MÜZİK ÖTESİ

Bir Zamanlar Bir " Ed Wood " Vardı; Bilir misiniz?

Mehtap Bark - 25 Ağustos 2013

Edward Davis Wood, Jr. yani Ed Wood, "Plan 9 From Outer Space" (1959 ) filmi ile dünyanın en kötü filmini çekmiştir. Ed Wood günümüzde Tim Burton'un filmine konu olmuş ve kendisini Johnny Depp canlandırmıştır. Fakat nacizane tavsiyem Tim Burton'un filmini izlemeden önce muhakkak "Plan 9 From Outer Space" filmini izleyin. Film uzaylıların dünyayı ele geçirme planını konu alıyor. Filmin 2. yarısına gelmeden başrol oyuncusu değişiyor, şaşırmayın . Gece devam eden bir diyalogta bir bakmışsınız sabah olmuş, şaşırmayın, mekan farklılıkları var, şaşırmayın . Çünkü bu filmi film yaparak efsaneleşmesini sağlayan etkenler bunlar. Parasızlık içerisinde ne yapacağını bilemeyen fakat bir o kadar da film çekmek isteyen Wood, çareyi Hollywood stüdyolarından film parçalarını çalıp filmine ekleyerek buluyor. Genelde akşam sessizce bu işi halldediyor, çekemediği sahneleri farklı filmlerin çekilmiş halini toplayarak tamamlıyor. Ayrıca ne bulursa değerlendirmiş ben size söyleyeyim… "Dünyayı kurtaran adam" yanında solda sıfır kalır. "Dünyanın en kötü filmi" ünvanını hak ederek almış, gerçekten çok çabalamış.

Bir Zamanlar Bir

Plan 9 From Outer Space filminde oynayan Bela Lugosi'nin de son filmi olur, aslında alakasız görüntülerinin yer aldığı son filmi olur, bu çok önemli bir detay. Çünkü Bela Lugosi 1930'lu yıllarda oldukça popüler bir oyuncudur. Gotik korku filmleri tavan yapmış ve ilk "Dracula" filminde oynamıştır. Dracula'dan önce "Nosferatu" filmi vardı, konu aynı Bram Stoker uyarlaması fakat o dönemde kitabın haklarını satın alamadıkları için (Bram Stoker'ın eşi izin vermiyor) filmde Dracula ismi kullanılamıyor yerine "Nosferatu" ismi kullanılıyor. Bu sayede ilk Dracula filmine oynama ünvanı Bela Lugosi'ye gidiyor.

Konu açılmışken Tim Burton'un "Ed Wood" filminde Bela Lugosi'yi canlandıran "Martin Landau" müthiş bir performans sergilemiştir. Çok çok iyi olduğu su götürmez bir gerçek. Bir çok ödüle aday olmasıyla da bunu kanıtlamıştır. Gelelim konumuza, 1950'li yıllarda soğuk savaşın başlamasıyla gotik korku türü popülaritesini yitirmiş, bununla birlikte Bela Lugosi de hiçbir yerde iş bulamaz hale gelmiştir, üstüne morfin bağımlısıdır. İşe bakın ki bizim şanssız Ed wood ile tanışır: Ed Wood Bela Lugosi'nin hayranıdır!

Filminde oynaması için onu ikna eder, Bela Lugosi ise zaten iş yapamamaktadır ve yalnızdır. Filmde oynamayı kabul eder fakat bizim yönetmen talihsiz olduğu için film tamamlanamadan hatta başlamadan Bela Lugosi hakkın rahmetine kavuşur. Filmde alakasız görüntüleri vardır. Yönetmen bu konuda uzman olduğu için Lugosi'nin görüntülerini bir yerlere yerleştirmiştir. Ama Ed Wood iyi adam, görevini yerine getirmiş son günlerinde arkadaşına destek olmuş Bela Lugosi'nin yanında bulunmuştur. Zaten hayranı olduğu için kendisini bu konuda şanslı hissetmiştir muhtemelen. En azından Bela Lugosi ile tanışmış ve bir şekilde filminde yer almasını sağlamıştır.

İşin ilginç tarafı bu Ed Wood'un hiçbir işi doğru düzgün gitmiyor, parası yok, oyuncu bulamıyor, film için destek sağladığı yer kilise falan (son film için), oyuncuları motive etmeye çalışıyor, kadın iç çamaşırları giymekten hoşlanıyor (bir ara karnavallarda sakallı kadını oynayarak para kazanıyor) daha bir sürü dert fakat adam yine mutlu.

Bir Zamanlar Bir

Veya mutluymuş gibi davranıyor veya bu yaşadıklarından hoşnut görünüyor, çünkü resimlerinde de hep gülüyor. Tim Burton'un filmini izlerseniz yazdıklarım daha anlamlı gelecektir. Sonuca bakacak olursak kötü de olsa birşeyler ortaya çıkartıyor, vazgeçmiyor istediklerini binbir güçlükle de olsa gerçekleştiriyor, kendisini saygıyla anıyorum .

Mehtap Bark Tüfekçiler
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: