MÜZİK ÖTESİ

Apoyevmatini gazetesi kapanmasın!

Deli Kasap - 4 Temmuz 2011

Deli Kasap çok kültürlülüğü savunan bir mecmua olarak Apoyevmatini gazetesinin yaşamasını çok önemsemektedir.

"1925'ten bu yana Istanbul'da Rumca olarak çıkan Apoyevmatini, Cumhuriyet'ten sonra en uzun süredir yayımlanan ikinci günlük gazete."

NTV'nin Apoyevmatini gazetesi hakkındaki haberi bu cümleyle başlıyor. Haberin konusu ise 86 yıllık bu gazetenin maddi sıkıntılar nedeniyle kapanmak zorunda kalıyor olması. 12 Temmuz 2011, Apoyevmatini'nin son kez basıldığı tarih olabilir.
...
Gazetenin sahibi Mihail Vasiliadis Yunanistan'daki krizin kendilerini çok etkilediğini belirtiyor: düzenli olarak verilen reklamlar geçtiğimiz Mart ayında kesilmek durumunda kalmış. Türk Basın İlan Kurumu'na resmi ilan alabilmek için yaptıkları başvuru ise yerel gazeteler için 5000 tiraj alt sınırı olduğu için reddedilmiş.

Bir zamanlar 30.000 tirajıyla Rum cemaatinin yaklaşık %75'ine ulaşan Apoyevmatini bugün cemaatin tamamına ulaştırılıyor: 610 aileye gönderilen 610 adet Apoyevmatini, Istanbul'da kalan Rum aile sayısı bu.

En yüksek tirajlı gazetemiz "Türkiye Türklerindir" yazadursun, Apoyevmatini hala Rum cemaatinin tüm vefat ve vaftiz ilanlarını yayımlamaya devam ediyor, motto'sunda yazdığı gibi: «Ουδείς γεννάται, ουδείς αποθνήσκει άνευ της Απογευµατινής» ("Apoyevmatini'nin haberi olmadan ne kimse ölür ne de kimse doğar").

Ancak bir motto'su daha var Apoyevmatini'nin, Victor Hugo'dan alıntıyla: New epochs bring new missions.

İşte bu değişen koşullarda bize düşen de gazetemize, tarihimize ve değerlerimize sahip çıkmak olmalı. 86 yıllık geçmişinde sadece 6-7 Eylül olayları sırasında yayınına ara vermek zorunda kalan bu gazeteye bir minnet borcumuz olmalı.

Mihail Vasiliadis NTV'deki röportajının sonunda, "Bu gazete basılı haliyle Istanbul Rumlarını birbirine bağlayan bir tutkaldır" diyor.

Biz de diyoruz ki, gelin Apoyevmatini tüm Istanbulluları, tüm Türkiyelileri birbirine bağlasın. Abone olun, gazeteye ilan verin, çevrenize duyurun. Basın İlan Kurumu'na, siyasi partilere mektuplar yazın, Apoyevmatini'ye resmi ilan verilmesini sağlayın.

Apoyevmatini gazetesi kapanmasın!


-----
English version:

"Do not let Apoyevmatini to close down!"

Apoyevmatini is the oldest newspaper in Turkey issued in Greek language. Since 1925, it has been distributed to the Greek minority in Istanbul almost uninterruptedly, except the 6-7 September 1955 events (the Istanbul Pogrom).

Today the newspaper is facing with financial difficulties, partly caused by the economic crisis in Greece (the regular advertisements of Greek companies and institutions has came to a halt) and partially because of the bureaucracy in Turkey which disallows the official announcements to be published in a newspaper unless it has a circulation of at least 5000 copies.

What we need to do is to hear the motto of Apoyevmatini once again: New epochs bring new missions (Victor Hugo).

Yearly subscriptions to Apoyevmatini, encouraging companies to place their ads on the paper, writing petitions to politicians to allow tender notices etc. can make a huge difference.

Do it, and do not let Apoyevmatini to close down.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: