MÜZİK ODASI

Yazlıkçının Müzik Rehberi: 2013 Yazının Sarı Sıcak Albümleri‏

Orçun Onat Demiröz - 17 Temmuz 2013

 

Jön Türkler hareketinden bu yana böylesine kitlesel bir halk hareketi görmemişti coğrafyamız. Resmen cumhuriyet devrimle ayılıyor, imam ise bayılıyor. Bir ayı aşkın süredir durmaksızın direniliyor polis devletine, copuna, gazına, mermisine. Yetmiyor bir de freni boşalmış kamyona benzeyen iktidarın şuursuz ve lümpen yandaşlarının palalarıyla taciz ediliniyor. Ama zılgıtı yedikçe, şiddete maruz kaldıkça bana mısın denilmiyor, kalkan cenazeler unutulmuyor. Çünkü cinayete tanıklık edildiğinde tarafsız olunmuyor ve durdurmak istemediğinde taraf tutulmuş olunuyor. Ama bizler tüm bu köhneliğe, merhametsizliğe ve yalanlara lanet ederek düşmana inat yaşama daha çok tutunuyoruz. Satılmışlığın, kahpeliğin, riyakarlığın, adiliğin ve her çeşit yabancılaşmanın karışımı olan karanlık bir denizin ortasında kurtuluş karasını arıyoruz. Yeni bir topluma gebe olan eski toplumun doğumunu bekliyoruz, eski ilişkilerin çökmesini izliyoruz. İnsanların gerçek dostlarını felaket anlarında tanıması gibi etrafımızdaki gerçek dostlarımızı tanıyoruz. Süreç bize vatanları için uykuları kaçan nice genç ve kararlı Deniz Gezmişler kazandırıyor. Günbegün büyüyoruz bir orman gibi ve kardeşçesine duruyoruz. Böylesine zor, sancılı, hüzün dolu, olağanüstü bir zamana tanıklık ederken, adalet dilerken ve yüreğimiz acırken başka meselelere pek kafa yorulmuyor. Marx'ın dediği gibi; insan gelişmesinin alanı zamandır ve biz de zamanımızı bekliyoruz ve yaşam müziksiz akmıyor. İçinde bulunduğumuz yaz ayları müzikal doygunluk bakımından bir hayli tatmin edici gidiyor. İşte şu sıralar muhakkak dinlenilmesi gereken ve gönül yaylarımızı biraz olsun gevşeten gıcır albümler.

10) Rob Zombie - Venomous Rat Regeneration Vendor

 Yazlıkçının Müzik Rehberi: 2013 Yazının Sarı Sıcak Albümleri‏B tipi korku sinemasına obsesif bağlılığı ve Alice Cooper- The Misfits kırması imajinasyonuyla yeni okul metalin en önemli karakterlerindendir Rob Zombie. Müziğindeki industrial-groove sound alametifarikasıdır, kurtadamlar ve kurtgadınlar başta olmak üzere tüm ne idüğü belirsiz canlılar da kankasıdır. Leş Nosferatu'yla takılır, ateşli cadılar ya da güzel vanpirlerle düşer kalkar. Yeri gelir kan emer, yeri gelir kan verir. Her türlü iblisli ortamın demirbaşıdır. Mephistopheles bu adamın yanında ninesine yemek götüren kırmızı başlıklı kız kadar saf kalır. Anlayacağınız gittiği yol yol değildir. Amma velakin işini çok ciddiye alır ve çok iyi bir aranjördür. (Yönetmenliği için aynı şeyi söyleyemem yalnız.) Yeni albümünde Tracy Chapman'dan Marilyn Manson'a çok farklı tarzlardan isimlerle çalışmış Bob Marlette prodüktör ve ikilinin uyumu müthiş. Albümdeki düzenlemelere tam manasıyla vuruldum. White Zombie dönemi sonrasındaki ilk albümü Hellbilly Deluxe'le beraber en sevdiğim albümü oldu. Açın sesi, kökleyin gazı !

 9) Skinny Puppy - Weapon

Yazlıkçının Müzik Rehberi: 2013 Yazının Sarı Sıcak Albümleri‏Nivek Ogre ve kankaları tekinsiz naletliğe devam ediyor. 80'lerin başından bu yana industrial-electronica ögeleriyle siber-punk dünyanın karanlık, buhranlı atmosferini harmanlayarak deneysel ve avangard müziğin en kült gruplarından bir tanesi olmuş Skinny Puppy'nin yeni albümü de bu yazın es geçilmemesi gerekenlerinden. Yobaz Solomon Kane gibi ürkünç bir varoluşa sahip gizemli Nivek yönetiyor gene. Synthesizer'lar, drum machine'ler, bant ekleri ve akustik perküsyonlar, hayvan haklarıyla, politikayla, dinle ve uyuşturucularla buluşuyor ve ortaya acayip kafalar çıkıyor. Aman dikkat edin çok çarpılmayın.

8) Clutch - Earth Rocker

Yazlıkçının Müzik Rehberi: 2013 Yazının Sarı Sıcak Albümleri‏Nevi şahsına münhasır grupların başında gelir Clutch. Bluesy- groovy-southern- stoner rock diye ifade edebiliriz müziklerini. Yağız Neil Fallon'un davudi sesi ve ayu vokali ise müziklerinin harikulade tamamlayıcısıdır. Clutch'ı aslen Amerika'nın Anadolu'sunda, şöyle Arizona civarında falan 70 model bir afili arabayla çorak ve geniş yollarda sürterken dinlemek makbüldür. Benim etrafım ölüm sessizliği, kompakt barok eserler ve sıkıcı insanlarla çevrili olduğu için tam randıman alamıyorum ama son albüm her halükarda alayına gider. Albüm yapı olarak Blast Tyrant albümüne benziyor ve kalite aynı kalite. Beni dinleyin yollara akın !

7) Editors - The Weight Of Your Love

Yazlıkçının Müzik Rehberi: 2013 Yazının Sarı Sıcak Albümleri‏Editors'ü ilk dinlediğimde; arkadaş bu kadar da Joy Division arağı olmayın, Ian Curtis tipi vokalden egmeg yemeğe çalışmayın demiştim. Hemen sonrasında öğrendim ki İngiltere'de adamlara bu benzerlik yüzünden "Boy Division" deniyormuş. Ama daha sonra Tom Smith vokalini Interpol-Doves arası bir yere oturttu. Gitar rifflerini ve parça arası geçişlerini de baya geliştirdiler. Zaten atmosfer yaratmayı iyi beceriyorlardı, müzikal altyapı olarak da oldukça geliştiler. Zira dünyadaki her şey haraket halinde, yaşam değişiyor, üretici güçler büyüyor. Türün ilgilileri için şu an Editors, sahip olduğu melankolik Kuzey havası ve melodi üretme becerisi itibariyle birçok türdeşinden ayrılır. Benim nezdimde de son dönem Amerikan gitar müziğinin öncüsü Interpol'le beraber övgüyü hak ediyorlar. Unutmamak lazım ki çalışan kazanıyor, elması kızarıyor. Son albümün önemi ise grubun müzikal beyni olan Chris Urbanowicz'in gruptan ayrılmış olmasına rağmen çıtayı düşürmeden başarılı bir iş çıkarabilmelerinde. Editors bu albümle rüşdünü ispat etmiş bulunmakta. Dinleyin ve görün.

6) Ghost - Infestissumam

Yazlıkçının Müzik Rehberi: 2013 Yazının Sarı Sıcak Albümleri‏Şu sıralar Rock 'n' Roll'un üzerinde İsveçli bir hayalet dolaşıyor. Neyin nesidirler, kimin fesidirler belli değil. Papa Emeritus ve müritlerinin kukuletalı, cübbeli, ayinli, ritüelli, kiliseli müzikleri oldukça trendy. (Bir bu adamlardaki dehşetengiz atmosfere bak, bir de bizdeki yayık Adnan Oktar ve pembe rujlu, şişme ördek dudaklı, slikon memeli, çakma sarışın müritlere bak. Teyyy yaa. ) Bilinmezlik, esrar, merak her zaman bir çekim yaratır ama iş o kadar basit değil. Herifçioğulları bir yandan korku filminden fırlamış gibi durarak esaslı bir görsel şov sunuyorlar, bir yandan da müzikal olarak oldukça standart bir iş yapmalarına rağmen teatrallikleriyle bu yeni devingen görüntüler çağındaki insanların açlıklarını fazlasıyla gideriyorlar. Underground olan ilk albümlerinden sonra daha bilinçli oynuyorlar. Bu korkunclu ecinni şovuna kayıtsız kalmayın derim.

5) Queens Of The Stone Age - …Like Clockwork

Yazlıkçının Müzik Rehberi: 2013 Yazının Sarı Sıcak Albümleri‏Hemen söyleyeyim benim asıl olayım, dinlediğimde akşam güneşinin altın ışınlarına tepelerden yayılan gölgeleri sürükleyerek yol alabildiğim, ovaları aydınlık içinde yüzdürebildiğim, ıssız çöllere ulaşabildiğim Kyuss'tır. Bass ve davul tonlamalarıyla, gauvvvvvv gauvvvvvvvvvv diye inleyen erotik gitarlarıyla ve John Garcia'nın yanık vokaliyle göz bebeğimdir. QOTSA'i stoner'ın hası Kyuss'ın küllerinden olduğu için severim ama Kyuss'taki derinliği, kanyon yalnızlığını ve çöl havasını bulamam. Josh Homme'un yeteneği, cevvalliği, iflah olmaz bir keş olması ve 2000'lerin en iyi albümlerinden olan Songs For The Deaf'i yapmış olmaları da bunu değiştiremez. Ama namıssız çok iyi yapıyor işini hakkını vereyim. Grubun ikinci esas elamanı Nick Oliveri gruptan ayrıldığından beri gruba biraz daha mesafeliydim ve Lullabies To Paralyze-Era Vulgaris albümlerinin ikisinden de çok hoşnut değildim ama son albüm beni benden aldı. Albümde yok yok, pafküfçü Josh'un kalender kankası Dave Grohl'dan totoş Elton John'a, Nick Oliveri'den Trent Reznor'a kadar baya bir destek var. Kafalar kıyak, keyifler yerinde.

4) Volbeat - Outlaw Gentlemen & Shady Ladies

Yazlıkçının Müzik Rehberi: 2013 Yazının Sarı Sıcak Albümleri‏Elvis Presley-Johnny Cash hybriti, country müziğin bol distortion'lı ifadesi her albüm biraz daha yukarı tırmanıyor. Elin Danimarkalısının Amerikan kültürünü bu kadar iyi taklit edebilmesine sevinmeli mi üzülmeli mi tam kestiremiyorum. Ama Tarantino için söylenen; Tarantino çalmışsa iyi çalmıştır, iyi araklamıştır özdeyişinin bir benzeri Volbeat içinde geçerli olacak. Herifçioğulları tamamen ithal olarak aldıkları bir olguyu kullanarak oldukça hoş bir tür yarattılar, Elvis soslu metal müziği yarattılar. İlk albümlerinden sonra çok ciddiye almadığım, İstanbul Sonisphere'de bile mırın kırın ederek izlediğim grubun aradan geçen birkaç yıldan sonra resmen bağımlısı oldum. Biraz geç oldu gerçi ama son albümdeki yıkılan prodüksiyon iyice fethetti gönlümü ne yalan söyleyeyim. Şu sıralar dinlemeden edemediğim albümlerin başında geliyor Outlaw Gentlemen & Shady Ladies.

3) Daft Punk - Random Access Memories

Yazlıkçının Müzik Rehberi: 2013 Yazının Sarı Sıcak Albümleri‏Yazın en ışınlı, lazerli, elektrinkli, cereyanlı, şekilli, kuntastik albümü Daft Punk'tan. Uzay disco'sunun gözdesi Daft Punk'ı ve son albümlerini " Siber Uzayın Mesihleri " başlığı altında uzun uzun yazmıştım. Irgalananlar direkt o incelemeyi okuyabilirler.

2) Black Sabbath - 13

Yazlıkçının Müzik Rehberi: 2013 Yazının Sarı Sıcak Albümleri‏Kuşkusuz ki yılın en önemli ve en merak uyandırıcı olayıydı Black Sabbath'ın dirilmesi. 20 yıla yakın bir süredir albüm yayımlamayan grubun yeni bir albüm sürecine girmesi ilgili ilgisiz herkesi heyecanlandırmıştı. Hele ki kafası çoktan miyorlamış ve bulaşık teline dönmüş Ozzy Osbourne'le çalışılacak olması bu süreci daha da ilginç kılmıştı. Ama açıkçası ilk trailerlar dönmeye başladığında ve Rick Rubin'in prodüktör koltuğunda olduğunu gördüğümde yüzüm bir hayli ekşimişti. Zira Rick Rubin'in ciddiyetsizliğini, madrabazlığını ve üçkağıtçılığını sağır sultan bile duymuştur artık. Demiştim ki çakal Rick belli ki Black Sabbath projesi üzerinden son bir altın vuruş yapmak derdinde. Tam o sıralarda bir de metal tanrısı Tonny Iommi'nin lenf kanseri olduğu açıklanınca bir hayli karalara bağlamıştım. Rick Rubin'in ağına düştükleri yetmiyormuş gibi bir de ilah Tonny'nin hastalığı çıkmıştı ortaya. Doğrusu böyle sıkıntılı bir süreç sonucunda bu kadar ışıltılı bir başucu albümü çıkabileceğini hiç düşünmüyordum. Hatamı şimdi anlıyorum. Albümün kusursuzluğu dinledikçe daha çok anlaşılıyor. Albüm kendi diskografileri içerisindeki en iyilerden. Özellikle davulların Rage Against The Machine ve Audioslave'den tanıdığımız Brad Wilk'e emanet edilmesi bir hayli yararlı olmuş. Brad 60'lı yaşlarının ortalarındaki 'dedelerle' muazzam bir uyum içinde. Ozzy idare ediyor, Geezer Butler'da bildiğiniz gibi takılıyor. En çok övgüyü ise tabi ki Tonny Iommi hak ediyor. Kendisi için söylenebilecek tek şey gerçek bir müzik efsanesi olduğu. Umarım bir an önce sağlığına kavuşur. Daha yazacağı bir sürü riff, besteleyeceği bir sürü parça var. Ömür boyu başarı ödülü kendisine.

1)Alice In Chains - The Devil Put Dinosaurs HereYazlıkçının Müzik Rehberi: 2013 Yazının Sarı Sıcak Albümleri‏

90'ların en ikonik karakterlerinden Layne Staley'nin talihsiz ölümünden sonra AIC'in sonu geldiği düşünülmüştü. Ama Jerry Cantrell gibi bir müzik dehasının söyleyecekleri henüz bitmemişti. İlk önce solo albümleriyle ortalığın tozunu attı, şimdilerdeyse AIC'e ikinci baharını yaşatarak büyüklüğünü gösteriyor. Kendi adıma rahatlıkla söylebilirim ki son albüm grubun kült albümü Dirt kadar iyi ve hatta prodüksiyon olarak ondan bile daha yukarıda. Evet belki Layne Staley'nin iç burkan hisli vokali ve ışıltısı yok albümde ama çikolata William DuVall ve Jerry Cantrell'in vokal birlikteliği gayet güçlü. Bir önceki albüm Black Gives Way To Blue'da çok sağlam bir albümdü ama bu albüm tam bir Jerry Cantrell solo albümü niteliğinde ve daha da aşkın. Zira yeni albüm The Devil Put Dinosaurs Here'i baştan sona bitirdiğim ilk anda zihnimde direkt Degradation Trip albümü canlandı. Zaten albümün yarısında vokaller direkt Jerry'de. Ortodoks AIC fanları bu durumdan pek hoşnut olmasada ve yuva üzerine yuva kurulmaz deselerde ortada muhteşem ötesi bir eser var. Bana kalırsa ruhunuzu çöküntüye uğratmak ve arıza bir moda bürünmek için bundan iyi fırsat olmaz. Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: