MÜZİK ÖTESİ

Frankenweenie; "Sovyetik" bilim hocasıyla dikkat çekiyor

Atlantisten Gelen Adam - 13 Kasım 2012

Frankenweenie;

Azılı bir Tim Burton hayranı sayılmam. Filhakika; o eciş bücüş Tim Burton karakterleri, ecinniler, cinler, periler ve cinalimtrak tiplemeler çoğu zaman sevimsiz bile gelir. Burton'ın freak sevgisi o denli eşsizdir ki karısı bile gulyabaniye parmak ısırtacak denli "ibretlik" bir abla olarak beyazperde'nin en "sıradışı" figürlerinden biri olarak anılagelir. Ne "Yılbaşından Önceki Kabus" beni heyecanlandırmıştır ne de "Ölü Gelinler"e olan popüler kültür ilgisi. Bilakis; ölü gelin imajındaki ergen kız kadar korkutucu figürler belki Osmaniye Ülkü Ocağı'nda ya da Zonguldak Ereğlisi Alperenler Diyarı'ndaki Kır Kahvesinin tuvaletinde bulunabilir! Herneyse; konumuza dönelim! Konumuz: Frankenweenie!

Filmde Victor adında saf ve sosyopat bir veledi zina var. Sevimli sayılabilecek en az Victor kadar saf bir de köpeği var! Adı Sparky! Yazının bundan sonraki bölümlerinde kendisinden Bobi diye sözedeceğim çünkü benim için dünyada üç köpek vardır; Bir: Bobi. İki: Arab. Üç: Köpek! Neyse; konumuzdan sapmayalım; bu Bobi birgün hakkın rahmetine kavuşuyor. Ama bizim Victor safı ölümü kabullenemiyor. Neden? Çünkü ATEYİZM virüsü ona da bulaşmış!

Bilime kafayı takmış piç! Bu bilim enteresan bir uğraş, yok dünya yuvarlaktır, yok maymundan geldik falan... Ulan, dünya yuvarlak ise ben nasıl düz koşu yapıyorum!? Evet, düm düz koşabiliyorum ben!? (Koşmayı çok seviyorum). Koşarken de hiç öyle bir yuvarlaklık falan yok yani. Saçma bence. Bilim ile ateyizim karıştırılıyor. Hele maymundan geldik falan. Ulan Darwin, ulan maymun suratlı, bir kuyuya taş... Dur ya, konudan uzaklaşmayalım. İşte bilim ve ateyizm böyle insanların kafasını karıştırır sevgili sinemaseverler.

İşte bu kafasıkarışıklardan biri de kurusurat Victor! Elias Canetti misin be arkadaş; ne uğraşırsın ölümle; ama bizi dinler mi, dinlemez, illa ki Bobi'yi canlandıracak! Bobi'nin kıçına elektrik veriyor Bobi de canlanıyor!

Arada bi kedi karakteri var (ona da Tekir diyek!).

Tekir çok tatlı yaa... Valla, çok sevdim. Ama bu Tekir'in başına gelmeyen kalmıyor. Tekir'i piçe çeviriyor film! Demek ki Tim baba Bobi'ci! Kedi sevmiyor. Çıkarımım budur.

Gelelim "Kuru Taliga" Victor'a. Bu laf da babamdan kalma; küçükken sıskaydım babam bana böyle derdi, kimbilir ne demek!

Victor, okulun komünisti. Cidden. Okulda tek aklı başında, kafası çalışan, tabir-i caizse orospu çocuğu olmayan tek eleman bu. Diğer herkes itlik, puştluk peşindeyken bu bilim hayranı. Ama bunun komünistliği de reel sosyalizm gibi; kötü! İyi niyetli ama yeterli değil! Bilimi insanlık için değil Bobi için kullanıyor. Hemde iblisvari amaçlarla! Kıçına elektirik vererek hayvanı canlandırmak için!

Gelelim okula; Fen hocası var ya; yemin ederim tam komünist! Adam bilim ile kafayı bozmuş (kesin ateyiz!).

Kötü gibi görüküyor ama kötü biri değil aslında (komünistlerden korkarız ama çoğu bizim gibi normal insan sanki lan!? Bıyıklar mıyıklar tuhaf ama...)

Bu amcanın sarfettiği birkaç kelam var aptal ABD'lilerle alakalı. Diyor ki "sizin ülkenizde bilim sevilmiyor, bizimkinde tesisatçı bile bilim adamıdır nerdeyse..."

Tim Burton çok çaktırmıyor ama amcanın aksanından ve bilim retoriğinden eski SSCB yahut Doğu Bloku yurttaşı olduğunu ve çöküş sonrası mecburen ABD'ye geldiğini tahmin ediyorum. Ya da -filmin 60'larda geçtiğini varsayarsak da göçmen olabilir. Aksanlı konuşuyor ve obez olmadığı için ben bu kanaate vardım.

Hoca "halk bilimin nimetlerinden yararlanmak istiyor ama bilimin ne olduğunu merak dahi etmiyor" benzeri bir laf ettiğinde bizim şerefsiz yobazları düşündüm.

Ulan peze... Neyse, bu bir sinema yazısı, konudan uzaklaşmayayım.

Hoca direkt sovyet terbiyesi almış aga. Yemin ederim karşımda Semir Aslanyürek var sandım. Geçen gün Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde (komünist ve ateyiz yuvası) bir paneline gittim bu abinin (ne işin vardı diyen fitneciye düşman ile mücadele etmek için onu iyi tanımalısın düsturunu hatırlatırım, piç!) ve yeminle aynı Victor'un hocası!

Tip olarak hiç benzemiyorlar; bizim ki sevimli (komünist de olsa müslüman komünisti olduğu için suratında nur var idi!)...

Panelde Semir amca dedi ki: "Ben Sovyetler Birliğinde sinema okudum (yahu nasıl komünist bu; adamın suratında nur var, şaştım kaldım) ve o dönemleri yaşayan biri olarak söylemek isterim ki her sanatçının mutlaka bir bilim adamı dostu var idi!"

Yani SSCB'de her yer bilim adamı! Bu ne demek!? "Dünya yuvarlaktır, evrim teorisi falan filan!" diyenlerin ana vatanında eğitim görmüş! TAM SOVYETİK!

Kim gibi?

Victor'un bilim hocası misali. Victor'un hocası da ekmek yediği Ameriga'ya ihanet edip halkını beğenmiyor (elitist). Ule senin ülkendekiler aç değil mi, nefesleri kokuyor! (Gitmedim de hacı eniştem Küba'dakiler için öyle dediydi, "hepsi aç, açlıktan nefesleri kokuyor!" diye. O da gitmediydi. İçine doğmuş ellaham!)

Neyse ya, Frankenweenie bence komünizm propagandası yapıyor, zaten Tim Burton'da az çok bi komünistlik olabilir diye düşünüyor ve ikindi namazını kaçırmamak için burada yazıma son veriyorum. (dünya yuvarlakmış... Te .mına koyayım yaa!)Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: