MÜZİK ÖTESİ

Delikasap'tan dev hizmet: Bonzai nedir, ne değildir (salaklar için özel edisyon)

Deli Doktor Ö.S. - 8 Temmuz 2014

BONZAİ ZEHİRDİR!

Mahalledeki kasapların en delisinin doktorluk mesleğini icra eden müşterilerinden acil haller alanında halen uzmanlaşmaya çalışanı herkese "Selamlar" der ve yine acil bir durum ile ilgili iki kelam etmek ister…

Arkadaşlar mevzunun "sex, drugs and rock'n'roll"dan ibaret olmaması bir yana "daha iyi bir dünya" ana mottomuz olduğu için bu mutluluk tacirlerini teşhir etmeyi hem doktor hem de amiyane tabirle rockçı olarak görevimiz biliyor ve başlıyorum. İşin sosyokültürel olarak irdelenmesi gereken yönleri ise ya başka bir yazının konusu olsun ya da başka yazar arkadaşlara görev olsun.

Delikasap'tan dev hizmet: Bonzai nedir, ne değildir (salaklar için özel edisyon)

Bonzai… Esrar... Marihuana...

Cannabis sativa/indica (kenevir) bitkisinden elde edilir ve binlerce yıldır çeşitli kültürlerde ayinlerin, tedavilerin veya bir şekilde sosyal hayatın parçası olmuştur. Tıbbi olarak "kannaboidler" grubuna mensup bu madde, halk arasında "esrar" ya da "marihuana" olarak bilinir.

Fakat "bonzai" ya da "jamaika" denilen maddeler ise bizim tıbben "sentetik kannaboid" tanımını uygun gördüğümüz bir tür. Yani yapay maddeler. Başlangıçta tedavi amaçlı üretilen bu ve benzeri drug'lar, yasal boşluklardan da faydalanılarak uyuşturucu madde piyasasına girmişlerdir.

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre 2010-2012 arasında İstanbul ve çevre illerde satılan 1200 bitkisel içerikli drug'ın yüzde 98.3'ü sentetik, yani yapay kanabioid, yani BONZAİ idi!!!!

Yine yapılan bir araştırmada 12. sınıf öğrencilerinin yüzde 11.4'ü bu madde ile tanışmış!!!

O halde yüksek sesle yazıyorum:

Bu kimyasallar "ESRAR" değildir!!!

Bitki parçaları üzerine püskürtülmüş kimyasallardan oluşmaktadırlar!!!

"Esrar" gibi veya "bitkisel ürün" gibi tanımlamaları ile alıcı kitle yaratılmaktadır!!!

Bu maddeler bir dönem tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir süre serbest idi. Banyo tuzu, bitki besleyici, tütsü gibi kılıflar ile piyasada uzun bir dönem satılan bu drug'lar, ancak son üç senedir yasaklı listesine girebilmiştir. Fakat yapay olmalarının verdiği ciddi bir avantaj vardır ki, o da her seferinde yeni bir madde eklenerek ya da eklenmiş gösterilerek başka bir ilaç ve ya kimyasalmış gibi piyasaya girmesini sağlamaktadır. Bunun satıcılara hukuki açıdan yarattığı avantajlar kadar, eklenen kimyasalların kişi üzerinde değişik etkileri olmakta. Bu yüzden "bonzai"nin içinde ne tip bir bileşik olduğunun bilinmemesi; hastada oluşacak klinik tablonun çoğu zaman tahmin edilememesine neden oluyor.

Delikasap'tan dev hizmet: Bonzai nedir, ne değildir (salaklar için özel edisyon)

Çeşitli psikolojik reaksiyonlar, görsel-işitsel algı değişiklikleri, güç yetersizlikleri ile hafıza-zaman problemleri gibi etkileri, işin görece "iyi(!)" tarafı olarak kalmaktadır. Sara nöbetleri, kalp krizi, ani kalp durması, solunum yetersizliği ve ölüm, şu anda ülkemiz acil servislerinin hemen hepsinin her gün karşılaştığı durumlardandır.

Yukarda hızlıca anlatmaya çalıştığım şekliyle mevzunun sadece keyif almakla alakalı olmadığı ortadadır. Büyük biraderlerin para kazanma hırsının yanında, küçük eniştelerin daha kolay yönetebileceği uyuşuk nesiller de işin diğer kısmıdır der ve bu "acil" yazımı zamanında bu mecralardan yaptığımız bir düzeltmeyi hatırlatarak sonlandırıyorum:

SEX & SPOR & ROCK'N'ROLL!!!

Deli Doktor
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: