mina'yı bekliyor. 
Wilhelmina Murray's ( Mina ), Jonathan Harker ile nişanlıdır ve evleneceklerdir. Jonathan emlak şirketinde çalışmaktadır. İş için Transilvanya bölgesindeki Dracula'nın malikanesine gönderilir. Çünkü bir önceki emlak danışmanı Renfield adlı kişi akıl sağlığını kaybetmiş ve hastanede tedavi altındadır. Kendisi ile bizzat yakından ilgilenen Doktor Jack Seward kan takıntısı olan bu adamı çözmeye çalışmaktadır. Jonathan Transilvanya'dayken, Mina durumu bir hayli iyi olan arkadaşı Lucy'nin yanında kalmaktadır. Birlikte iyi vakit geçirmektedirler. Lucy konuşkan dışa dönük seksi bir kızdır. Çevresinde onunla olmak isteyen birçok erkek vardır. Arthur Holmwood, Quincy P. Morris ve Doktor Jack, Lucy'nin hayranlarındandır. Lucy taliplerinden Arthur ile evlenmeyi kabul eder. Bu sırada Dracula Londra'nın çeşitli yerlerinde aldığı evler için hazırlıklar yapmaktadır. Dracula Londra'ya gelmektedir. İlk kurbanı Lucy'dir. Lucy artık değiştiğini hissetmektedir. Sürekli kan kaybı yaşamaktadır. Doktor Jack buna bir anlam veremez ve bir türlü tanıyı koyamaz. Hocası olan ünlü metafizik uzmanı ve filozof ünvanına sahip Abraham Van Helsing'i çağırır. Van Helsing, Lucy'nin durumunu araştırarak bunun Dracula ile ilgili bir durum olduğunu anlar. Dracula'ya karşı savaş açarlar, Lucy kaybederken aynı durumun Mina'nın başına gelmemesi için savaşırlar. Dracula sonsuz aşkı için çabalarken bir taraftan da Van Helsing ve arkadaşlarıyla uğraşmak zorunda kalır.
Bram Stoker, Dracula adlı romanı zamanında baskıcı rejime yönelik yazmıştır. Seksi tavırlarıyla Lucy karakteri özellikle bunu vurgulamaktadır.

Kan Donduran, İlik Kemiren Sinema Örnekleri: Dracula (1992)

Film teknik açıdan bilgisayar efekti kullanılmadan çekilmiş son filmlerdendir. Mükemmele yakın kareleri vardır. Kıyafetler çok çok iyidir, özellikle Gary Oldman'ın kızıl zırhı ve oyunculuğu çok gerçekçidir. Kıyafetler için Eiko Ishioka Oscar, Bafta ödüllerinde en iyi kostüm dalında ödülleri toplamıştır, tabi en iyi makyaj ödülleri de bunun getirisidir.
Akademi ödüllerinde en iyi aktör ödülünü Gary Oldman almıştır. En iyi yönetmen ödülünü de Francis Ford Coppola almıştır.
Defalarca izlendiğinde bile tadı damağınızda kalan nefis bir film.

Kan Donduran, İlik Kemiren Sinema Örnekleri: Dracula (1992)
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: