MÜZİK ÖTESİ

DÜŞLER VE KABUSLAR'A AÇIK MEKTUP

Deli Kasap - 10 Haziran 2010

Düşler ve Kabuslar web sitesinde site sahibi Doğu Yücel tarafından dergimiz DeliKasap'ın gerek üyelerine ve gerekse Kurumsal kimliğine yönelik bir hakaret yazısı yayınlanmıştır. Bu Açık Mektup, Dergimiz bünyesinde bu iletiye karşı oluşan son derece haklı tepkileri dile getirmek, bilgisizliğin bilgi ile, yalanın gerçekle hesaplaşması için yazılmıştır.

Deli Kasap kimliğinin duruşu ve bu duruşun samimiyetiyle ilgili hiç bir kuşkumuz yoktur. Ancak dezenformasyona karşı gerçeği anlatmak sorumluluğu Deli Kasap'ı Deli Kasap yapan ortak bilincin ve emeğin temel taşlarından biridir. Değerlendirmeyi siz okurlar yapacaksınız.
Aklın ve mantığın süzgecinden geçirilmiş sözlerin paylaşıldığı, yalanın gölgeleyemediği, haksıza geçit vermeyen bir müziğin felsefesini sahiden içselleştirdiğimiz nice güzel günler dileklerimizle, aslolanı bilginize sunuyoruz.

1- Efes Pilsen One Love Basın toplantısı Saat 17:00'de başlamıştır ve Doğu Yücel Festivalin basın toplantısına katılmıştır. Biz Deli Kasap Dergisi olarak basın toplantısına davetliydik ancak hepimiz ötelenemeyecek başka sorumluluklarımız nedeniyle malesef toplantıya katılamadık. Basın toplantısının yapılacağı mekana Doğu Yücel'in de çok iyi bildiği üzere, toplantı sona erdikten yaklaşık 2 saat kadar sonra gidebildik.

Basın toplantısında Deli Kasap dergisinden kesinlikle hiç kimse yer almamıştır. Toplantıya katılmamış birileri olarak, toplantı sırasında basına duyurulan Efes Pilsen'in pazarlama yöntemini, orada olmayan ve durumdan haberdar olmayan Deli Kasaplar olarak, toplantı sırasında protesto etmemiz ya da onaylamamız ne zamansal ne mekansal olarak mantıken olası değildir. Keşke doğaüstü güçlerimiz olabilse ve protestomuzu ışınlanarak orada yapabilseydik. Ancak aklı selim her insanın Deli Kasap bilincinin öylesi bir pazarlama anlayışını şiddetle kınayacağını bilir.

2- Saat 18:45 civarında basın toplantısının gerçekleştirilmiş olduğu ve Doğu Yücel'in katıldığı ve Deli Kasap'ın katılmadığı toplantı mekanınından çıkışta, sokağın kapısında Doğu Yücel ve arkadaşımız Dream Tv'den Birsen Birdir ile karşılaştık.
"Merhaba Doğu, nereye, toplantı bitti mi?" sorumuza anlamlandıramadığımız, "herhalde şaka" şeklinde yorumladığımız alakasız sözler öbeği bir yanıt aldık.
Doğu Yücel'in yapması gereken, toplantıda olmadığımız için bilemediğimiz o malum uygulamayı hemen bizimle paylaşmak ve bizi bilgilendirmek olmalıydı doğal olarak. Sorumuza verdiği yanıt ise "Sahte solcular, gidin hadi, katılın siz de, sahte solcusunuz siz" gibi tabanı ve anlamı olmayan fevri yargılamalardan oluşuyordu.

Dream TV'den meslektaşımız Birsen Birdir'e yukarıda ne olduğunu sorduk. Birsen'in yanıtı "Ya yok bir şey, abartıyor işte" oldu.

An'ın gerçeküstü bir duruma ve bizim için körler sağırlar diyaloğuna dönüşmesi nedeniyle durumu ciddiye almadık, alamadık, "Doğu neler saçmalıyorsun, haydi yukarı çıkalım, birşeyler içelim" dedik.
Doğu Yücel dost teklifimize kulak asmayıp, hoşçakal bile demeden çekip gitmeyi tercih etti.

3- Yukarıda Doğu Yücel'in müdürü vardı. Müdürüne tepki verip vermemesi konusunda yorum yapmamız söz konusu değil. Ancak, durumun parçası olmayan, durumdan haberdar olmayan insanlara haksız ve manasız bir tepki vermek, bir akıl tutulmasını, bir sanrıyı "gerçekten olmuş" gibi internet ortamına, okurun huzuruna taşımak yerine, eleştirilen durumun içinde yer alanlara tepki koymanın çok daha anlamlı ve samimi bir tutum olacağı da aşikardır.

4- Oysa ne yapıldı?
Toplantıya katılmadığı, durumdan bihaber olduğu çok iyi bilindiği halde, meslek ahlakının şartını bir yana koyalım, hiç olmazsa arkadaşlık adına konu hakkında bilgilendirilmesi gerekirken, olaya sonradan dahil olmuş üyeleri kimliğinde Deli Kasap, sanki basın toplantısına katılmış, sanki uygulamayı öğrenmiş, bu uygulamayı alkışlamış ve orada durmayı tercih etmiş gibi tanıtılmıştır. Gerçek 180 derece saptırılmış, Deli Kasap haksızca ve her anlamıyla mantıksızca karalanmaya çalışılmıştır. Dezenformasyonun ta kendisidir yapılan. En az Efes Pilsen One Love'ın Hayati uygulaması kadar çirkin bir davranış olduğunu biliyor ve Doğu Yücel'in Düşler ve Kabuslara da taşıdığı bu akıl tutulmasını Deli Kasap olarak şiddetle kınıyoruz.

5- Dezenformasyonun dili de kendisi gibidir, aşağıdaki gibi uslup yoksunu ve çirkin olur. Okurun duygularını sömürüye kadar giden bir mesnetsiz öfke ve ajitasyon içerir.
"her yerde solculuk oynayan insan hakları diye slogan atan murat arda ve deli kasap da dün basın toplantısında zerre tepki göstermediler bu mevzuya. beleş içki ve yemek var ya, slogan atmaya gerek yok. one love'ın basın bülteni sosyalist rock sitemizdeli kasap'ın ana sayfasından okunabilir. Bravo!

Yazıklar olsun hepinize!"

Deli Kasap'ın hemen her alanda "insan hakları"nı savunmasını "solculuk oynamak" diye tanımlayıp hafifletmek, bununla alay etmeye kalkışmak, Deli kasap'ı Deli Kasap yapanların bilinç ve ahlak düzeyleri hakkında bu tür yorumlar yapmak, bu kişisel sanrıları okura gerçekmiş gibi sunmak malesef ucuz propagandanın başvurduğu ucuz araçlardır. Bu tutumun aramızdan birileri tarafından benimseniyor olması bizleri oldukça düşündürmüş ve nihayetinde şunları söylemeye kadar da götürmüştür.

Arkadaşlık ve dostluklar değişebilen olgulardır.

Ancak iftiralar birilerinin kemiklerini sızlatabilir.

Dürüstlüğü ve onurlu duruşu bayrak edinmiş, yalansız yaşamış, devrimci meşaleyi gururla taşımış ve bizi uzaktan üzüntüyle izleyen birileri olabilir.

Biz kızlar ve oğullar olarak babalarımızın devrimci ve kararlı kimliklerini bir nostalji, bir romantizm olarak hatırlayabiliriz. Ancak onların bize öğrettiği bir şey var ki ne dudak bükülesidir ne de hayatın bir yerine tıkıştırılıp unutulasıdır. Dürüstlük ve doğrudan ayrılmamak.
Biz Deli Kasaplar olarak, geleneğini, dünya görüşünü, yaşamı ve insanı kucaklayışını miras kabul edip, duruşumuzla Deli Kasap'ın her zerresine taşımaya çalıştığımız o "solcu" insanların Doğu Yücel'in yazısını ve o yazıyı kaleme alan Doğu Yücel'i de üzüntüyle izlediğine inanıyoruz.
Kimlerin oğulları ve kızları olduğumuzu unutmamak dileğiyle.  Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: