MÜZİK ODASI

Yerli, Yeraltı, Ektrem, Punk, Metal ve Alternatif Dünyadan Notlar ve Standback ile Röportaj

Ahmet - 21 Mayıs 2009

CHOPSTICK SUICIDE: 2007 yılında Alican, Anibal, Dr. Evil ve Aslan Kral sıfatında 4 adam (ki her biri sayısız sahne kayıt ve sahne tecrübesine sahip) bir araya gelip deneysel ve teknik müzik yapmaya karar verirler. Stüdyo da geçirilen uzunca bir zaman ve hazırlanan bestelerden sonra herkes çaldığı gruplardan ayrılıp "Chopstick Suicide" isimli grubu kurarlar. 2008 yılında ise besteler hazırdır ve ilk promo kaydedilir. Böylece Türkiye'nin kayda sahip ilk "MATHCORE" grubu kurulmuş olur.

Myspace sayfasındaki promo şarkılara yapılan yorumlar arasında:

Jun 21 2008 10:29 PM comment:
"Checked out the tunes, very cool! Guitar work is really cool! Keep up the great work,you never know who is listening right? cheers"
Kelly Shaefer/Atheist


şeklinde gurur ve heyecan verici bir yorum gelmesi gruba itici güç olmuştur...

 

http://www.myspace.com/chopsticksuicide

 

GROZA

 

GROZA Yeni Klip Yolda!

Bahadir Uludağlar'in solo projesi Groza'nin yeni albümü "Kör Kılavuz" yakında piyasaya cikiyor. Bu albümden ilk klip "Denizlere Dönecegim" isimli parcaya geliyor. Klibin full prodüksiyonunu Raatsiz Productions üstlendi.
Klip ilginç senaryosu ve efektleriyle dikkat cekecek nitelikte. Tamamina yakini su altinda çekilen klibin gelecek ay kurgu ve montaji tamamlanacak. Klibi MTV Türkiye, Dream TV, TRT gibi pek çok kanalda izleyebileceksiniz.

 

 

THE BLAME

 

the Blame, 2006 yılının ortalarında Can Talaz ve Berca B. Kantarcıoğlu tarafından kuruldu. Hemen ardından gruba Onur Altınay dahil oldu. Birkaç başarısız gitarist denemesinden sonra aranan kan Onur'un eski grup arkadaşı Bahadır Sarp'da bulundu ve gruba katıldı. Bir süre tek gitarist olarak devam eden topluluk daha sonra internet ilanı sayesinde Oğuz Arslan'ı buldu ve ritm gitarist boşluğu da doldurulmuş oldu. Bu kadro ile cover ağırlıklı birkaç konsere çıkan grup ardından beste çalışmalarına başladı. Bu süreç içerisinde vokalist Can Talaz gruptan ayrılma kararı aldı ve onun yerini Aykut Özen aldı. Bu kadro ile Saints 'N' Sinners'dan tanıyacağınız Deniz Tuncer prodüktörlüğünde kaydedilen demo, grubun ilk kaydıdır. Grup çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir.

http://www.myspace.com/theblameturkey
http://www.bunalti.com/?p=12590
http://www.last.fm/music/The+Blame/2008+Demo

 

 

YER ALTI PUNK CAMİASINDAN...

 

GİRİŞ: Başlangıç mı yoksa tek sayılık deneme mi şimdilik belirsiz... Sadece punk-Art olarak sizleri olan biten birkaç şeyden haberdar etmek için hazırladık bu sayfayı... Buraya sadece derleme yapabildik... Yanına da bir röportaj kondurduk... Bir şeyler çıktı işte ortaya... Biz kimiz diye kırk saat açıklama yapamam ama punk-Art ne demek derseniz onun öyküsünü Evantera Bakunin yazdı... Aşağıda var meraklısına... Daha fazla şey öğrenmek isteyenler www.punk-art.net yoluyla iletişime geçsin... Haberlerin ve yazıların sonuna yazan kişinin lakabını koydum, yazılarla ilgili birşey olursa forumda bizi o isimle arayın... (belA)

 

Bir İsmin Hikâyesi...

Çılga, Sevil ve Bilge rüzgarlı Adana Kasımında(çünkü kar yağmıyor : ) ) bileklik küpe anahtarlık gibi aksesuarlar ve artık perdelerden kıyafetler üretmeye başlamıştı.. Fakat hava soğuktu, onlar da en yakın tuhafiyeye gidip yün satın aldılar. Yün! Ne güzel bir şeydi o. Fakat astımlı oldukları için, zavallı Sevil, Bilge ve kendini astımlı hisseden Çılga gerçek yün kullanamıyorlar dandik dandik yünler satın alıyorlardı (paramız olmadığından değil kesinlikle, sevgili üyeler, lütfen böyle düşüncelere sevk etmesin sizi bu yazı : ) ). Ve en sonunda yapıtlarını bir standda sergileme kararı aldılar. Bu bir alternatif mağazalar(!) boykotu olacaktı aynı zamanda. Ne yazık ki zavallı üçlünün zabıtaya yedirecek parası yoktu. Bu yüzden bu fikirlerini eyleme dökmeden önce koşma talimi yapmaya karar verdiler. Ve elbette henüz fikir de olsa bir isim de vardı ortada: Punk-Art! Zavallı Çılga

nın donmuş elleri beyninin çalışmasını engelleyememişti. Şimdi ismin fikir babasına birer teşekkür sunmanızı rica ediyorum maksat egom tatmin olsun : ) (Evantera Bakunin)

                                                                                                                       

SON ÇIKANLAR...

Ofisboyz / Forbidden Kings Split albümü çıktı!

"The bosphorus pride" Ofisboyz Avrupa'yı sallıyor. En son Forbidden Kings ile yaptıkları turnenin ardından Forbidden Kings ile bir split albüm çıkarıyorlar. "Meet the Boys" isimli albümde toplam beş şarkı var. Şarkıların isimleri;

 

Ofisboyz - We won't back down
Ofisboyz - Hooligans
Ofisboyz - Not gonna change
Forbidden Kings - Meet the boys
Forbidden Kings - 1 Volk = 4 Könige

 

1 Ekim'de çıkacak bu albümün ardından hem Türkiye'de hem de Avrupa'da konserlerine devam eden Ofisboyz Aralık'ta Balkanian Tour ile Balkanları turlayacak. (belA)

 

Malazlar "Abolishing The Order From Below" Demo Çıktı

Ankaralı hardcore/punk grubu Malazlar Abolishing The Order From Below isimli demolarını yayınladılar. 11 şarkılık demoya grupla myspace'lerinden iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

 

Adres; www.myspace.com/malazlar (belA)

 

aKsi; "Hay aKsi" Demosu Nette!

Adanalı punk-rock grubu aKsi "Hay aKsi" isimli demolarını netten yayınladılar. Tavırları ve müzikleriyle gayet güzel işler çıkaran aKsi'yi mutlaka dinleyin.

 

Albümü edinmek için; www.herkesdinlesin.com/hayaksi (belA)

 

Standback "Citylights" Çıktı!

Türk oi! Streetcore grubu Oi Boiz! Önce isim değiştirdi ardından da demoyu patlattı. 11 şarkılık demo ve gruptaki değişiklikler hakkındaki bilgiyi aşağıdaki röportajdan alabilirsiniz.

Grupla iletişim için: www.myspace.com/standbacktr  (belA)

 

STANDBACK ( ex Oi Boiz!)

 

Standback 2007 yılının Temmuz ayında kurulan bir Türk Oi! Streetcore grubudur. Sarkilarinda ayrımcı düşünceden ve politikadan yeterince uzak durmaya çalışan bir görüşe sahiptirler, sözler genellikle güncel yasamda yaşanan problemler ve arkadaşlık üzerine dayalıdır.

 

Grup kendini böyle tanıtıyor. Bizde grubun isim değişikliği ve ardından gelen demosu üzerine bir röportaj yapalım dedik. Alican ve Burak'la müzikten, planlarından ve birçok konudan konuştuk. Röportaj sizindir...

 

 

1)Merhaba arkadaşlar. İlk sorum doğal olara isim değişikliği hakkında. Neden böyle bir değişikliğe ihtiyaç duydunuz? Ne zamandır böyle bir şey düşünüyordunuz? Birde bu ismin sizin için bir anlamı var mı?

Alican: Öncelikle isim konusunda bayadır düşünüyorduk sonuçta "oi! boiz" tamamıyla bir proje ismiydi. Ama uzun bi süre öyle kaldı maalesef... Standback, bir süredir düşündüğümüz ve kafamıza yatan en iyi isimdi ve bizim için anlamı demeyelim de bize kazık atmaya çalışan, önümüze çıkmaya çalışan durdurmak isteyen, olduğu gibi görünmeyen ve bizle işi değil ortamla isi olan tüm kitleye "bi geri dur!" sinyalidir kısacası onlar için bi anlamı var kesinlikle ;)

Burak: Oi! Boiz aslında geçici bir isimdi bizim için. Biz bir şeyle üretmeye başladık. Bunları da insanlarla paylaşmak istedik ve ilk başlarda bizim için ismin pek önemi yoktu. bu yüzden geçici bir isim olarak oi! Boiz u koyduk. Ve daha sonra ciddi olarak grubun tavrı ve müziği oturmaya başladığında da ismimizi değiştirme kararı aldık. Ve grubun tavrını yansıtabileceğine inandığımız Standback i uygun gördük.

2)Uzun süredir beklediğimiz demo sonunda geldi. Demo hakkında da biraz bilgi alalım. Kaç şarkı var toplamda ve bu şarkılar şu ana kadar ki tüm besteler mi? Yoksa demoya koymadığınız başka besteleriniz var mı?

Alican: Evet demoyla baya zaman harcadık desek yalan olmaz çünkü sizlere ve tüm dinleyenlere daha kaliteli bişiler yapmak istedik, elimizden de bu geldi tabi iyi yada kötü bişi verdiysek memnunuz. Demoda 11 tane şarkımız var ve hiç biri kesinlikle cover değil, hepsi kendi bestemiz ve demoya koymadığımız daha bi çok beste var onları bidahaki demolara saklama kararı aldık sonuçta daha oturaklı adam akıllı yapıp ilerde sizlere sunucaz tekrardan..Coverlar içinse artık ilerde belki onlar içinde bi demo yaparız :)

Burak :Demo biraz gecikmeli olsada cıktı. Sonuçta kendimizce en iyisini yapmaya çalıştık ve tamamiyle içimize sinmesini istedik. Demo tamamı ile bize ait. İlk demomuz olduğundan cover olsun istemedik.

3)Peki bu değişim ve çıkan demo sonrasında konserler için ne gibi bir planınız var? Sadece İstanbul-Ankara-İzmir üçlüsünde mi konserler düşünüyorsunuz yoksa değişik yerlere de gidecek misiniz?

Alican : DEMO zaten 3 ekimde ortaya çıkıyo, insanlara sunuluyo ve o günde Taksim Kemancı' da bir konserimiz olucak kardes gruplarımızla bi nevi sezon açılış partisi baslığı altında olucaktır bu konser ve devamı tabiki de gelicektir çok sık olmadan çokta ara vermeden tadını tuzunu kaçırmadan yapıcaz konserlerimizi, pasif kalmicaz hiç bi zaman.Tur konusuna da gelince, kalıplaşmış şehirler değil de imkanımız olduğunca her sehire gideriz ve tabi insanlarında o konsere gelme imkanı olucak.Sonuçta dolaşıp dinletmek istiyoruz bizde..

Burak: Demo sonrası planların başında demoyu insanlara ulaştırmak. Daha sonrada konserler olacak. Açıkçası nerede olursa çalarız yani. İlla 3 ilde olucak diye bir hadise olamaz bizim için.

4)Grubunuzun ileriye dönük ne gibi planları var? Ofisboyz gibi yurtdışında işler düşünüyor musunuz? Yoksa öncelik Türkiye'de daha büyük işler yapmak mı? Yoksa ikisini de götürürüz mü diyorsunuz? :)

Alican: Yurtdışı düşünüyoruz tabiki de bicok yerden teklifte alıyoruz konser bakımından fakat herkese güven olmuyo bu dünyada ve gidip bi konser değilde 4 5 konser verip dönmek isteriz biyere gidiceksek, ama elbet zamanı gelince olucaktır bu takım seyler .Türkiyede de neysek aclıcaz neyse gelicemiz yer gelicez elimizden geldince uğrasıcaz bunun sonu gelmicek devam edicez hep üretmeye ve çalmaya...

Burak: tabiîki de önce Türkiye de sesimizi duyurmak istiyoruz. yurtdışında da konuştuğumuz gruplar var.yurtdışını da aynı anda düşünüyoruz.

5)Grubunuzun benimsediği ortak bir politik duruş var mı? "Antifa will survive", "Fight Them" gibi şarkılarda anti-faşist tavrınızı öne çıkarıyorsunuz peki bu konuda grup elemanları bireysel olarak veya ortak olarak gösterdikleri bir tavır var mı?

Alican : İçimizde beslenen, ve saldırılar, ölümler, alevler yükseldikçe daha da çok artan bi kin var yurtdışında olsun veya ülkemizde olsun, bunlar keşke bi birlik olunsa ve önlenebilse fakat daha iç çatışma yasarken ve kendimize köstek olurken ötekileri unutuyoruz, önce birlik olmalı ve tavrı o zaman etkin hale getirmeli diyorum şarkılar yapıyoruz bi nevi nefretimizi kusuyoruz birlik olmaya çağırıyoruz bir duvar örmeye çalışıyoruz korunmak icin boşuna değil, insanlar can çekisiyo bu sorunlar yüzünden hergün ölümler yaşanıyo insan evladı birbirini öldürüyo acımasızca..

Burak: tabiki de grubun politik bir duruşu söz konusu. Ki bunu şarkılarımızda açıkça ifade ediyoruz. Amacımız aslında bizim gibi düşünenleri bir araya toplayabilmek. Bir bütün olup tavrımızı koyabilmek. Bunu başarabilirsek ne mutlu bize.

6)Son olarak bunları okuyacak olanlara söylemek istedikleriniz nelerdir? Var mı bir mesajınız bizlere? :)

Alican: Destek olan dinleyen herkese teşekkür ediyorum, ne kadar yanımızda olsunlar görüşlerimize saygı duysunlar duymasınlar sorun değil bizim için ama bizde insanlara iyi bir şeyler düşündüğümüzü, iyi şeylerle yola çıktığımızı hareket ettiğimizi göstermek istiyoruz, aksi düşünen biraz otursun ve mantıklı düşünsün ülkemizde biraz rahat olabiliriz ama az doğuda ne canlar gidiyor ne acılar çekiliyor farkında olsunlar. Bir bütün olalım..

Burak: Bizim istediğimiz insanlarla düşüncelerimizi paylaşmak. alicanın da dediği gibi iyi bir şeyler düşündüğümüzü onlara anlatmak.
Bizim gibi düşünenlerinde yerinde oturmayıp daha aktif olmalarını bekliyoruz. onlarda oturdukları yerden bakmak yerine alsınlar ellerine mikrofonları ve söylesinler.

—SON—

 

 

 

 

 

 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: