MÜZİK ÖTESİ

BARIŞAROCKÇILAR; "SEVİŞEREK" AYRILDILAR!? (1)

Murat Arda - 3 Eylül 2008

Sosyalist düşünce üretenler, sendikalar, örgütlü aktivistler, aydınlar ile "rockçılar" Türkiye tarihinde ilk defa resmi anlamda buluşmuştu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu bu "uzun saçlı, garip görüntülü gençler" ile ortak bir -eylem'ce- içerisine girerken mesafeli ancak hoşnut görünüyordu. Cem Karaca'nın uzun saçlı olduğu gerekçesiyle grev çadırından şutlandığı ve "pis hipi" olarak hakir görüldüğü 1968'den bu yana tam 40 sene geçmişti. Mazide kalan bu trajikomik duruma ister sol'un çocukluk alışkanlıkları ister sersemlik deyin ancak devir değişmişti. Lakin rahmetli, bizim "sosyalizm & rock'n'roll" flörtü olarak adlandırdığımız ilk Barışarock'ların onur konuklarından biri olmuştu. Tarihin tekerleği bu kez ileriye doğru dönmüş gibiydi. İşçi sınıfı ile ağırlıklı öğrencilerden oluşan rocker gençlik sanki önyargılarından arınmış, el ele tutuşmuştu?

Ancak yavaş yavaş büyü bozuldu sanki.

 

İlk sene Coca Cola'nın pervasızlığına tepki olarak düzenlenen Barışarock'ın siyaseten heyecan yarattığı aşikardı. Hemen tüm politik gruplar desteklerini esirgemediler. Gerici çevrelerden yoğun eleştiri alan Barışarock Festivali, başta Taner Abi (Öngür), Ragıp Abi (İncesağır), Funda Ata olmak üzere sayısız gönüllü aktivistin karşılıksız çabaları sayesinde ve arkasında hiçbir sermaye gücü olmadan kotarılıyordu. Bu gönüllü kadronun soğukkanlı çabaları sayısız provakasyon girişimini boşa çıkartmıştı.

 

Aşırı milliyetçi ve gerici çevrelerden gelen "bayrağa saygısızlık" ithamına karşılık Taner abinin yarı şaka yarı ciddi "gelecek Barışarock'ı dünyanın tüm ülkelerinin bayraklarıyla donatalım" önerileriyle karşılaması, Show Tv ve benzeri boyalı medyanın şeytanın eline su dökemeyecek çirkinlikteki yayınlarına rağmen genç kesim ve çalışanların yoğun ilgi göstermeleri Barışarock'ı ülkenin en önemli festivalleri arasına soktu.

Nejat Yavaşoğulları'nın sahne aldığı geçen yılki Barışarock'ta "Darbeci Nejat" sloganları atılması yine Barışarock tarihine yazılan en tatsız anlardan biri oldu. Demokrasi mücadelesinde hatırı sayılır bir yeri olan Nejat Yavaşoğulları'na yapılan bu haksızlık Türkiye'nin gündeminin de nerelere kayabileceğinin, kafa karışıklığının nereye kadar uzanabileceğinin işaretlerini vermişti adeta.

 

 

-SÜRECEK-Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: