MÜZİK ÖTESİ

Helloween İstanbul'da!!!

Murat Arda - 23 Ocak 2006

Alman Metalinin namusunu kurtaran Bal Kabakları onlar! Ne yalan söyleyeyim; biz Beşiktaş-Taksim hattında kümelenmiş eskiokul Metalthrasher'lar, vakti zamanında Violence, DRI, Sacred Reich, Voivod, Megadeth, Suicidal Tendencies albüm ve tişörtlerimizle vurguladığımız müzik zevkimizin ham maddesini oluşturan "clever-metal"(?) imajımızla caka satarken her daim "Alaman Metali"ne yarım ağız bir sırıtma ile bir hayli tepeden baktık.

Ne yalan söyleyeyim; biz Beşiktaş-Taksim hattında kümelenmiş eskiokul metalthrasher'lar, vakti zamanında Violence, DRI, Sacred Reich, Voivod, Megadeth, Suicidal Tendencies albüm ve tişörtlerimizle vurguladığımız müzik zevkimizin ham maddesini oluşturan "clever-metal"(?) imajımızla caka satarken her daim "Alaman Metali"ne yarım ağız bir sırıtma ile bir hayli tepeden baktık. Solcu hardcore ve eskiokul metal gruplarına nazaran pek bi naif gelirdi o zamanlar Alman Metali; ne yalan söyleyeyim halen bu önyargımı tam anlamıyla kırabilmiş değilim. Şimdilerde esamisi bile okunmasa dahi o dönemde örneğin bi Nuclear Assault fanı illaki aynı zamanda "kitap okuyan bir birey"i temsil ederken ne bileyim bi Running Wild ya da Sodom faninin "Cin Ali'nin Serüvenleri"nin arka kapak yazısını okuduğundan bile kuşku duyardın!!! Kulağa enteresan geliyor değil mi; ama bir zamanlar "oldskool-heavy-metal&hard-core" gerçekten de üniversiter gençlik ve lise gençliği arasında bir "aydınlanma" göstergesiydi!!!


-İzmir'den Şirince Şarabı getirttirdim; bi yandan da onu içiyorum; kafam hafiften çakır-keyf oldu; yazımda mantık hatası olursa hoşgörüverin kuzum!-

Herneyse; sosyolojinin ilgi alanına giren laf-u güzafları bi kenara bırakıp konumuza geri dönelim: "Alman Metali!!!” –Iyyyk!!!- Şaka şaka; 2006 senesinde Alman Metaline hissettiğim alerji ve önyargı törpülendi; zira çok daha kötü müzik türlerine şahit oldum!!! Tamam tamam kesiyorum; (Bu arada  hala bi Rage parçası filan duyduğumda istemsizce yüzüm kasılır!)

Yahu bir türlü ana konuya geri dönemedim; ne pis önyargıymış bu kardeşim!!! Ne diyorduk; Alman  Metali kötüdür!.. :P . Ama. Aması var yani;

.Ama 3 grup vardır ki Cermen topraklarından müşerref olmuş; taa yeni dünyaya dek fan toplamıştır; Alman müziğine en omuz silken; burun kıvıran; neşişyansınnekebap'çı müzik fanleri dahi şapkalarını çıkarmışlardır her plak platosundan yükselen nağmelerine: BİR: "Hardrock fatihleri Scorpions”, (övünmek gibi olmasın babaları İstanbul İnönü Stadında en önden canlı seyrettiydim fi tarihinde) İKİ: "Heavy-Metal cengaverleri Accept”, (hava atmak gibi olmasın UDO babayı Maslak Venue'de en önden seyrettiydim bir zamanlar İstanbul'da) ve bir diğeri, ÜÇ: -malumunuz- "POWER METALİN AĞA BABALARI”, "HAPPY-HAPPY HELLOWEEN!!!” (Göktanrı kısmet ederse Yeni Melekte milli olacağız; ağabeyleri canlı canlı izleyeceğiz)

Helloween grubu Almanyanın en popüler heavy metal toplulukları arasına girerken bir olay vardır ki hafızalarımızda hep yer edinegelmiştir. Söz konusu vaka, Iron Maiden'ın Bruce sonrası dönemde düştükleri boşluktaki solist arayışları sırasında, vokal adayları arasında adı geçen eski Helloween mikrofonu Kiske'nin sırf tabiyeti yüzünden Iron Maiden'e kabul edilmemesidir!!! Şimdi kimse aksini iddia etmesin Maiden'a ses rengi açısından cuk oturabilecek ve Bruce'a en yakın, aşina solist Kiske idi ve Iron Maiden'in o dönemde takındığı tavır; kelimenin sözlük anlamıyla bağnazlıktır! –Sanki Paul Dianno safkan İngilizdi!- Pöh!!!

-Oh be; yıllardır bunu dile getirmek istemişimdir, kısmet bu geceyeymiş, imdi rahatladım işte!!!-

Herneyse cankuşlar; şahsi kanaatimce Helloween'i çağdaşı diğer topluluklardan farklı kılan en ayırt edici bir diğer özellikleri de grubun maskotu "Jack-o-lantern”dir; yani bildiğimiz Helloween maskotu. Bence toplulukla inanılmaz derecede özdeşleşmiştir bu imge ve eminim ki biz 70li yılarda doğan metal kafaların biçoğuna "sarkastik bir bayram” –sarkastik tanımlaması bilerek kullanıldı; ne ulan partisi, bayramı; metal ulan, metal!- kutlaması, ucube partisi Halloween değil "Keeper Of The Seven Keys Part 1 ve 2 gelmiştir ve gelmeye devam edecektir! (John Carpenter Baba; pirimiz, canımız alınmasın, sözümüz meclisten dışarıdır; anlayan anlar!!!)

Bence müzik gruplarının kurumsal kimliklerini ve profesyonelliklerini en iyi dışa vuran hadise bu: Toplulukla özdeşleşmiş bi ikon; Anthrax'ın "The Not Man"i, Megadeth'in "Vic"i misali Helloween'de vücut bulan Bal Kabağı!!! Tam Bir Heavy-Metal klasiği klişe!!! (Pozitif anlamda kullandım).
Herneyse; ben ayrıntılı biyografi tanıtım manıtım işlerini beceremem zaten ama diğer yazılar arasında Sayat kardeşim güzel bir biyografi hazırladı, hafızaları tazelemek isteyen metalkafaların ve şeytanın ayrıntıda gizli olduğunu düşünenlerin o çalışmaya da bi göz atmasını salık veririm; haydin, kalın sağlıcakla; uyuyacağım şimdi!!!

Haa; uyumadan önce son bi  not düşeyim Konseri çok can adamlar organize ediyor; hepsi metal kalpli cankuşlar; bi resmi sitelerine göz atıverin; dudak uçuklatan mute promotions etkinliklerinden ayniyle vaki haberdar olun; bizi yalancı çıkarmayın!!! Sonra Kuş gribiydi; terör saldırısıydı uğraşmayalım onla, bunla (Abi şarabın etkisi işte; ne dediğimi biliyorsam namerdim!)

Organizasyon şirketinin Web adresi: www.mutepromotions.com


Murat ARDA


Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: