MÜZİK ÖTESİ

Filmekimi geliyor

Janset Genel - 7 Eylül 2008

Bu yıl 7.si gerçekleşecek "Filmekimi Sonbahar Film Haftası", 10-16 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

 

(Geçen yılın afişi)

Bir hafta süreyle 21 ödüllü ve festival gözdesi yabancı yapımın gösterimlerinin yapılacağı festivalde, aynı zamanda her akşam bir filmin galası gerçekleşecek.

Bilet fiyatlarındaki haftaiçi indirimleri bu yıl da devam edecek. Normalde tam 12ytl, öğrenci 8 ytl olan bilet fiyatları haftaiçi gündüz seanslarında herkese 3.5 ytl'den satılacak.

Festivalin merakla beklenen programından kulağımıza ilk çalınanlar ise şöyle:

Woody Allen'ın Mayıs 2008'de Cannes Film Festivali'nde dünya prömiyeri yapılan son filmi Vicky Cristina Barcelona Filmekimi'nin gala filmlerinden. Barselona'da geçen ve kadın-erkek ilişkileri, aşk, gençlik ve cinselliği konu alan filmin başrollerinde Woody Allen'ın gözde oyuncusu Scarlett Johansson'un yanı sıra Oscar ödüllü Javier Bardem ve Penélope Cruz yer alıyor.
Cannes Film Festivali'nde Büyük Ödül'ü kazanan Gomorra da Filmekimi'nin gala filmleri arasında. Matteo Garrone'nin yönettiği ve birbirine bağlanan beş öyküden oluşan bu vahşi ve epik mafya öyküsü, İtalya'da kahraman kabul edilen gazeteci-yazar Roberto Saviano'nun aynı adlı kitabından uyarlanmış. Gomorra, Napoli'de etkin olan acımasız Camarro örgütü ve her gün kan, para ve güç gibi değerlerle saptanan kurallara uymak zorunda kalan Napolilileri konu alıyor.
"Tanrıkent / City of God" filminin Brezilyalı yönetmeni Fernando Meirelles'in Cannes Film
Festivali'nin açılışını yapan son filmi Blindness Filmekimi'nin galalarından. Nobel ödüllü yazar José Saramago'nun Türkçe'ye de "Körlük" adıyla çevrilen romanından uyarlanan Blindness'ın senaryosu, 2005'te İstanbul Film Festivali'nde Altın Lale için yarışan "Childstar" filminin yönetmeni Don McKellar'a ait. Herkesi kör eden bir salgınının hızla yayıldığı modern bir kentte salgından etkilenmeyen bir kadının öyküsünü konu alan filmin başrollerini Julianne Moore, Danny Glover, Gael García Bernal ve Sandra Oh paylaşıyor.

Filmekimi'nin programında, Festival seyircisinin "İnsan Kaynakları", "Para Yok Zaman Çok" ve "Güneye Doğru" filmleriyle yakından tanıdığı Laurent Cantet'nin son filmi Entre les murs / The Class da yer alıyor. Edebiyat öğretmeni François Bégadeau'nun yarı-özyaşamöyküsel romanından uyarlanan film, bu sene Cannes'da yarışarak 21 yıl aradan sonra Fransa'ya Altın Palmiye'yi kazandırdı. Başroldeki öğretmeni Bégadeau'nun kendisi canlandırırken filmde gerçek ortaokul öğrencileri rol alıyor.

Filmekimi programında yer alan ve büyük ses getirecek filmlerden biri, İsrailli yönetmen Ari Folman'ın kendi deneyimlerinden esinlendiği filmi Waltz with Bashir. Uzun metrajlı bir animasyon belgeseli olarak türünün tek örneği sayılabilecek olan bu savaş karşıtı film, bu yıl Cannes'da yarıştı ve hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden büyük ilgi topladı. Waltz with Bashir, izleyiciyi yirmili yaşlarında İsrail ordusunda askerliğini yapan Ari Folman'ın gözünden 1982'de ilk Lübnan savaşına ve Sabra-Şatila katliamına götürüyor.
Alman usta Wim Wenders'in yine Cannes'da yarışan son filmi Palermo Shooting metafizik öğelerle bezeli bir gerilim filmi. Dünyaca ünlü bir fotoğrafçının Düsseldorf'tan Palermo'ya yolculuğunu konu alan filmin başrollerde, Alman punk grubu Die Toten Hosen'ın solisti Campino'nun yanı sıra Dennis Hopper, Lou Reed, Patti Smith ve Milla Jovovich gibi yıldız isimler yer alıyor.

"Amerikan Güzeli"nin senaryo yazarı ve TV dizisi "Six Feet Under"ın yaratıcısı Alan Ball'un yazıp yönettiği ilk film Towel Head, Arap kökenli bir kızın gözünden Amerika'da ırkçılık ve bağnazlığın izini cinsellik ve ahlaksızlık üzerinden sürüyor. Filmin başrolünde küçük kızı canlandıran Summer Bishil var. Oyuncu kadrosunun diğer güçlü elemanları ise Aaron Eckhart ve bağımsız sinemanın Avustralyalı kraliçesi Toni Colette.

Japon animasyonu anime'nin büyük ustası Hayao Miyazaki, 2004 yapımı "Yürüyen Kale"den sonra Ponyo on the Cliff ile yeniden yönetmenlik koltuğuna dönüyor. Ponyo, Miyazaki'nin sekizinci filmi ve insan olmak isteyen Japon balığı Ponyo ile arkadaşı beş yaşındaki çocuk Sosuke'nin öyküsünü anlatıyor.

"Jude", "Code 46" ve Altın Lale kazanan "A Cock and Bull Story / Uyduruk Bir Öykü"nün yönetmeni Michael Winterbottom'ın son filmi Genova, bir aile dramı. Anneleri ölünce hayatlarında yeni bir sayfa açmak adına babalarıyla birlikte Cenova'ya yerleşen iki kız kardeşin öyküsünü anlatıyor. Hem büyümenin hem de kendilerini bulmanın zorluklarını yaşayan iki kız kardeşin hayatları annelerinin hayaletini görmeleriyle daha da karışıyor. Bu dokunaklı filmin başrolünde Colin Firth oynuyor.

 

Kaynakça:SinemahesabıYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: