MÜZİK ÖTESİ

32. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ 30 MART - 14 NİSAN 2013

Mehtap Bark - 3 Nisan 2013

32. İstanbul Film Festivali haftasına girmiş bulunuyoruz. Harika filmler bizi bekliyor. Keşke hepsini izleyebilme imkanımız olsa fakat birinden birini seçmemiz gerekiyor. Bu sene yeni bölümler dahil olmak üzere 20'nin üzerinde farklı bölümler bulunuyor.Toplam da 266 film gösterilecek.

32. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ  30 MART - 14 NİSAN 2013

Uluslararası yarışma bölümünde; Laurent Cantet yönetmenliğindeki "FoxFire" adlı film ilgi çekici olmakla birlikte yönetmenin her iki film seansına da katılacağını belirtelim. Yönetmen 2008 yılında "The Class" filmi ile bir çok güzelim ödülü götürmüştü. İzlemeye değer . Bu kategorideki diğer ilgi çekici filmlerden biri de Aslı Özgen'in Hayatboyu filmidir. Konusu bugünkü koşullarda yaşayan insanların ikili ilişkilerde de nasıl monotonlaştığı ve asıl hislerimizi nasıl göz ardı ettiğimizin güzel bir örneğini gözlerimizi önüne seriyor.

Veee bu bölüm içerisindeki filmlerden birine daha değinmeden geçemeyeceğim . Dostoyevski'nin Suç ve Cezası'ndan esinlenerek yapılan "STUDENT" Darezhan Omirbayev yönetmenliğinde başarılı bir film. Bu hikayeyi sinemada izlemek isteyenler kaçırmasınlar.
Yarışma dışı kategorisinde ; "Final Cut" siyah beyaz film sevenler için alternatif.
Sinemada İnsan Hakları Yarışması bölümünde ; Yönetmen Lucy Mulloy'nin "UNA NOCHE" (BİR GECE ) filmini es geçerim. Hımm Küba desem, yönetmen her iki seansa katılacak desem ve bir kaçış hikayesinde umut ve korku dolu bir macereya ortak olacağız desem … Buna ek olarak yönetmenliğini Anaïs Barbeau-Lavalette'nın yaptığı "INCH'ALLAH " filmi iyi bir yapıt. Batı şeriatta bir Filistin kampında geçiyor.

Türkiye Sineması 2012-2013 bölümünde, çok iyi filmler mevcut. Hepsi birbirinden güzel ve iyi, fakat Onur Ünlü 'nün "Sen Aydınlatırsın Geceyi" adlı filmi güzel ki ne güzel. Tadına doyum olmaz. Selim Evci 'nin "Rüzgarlar" filmi de görsel bir şölen. Cemil Ağacıkoğlu'nun "Özür Dilerim" adlı filmide toplumsal ve bir o kadar gerçekçi , izlenilesi filmler arasında geliyor. Onur ödülleri bu sene Lale Belkıs , Ahmet Mekin , Ayşe Şasa'ya verildi. Türk Klasikleri Yeniden dalında ise usta Ömer Lütfi Akad'dan "Vesikalı Yarim" izlenebilir. Belgeseller de çok çok önemli. Gerçek zaman gerçek mekan ve gerçek kişiler, daha ne isteriz ki…

Hisar Kısa Film Seçkisi bölümünde 155 dakikada toplam 10 film gösterilecek, Beyoğlu sinemasında tek gösterim olarak izlenecek.

Akbank Galaları bölümünde ; perde Pedro Almadoravar'ın "LOS AMANTES PASAJEROS " (AKLIMI OYNATACAĞIM ) filmi ile açılıyor. Eğlence ve renk şöleni isteyenler koltuklarını kapsın. Neil Jordan'ın "BYZANTIUM" ( Bir Vampir Hikayesi ) ise kesinlikle benim favorilerim arasında bulunuyor. Neil Jordan'ın Vampirle Görüşme'sinin ardından yeniden bir vampir filmi eminim harikadır.

Danimarka'dan bir aşk filmine ne dersiniz? "DAN SKALDEDE FRISØR " ( BİR AŞK HİKAYESİ) Susanne Bier yönetmenliğinde tesadüfler eşliğinde gelişen eğlenceli bir film. Her bitiş farklı bir başlangıçtır, demek istiyor bize Bier.

Park Chan-Wook unutmamak lazım " STOKER" filmi ile karşımıza çıkacak.
"TWO MOTHERS" adlı film yönetmen Anne Fontaine'nin değişik konusu ile karşımıza çıkıyor. Naomi Watts sevenler ekran başına toplansın.

Ustalar bölümünde ; "O GEBO E A SOMBRA" ( GEBO VE GÖLGE ) 103 yaşındaki en yaşlı yönetmen Manoel De Oliveira 'dan bizlere armağan.
Dünya Festivallerinden bölümünde ; Andrzej Jakimowski'nin " İMAGINE" adlı yapıtı nefis bir film . Başka bir film ise anne ve yetişkin oğlu arasındaki ilişkiyi irdeliyor " POZITIA COPILULUI" ( ÇOÇUK POZU ) Calin Peter Netzer yönetmenliğinde mizahi öğeler taşıyan eğlenceli bir film. Din ve Cinsellik adına bir film de, Malgoska Szumowska'dan "W IMIE" (… ADINA) isimli filme yönetmen ve başrol oyuncusu eşlik edecek. Bu konuda konuşmak isteyenler kaçırmasınlar.
Yeni Bir Bakış bölümünde ; "BEKAS" ( NEREDESİN SÜPERMAN?) adlı film Irak ve Irak'ta yaşananlar hakkında yeniden düşünebileceğimiz bir ortam sunacaktır. Karzan Kader'e teşekkürler.
Orta doğuya ait bir film daha "HAYUTA VE BERL" ( SON) yönetmen Amir Manor'un Yaşlı çift Hayuta ile Berl, günümüz İsrail'ine ayak uydurma çabalarını gözler önüne seriyor.

NTV Belgesel Kuşağında ; herkese göre birşeyler var. Arılardan Balkanlar'a , oradan Sound City'e , oradan Rodriqueze ve Roman Polanski …
Mayınlı Bölge kapsamında ; Yönetmen Shane Carruth'dan " UPSTREAM COLOR" ( GİZEMLİ KİMYA ) karmaşık bir aşkı konu alıyor. Bir kadın ve bir erkek .

Edebiyattan Beyazperdeye bölümünde ; Festival için burada da buluna Bille August'un LİZBON'A GECE TRENİ en heyecanla beklenen filmlerin başında geliyor. Charles Dickens'ın romanından uyarlanan " BÜYÜK UMUTLAR " Mike Newell yönetmenliğinde izlenebilir.

Antidepresan bölümü çok akıllıca bir kategori olmuş ; özellikle iki filmin izlenilmesi şart oldu . Ben Wheatley'den "SIGHTSEERS" ( GARİP TURİSTLER ) ve Roman Coppola'dan "A GLIMPSE INSIDE THE MIND OF CHARLES SWAN " ( ERKEK AKLI) .

Kadın Hikayeleri bölümü de bu sene eklene bölümler arasında ; Sally Potter 'dan "GINGER & ROSA" nın masumiyetlerine konuk olabiliriz diye düşünüyorum. Olalım bence de .
Gerçek Mucizedir bölümünde yönetmen Carlos Reygadas'ın dört uzun metrajlı filmine yer verilmiş. Alışılmışın dışına çıkmak için Carlos'a eşlik edebiliriz.

Geceyarısı Çılgınlığında üç film mevcut, hepsi birbirinden sarsıcı, özellikle yönetmen: Oriol Paulo'nun " EL CUERPO " ( CESET ) adlı filmi Hitchcock severleri sevindicek gibi görünüyor.

Anılarına bölümünde ; Metin Erksan , Japon usta Nagisa Oshima, Raoul Ruiz'in, Tony Scott'a yer verilecek. 
Ayrıca bu sene "BEN KENTLİ VATANDAŞ DEĞİL MİYİM? BARBARLIK SİVİL UYANIŞ VE ŞEHİR " kategorisinin yanı sıra "VİCDAN BÖLÜMLERİ" eklenmiştir.

Filme doyalım.
Mutlu bir festival dileğiyle , herkese iyi seyirler …

32. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ  30 MART - 14 NİSAN 2013Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: