MÜZİK ÖTESİ

Absürt, Kalburüstü, Anti-Sıradan ve Anti-Yeknesak Film Önerilerimiz (I)

Nihilprophet - 28 Eylül 2010

Deli Kasap Forumundaki Evren Ünal ve Nihilprophet başta olmak üzere acar sinemacılarımızın film önerilerini derlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz, bu defa Nihil siz sinemaseverler için aşağıdaki listeyi sundu:

Absürt, Kalburüstü, Anti-Sıradan ve AntiYeknesak Film Önerilerimiz

............................................................................................................................................................................................

"Tokyo!" film, 3 yönetmenin elinden çıkmış, 3 farklı hikayeden oluşuyor, yönetmenlerden birinin Michel Gondry olduğunu söylemek lazım tabi. Özellikle "Merde" nin hikayesi favorimdir.

http://www.imdb.com/title/tt0976060/

"Powder Blue" yine birkaç hikayeden oluşan bir film, imdb notunun düşük olmasına bakmayıp izleyiniz efendim, gayet güzel bir film.

http://www.imdb.com/title/tt1032819/

"Gattaca" mükemmelleştirilmiş bir toplum içinde hayallerini gerçekleştirmeye çalışan, "mükemmel olmayan" bir adamın hikayesini anlatan bir bilimkurgu filmi, değişik bir filmdir.

http://www.imdb.com/title/tt0119177/

"Lock, Stock and Two Smoking Barrels" çoğu kişinin izlediğini tahmin ediyorum ancak yine de ekledim, Barış Bayraktar adlı doğan görünümlü şahin'in, "pamuk prenses 2" adlı filmimsisini müziğine kadar arakladığı , Guy Ritchie olayım diye delirdiği filmdir, "Sting" de oynamaktadır, snatch seven bunu da sever!

http://www.imdb.com/title/tt0120735/


"Children of Men" izleyin izletin, apokaliptik filmler içinde en gerçekçi olanıdır belki de, 15 dakikalık tek plan çatışma sahnesini görmek bile yeter.

http://www.imdb.com/title/tt0206634/

"Sonbahar"ı izlemek gerek, final adamı nakavt eder. Feza Çaldıran, Nuri Bilge'ye görüntü yönetmenliği nasıl olur diye ders vermelidir bu filmden sonra.
http://www.imdb.com/title/tt1330591/

"The Fall" ı da izlemek gerek, Tarsem Singh'den bir sinema dersi, kelimelerle açıklanabilecek bir film değil. Dublörlere ve Quay brothers' a saygı duruşu resmen. İzlememiş olarak geçirdiğiniz her an hayatınızda bir eksikle yaşıyorsunuzdur.
http://www.imdb.com/title/tt0460791/


"Naked" Yorum yapmıyorum bu filme, süpriz olsun
http://www.imdb.com/title/tt0107653/

"The man from earth" tek mekanda geçen bilimkurgu filmi, çerezinizi biranızı alın ve John Oldman'ı dinleyin

http://www.imdb.com/title/tt0756683/

"Koyaanisqatsi" tüketim kültürünü anladığımı ve lanetlediğimi zannettiğim bir zamanda izlemiştim bu filmi (belgesel de denebilir aslında), izledikten sonra, anladığım şeyin aslında ne kadar yavan olduğunu farketmeme neden oldu, görüntü yönetimi konusunda dünya üzerinde eline su dökebilecek çok az film olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim, girişteki "Present Francis Ford Coppola" yazısı çoğu kişi için yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum.

http://www.imdb.com/title/tt0085809/

"Network" Televizyon dünyasının patolojisini çok iyi tahlil etmiş bir film. Ayrıca Zeitgeist'te ara ara gösterilen film parçaları, bu filme aittir. Amerika içinde, Amerika'ya böyle açık saldıran film çok azdır heralde. Kısaca müthiş bir çalışma, izlenmeli.

http://www.imdb.com/title/tt0074958/

"Pu-239" imdb notuna bakmayın, izleyin, şiddetle ve şiddetle tavsiye ediyorum, dram filmlerinin sıkıcı ve ağır olmasının gerekmediğini gösteren bir film, şunu garanti ediyorum ki, filmin birkaç yerinde "hassiktir!" diyeceksiniz.

http://www.imdb.com/title/tt0472156/

"House of Sand and Fog" Ben Kingsley'den delikanlılık dersi, bu kadar !

http://www.imdb.com/title/tt0315983/

Benim için kült olmaya aday bir yönetmen Timur Bekmambetov, yarattığı sentezi çok beğeniyorum ancak herkese hitap etmediğinin de farkındayım, 2 tane kitaptan uyarlama film önerim olacak yaşlı Rus'tan. Fantastik filmlere bir de buradan bakmak gerek kanımca.

"Night Watch: Nochnoi Dozor"

http://www.imdb.com/title/tt0403358/

"Day Watch: Dnevnoy dozor"

http://www.imdb.com/title/tt0409904/

"Dead or Alive" Tam bir Takashi Miike filmi, bu filmin finali, absürd kelimesinin sözlükteki karşılığı .

http://www.imdb.com/title/tt0221111/

"Nabbeun namja (bad guy)" Bu da bi Kim Ki Duk filmi, sert filmdir cidden.

http://www.imdb.com/title/tt0307213/

"Feast 1-2" saf eğlence, hardcore absürd, izleyin izletin.

http://www.imdb.com/title/tt0426459/

"Ichi the killer" bu filmi çoğu insan biliyordur, ama bilmeyenler için , rahatsız, hastalıklı bi filmdir kendisi, mide ister bazı yerleri.

Biraz da başka filmlerden bahsedeyim;

"Videorome" Cronenberg in kült haline gelmiş filmi, snuff'a ilahi bir bakış.

http://www.imdb.com/title/tt0086541/

"The Brood" yine bir Cronenberg filmi, ilk izlediğimde cidden çok ama çok rahatsız etmişti bu film beni.

http://www.imdb.com/title/tt0078908/

"The Thing" Alien'dan sonra en sevdiğim uzaylı yaratık filmi, John Carpenter'ın en iyi iki filminden biridir " In the mouth of madness" ile beraber, sevmeyeni dövüyorum !

http://www.imdb.com/title/tt0084787/

-SÜRECEK-
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: