MÜZİK ÖTESİ

Cronenberg'in Örümceği Üzerine Çeşitlemeler

Rayzan Başeğmez - 25 Mart 2008

Önce Murad'ın yazısını okumuştum. David Cronenberg'in Örümcek filmi üzerine psikanalitik yorumlar yaptığı bir yazıydı. Filmi çok iyi bilen bir kişi olarak bu yazıda yapılan yorumlardan etkilenmiştim. Yazı, filmin sinematografisi üzerinde yoğunlaşmaktan çok işlenen konunun psikolojik açıdan analizlerini yapıyordu. Tabi filmin anlatım biçimi de bu analizlerin seyrini etkileyen önemli bir unsurdu ve yazı da konunun içindeki detayları baz almıştı.

Sonuçta filmin konusundan üç farklı yorum çıkıyordu ki benim de filmden çıkardığım yorumla birlikte hepsi dört etmişti. Bu dört yorumun tümü de filme uyuyordu ve filmin sinemasal anlatım biçimi içerisinde hiçbiri eğreti durmuyordu. Bu, büyük oranda Cronenberg'in -biraz da o zamanlarda kalan- sinema derinliği ile ilgili bir durum. Gerçekten böyle bir amacı var mıydı bilmiyorum ama ana olaya ve ana karakter Dennis'in (Örümcek) yaşamsal gelişimine neden olabilecek tüm dönüm noktalarını filmin içerisinde çok katmanlı bir şekilde vermeyi tasarladığını düşünüyorum. Aynen bir senfonideki çok katmanlı notaları çalan değişik enstruman guruplarının tümü de kendince yorumlanabilecek anlatımlara sahipken ortaya çıkan müziğin bunların hepsine sahip bir bütünü oluşturması gibi.

Film, konu olarak basit ancak psikolojik derinliği çok fazla olan ve nedenleri birden çok alana kayabilen bir olayı bugünden geçmişe gel-gitlerle anlatan, bunu yaparken de gerekli bütün ipuçlarını net bir şekilde seyircisinin önüne koyan ve sonuçta yukarıda belirttiğim çok katmanlı yorumların tümünü de eşzamanlı anlatan son derece üstün bir yapım. Bu noktada adaşı Lynch'ten çok uzak bir seyirci düşkünlüğü var diyebiliriz Cronenberg için.

Bu yazı üzerine ben de aynı film üzerine kendi kafamdaki psikolojik yorumu açıklayacak ancak sinematografik dökümü daha ağır basan bir yazı yazmayı planladım. Bu iki yazının birlikte okunması da çok iyi olacaktı.

Sonuçta Ertuğrul Murad Toprakseven'in aynı zamanda dönem ödevi de olan yazısını Deli Kasap Nisan sayısına koymaya ve benim yazımı da sitede yayılamaya karar verdik. Bir benzeri ile bir kez daha çok zor karşılaşılacak böylesi bir rastlantılı çalışmayla umarız keyifli bir film okuması gerçekleştirmişizdir.

Sevgilerle,

www.tabularasa.ozar.netYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: