MÜZİK ODASI

Wacken 2013... Renkli Anlar Delikasap'ta!

Ayfer Y. - 11 Kasım 2013

Wacken festivali 2013 (31.07.2013 -03.08.2013)

Wacken 2013... Renkli Anlar Delikasap'ta!

Bu seneki Wacken festivali geçen senelerde yaşananlarι ne özletti ne de yeni bir sayfa açtι. Her seneki gibi yaĝmur Wacken'a selam verdi ve büyük sιcaklιk yanιnda ilginç bir hava deĝişimine yol açtι. Bir yabancι seyirci sιcaklιk nedeniyle hayatιnι kaybetti. Bu sene ki seyirci sayιsι sanki daha çok büyümüştü, organizatörler bu teoriyi onaylamamalarιna raĝmen.
Seyirci sayιlarιnιn her sene büyümesi dünyadaki bu en büyük metal festivaline olumsuz katkı yapan bir şey bana göre. Artιk aynι saatlerde çalan gruplara bakmak nerdeyse olanaksız. Yemek ve içecek fiyatlarιnιn her sene sanki biraz daha yükselmeleri de bu olumsuzluklar hanesine yazılabilir. Başka bir kritik durum ise her sene Wacken'a gelme zamanιnın yer bulma zorunuyla daha çok öne kaymasι. Eskiden Çarşamba yada en geç Perşembe oraya ulaşmak yeterli olmasιna raĝmen, artιk salι gelmek en mantιklιsι. Wacken'in ilk başladιĝι seneler Pazartesi gelenlere gülmek artιk böylece tarih oluyor. Her sene çadιr yerleri çok daha erken doluyor ve geç gelenlere sadece sabιr ve uzun çadιrdan festival alanιna yürümek düşüyor.

Ama yinede Wacken'ı her sene Wacken yapan, orda yaşanan özel konserler, bira içerken tesadüfen Annihilator'in vokalistinin birden yaninda durmasι yada Japonya'dan ya da başka ülkelerden gelenlerle muhabbet etmek… Ya da yaĝmur sayesinde, yine her yerin çamurlaşmasına raĝmen bunu o kadar kafaya takmamak... 

Wacken 2013... Renkli Anlar Delikasap'ta!

Bu senede Wacken'da yine kurulan ortaçağ köyü, büyük alιşveriş alanι yada deĝişik faaliyetleri gerçekten kimseye sιkιlma şansι vermiyor. Cumartesi son gruba bakarken, gelecek seneye kadar Wacken'sιz nasιl yapacaĝιmι düşünmem de her senenin bir klasiĝi oldu artιk!

Bana sorarsιnιz, bu senenin Highlight'ι kesinlikle Rammstein oldu. Ama bunu kim beklemiyordu ki?

Çarşamba 31.07.2013

Carşamba günü saatlerce Wacken'a giriş yolunda bekledikten sonra geldiĝimizde bu senenin festivalini MAMBO KURT ile başladιk. Wacken Beergarden stage'inda çalan Mambo Kurt her zamanki gibi eĝlenceli bir şovu yaptι. Mambo Kurt' un özelliĝi bilinen metal şarkιlarιnι komik sözlerle keyboard ve grubu eşliĝilye çalmasι ve konseri bir metal partisine döndürmesi. Festival alanιna baktιktan sonra geceyi Headbangers Ballroom çadιrιnda, metal karaoke ve canlι grup ROCKSTARZ ile kapadık.

Perşembe 01.08.2013

ANNIHILATOR
Kanadalι thrash efsanesi Annihilator en çok eski şarkιlarιyla "Alison Hell" ve "Never, neverland" ile seyircileri çoşturdu. Jeff Waters her zamanki gibi sempatikti. Annihilator bu sefer seyircilere yeni, 14. albümleri olan "Feast"den "Deadlock" ve "No way out" şarkιlarιnι sundu. Cok sempatik olan vokalistlerinin backstage kιsιmιnda içecek ιsmarlarken tesadüfen yanιmda durmasι benim için de bu senenin en hoş süpriziydi.

RAMMSTEIN
Rammstein'ı ilk olarak "Herzeleid" albümlerini yeni çιkardιklarιnda, 1998 yιlιnda 300 kişilik olan küçük bir konser yerinde izlemiştim. Bu grubun son senelerde yaptιĝι gelişme gerçekten inanιlmaz. Çιkacakları sahnenin büyütülmesini şart koşan Almanlarιn en başarιlι metal tanrιlarιndan biri olan Rammstein seyirciyi büyüledi. Galiba şu ana kadar ki en tıkış tıkış ve seyircinin birbirini ezdiği performans olmuştur. Herkesin beklentileri büyüktü ve eminim ki Rammstein bütün beklentilere harika bir şovla cevap verdi. Çaldιklarι şarkιlar arasιnda "Mein Teil", "Wollt ihr das Bett in Flammen sehen", "Ich tu dir weh", "Fettness", "Ohne Dich", "Sehnsucht", "Keine Lust", "Feuer frei", "Asche zu Asche", "Engel", "Ich will", "Wiener Blut", "Du riechst so gut", "Benzin", "Links.."Du hast", "Bück Dich", "Mein Herz brennt" ve Heino adli bir alman halk müziĝi şarkιcιsιnιn eşlik ettiĝi "Sonne" vardι. Ateş şovu ve harika bir gösteri yapan grup "pussy" şarkιlarιyla konseri bitirdi. Bana kalsaydι, daha saatlerce devam edebilirlerdi. Ne yazιk ki "Rammstein" şarkιlarι bence set listelerinde büyük bir eksikdi .Ama en sonunda Rammstein bence bu senenin Wacken'da en iyi performans gösteren grubuydu.

DEEP PURPLE
Bence Wacken in en çok hayal kırıklığı yaratan gruplarιndan biri 40 senelik bir geçmişe bakmalarιna raĝmen ne yazιkki Deep Purple oldu. Halen vokalistleri Ian Gillen in bazι şarkιlarιnιn sözlerini kaĝιttan okumasι gerçekten utanç vericiydi. Bütün konserleri boyunca özel ve yazdιklarι müzik tarihine laik olan bir atmosfer kuramadιlar. Son albümleri "Now What?" tan da çalan grup tabiki klasik şarkιlarιnι eksik etmedi ve "Smoke on the Water" ya da „ Black Night" da çaldι.

Wacken 2013... Renkli Anlar Delikasap'ta!

Cuma, 02.08.2013
Perşembe akşamιnι karaoke yapιlan çadιrda bitirdikten sonra sιcak başlayan Cumaya Naglfar ile başladιm. Bu sene Black metal gruplarιnιn ne yazιk ki az sayιda çaldιĝι festivalde, Naglfar ι izlemek görevimdi. 5 sene ara vermelerene rağmen yeni çιkardιklarι albümleri "Teras" ile saĝlam bir performans verdiler.

Ihsahn da fena deĝildi. Eskiden Emperor'da çalan Ihsahn her albümüyle müzikal olarak kendini geliştiriyor. 2012 de 4. albümü olan "Eremita"yι çιkaran Ihsahn bence gelecek senelerde kendisinden söz ettirecek.

Bu senenin en iyi canlι performans veren gruplardan biride Ugly Kid Joe'ydu. 90lι yιllarιn rockçılarι ve kιzlarιn yüreğini hoplatan Whitfield Crane ve grup elemanlarι sanki bir zaman makinesine binip hiç yaşlanmamιşlardι, sadece birkaç saç kaybetmişlerdi. Sahnede enerjiden nerdeyse patlayan Winfried eski zamanlarda gibi soldan saĝa zιpladι ve herkesi çoşturdu. Sesi de hiç deĝişmemişti ve çok netti. Tabiki efsane şarkιlarι "Everything About You", "Neighbour" ve "Cats in the Cradle" eksik bιrakmadιlar. Bunun yanιnda son albümlerinden "Stairway to Hell" den örneĝin "I want Out" ι çaldιlar.

Powerwolf'u ilk defa canlι gördüm. Bütün konser boyunca onlarι beğenip beĝenmediĝime ne yazιk ki karar veremedim. Hava inanιlmaz sιcaktι. Bir taraftan melodic power metal içinde kaliteli şarkιlarι olan grup, öbür tarafta da ikide bir solistleri Atilla Dorn'un "Amen, Bless you" diyerek nerdeyse konseri büyük bir kilisede yapιlan ayine döndürdü. Bunun daha çok bir şov olarak yada ciddi olarak takip ettiklerinin belirli olamayan grup yine de "Resurrection by Erection", "Amen and Attack", "Coleus Sanctus", "In the name of God", "We Drink Your Blood" ya da "Werevolves of Armenia" çaldιklarιnda izleyicileri çoşturdular ve son albümleri "Preachers of the Night" dan birkaç şarkι çaldιlar.

Wacken 2013... Renkli Anlar Delikasap'ta!
Legion of the Damned saat 19:35 - 20:20 arasιnda Bullhead City Circus çadιrιnda sahneye çιktιlar. Hollandalι olan Trash-metalciler süper bir şov verdiler. Özellikle son albümleri "Sons of the Jackel" ve "Legion of the Damned" albümlerinden çaldιlar ve nerdeyse 10.000 izleyiciyi çadιrda çok sιcak olmasιna raĝmen çoşturdular.

Motörhead bu senenin en üzücü performansιnι verdi. Sadece 30 dakika çalan Motörhead Lemmy Kilmister'in sağlιk durumu yüzünden konserini erkenden bitirmek zorunda kaldı. Çaldιklarι ilk şarkιlarιnda çok yιpranmιş ve yorgun bir halle dikkat çeken Lemmy ne kadar elinden geleni yapmasιna raĝmen, saĝlιk durumunun iyi olmadιĝι baştan belliydi. Çaldιklarι 6 şarkιlar arasιndan "We are Motörhead", "Metropolis", "Over the top" ve "The chase is better than the catch" vardι. 6 şarkιdan sonra konseri bitirmeyi gereken grup çok sayιda izleyiciyi göz yaşlarιyla geride bιraktι. Umarim Lemmy en kısa zamanda iyileşir.

Amorphis bu senenin en sιkιcι performanslarιndan birini verdi. Konserin yarιsιnι akustik şarkιlarιnι çalan grup insanι neredeyse ayakta uyuttu.Bence akustik şarkιlarιnι Wacken'da çalmalarι bir hataydι. Son yarιm saatte bir best of şovunu vererek, bunu biraz kurtarabildiler, ama beni yine de bu sefer tamemen ikna edemediler. Son albümleri "Circle" ile grup yakιnda uzun bir Avrupa turnesine çιkιcak.

Doro ve Grave Digger her zamanki gibi iyi bir performans verdiler. Doro bu sene 30 senelik olan sahne geçmişini ünlü müzisyenlerle kutladι ve „Denim and Leather", "We are Metalheads" ve tabii ki eksik olmayan "All We Are" şarkιsιnι örneĝin Subway to Sally'nin solisti olan Eric Fish ile çaldι.


Cumartesi 03.08.2013

Cumartesiye en sevdiğim gruplardan biri olan Amerikalι Endüstriyel metal grubu Fear Factory ile başladιm. Set listeleri süper olmasιna raĝmen büyük sound problemleriyle savaşan grup bir de sesi ne yazιk ki biraz yιpranmιş olan solistleri Burton C. Bell ile dikkat çekti. Set listelerinde tabiki "Replica", "Linchpin", "Edgecrusher", "Self bias resistor", "Shock", "Powershift", "Martyr" ve son albümlerinden "Virus of Faith" ve "Industrialist", vardι.

Amerikali DevilDriver 18:30 ve 19:30 arasι sahneye çιktιklar.

Karizmatik olan Frontmann Dez Fafara son saniye kadar süper bir performans gösterdi. Set listelerinden çιkardιklarι 5 albümlerinden iyi bir karιşιmιydι. Son albümleri "Winter Kills" den örneĝin „Ruthless" şarkιlarιnι çaldιlar. Dez Fafara bazen o kadar kendinden geçmiştin ki, sahnede olan kablolarι bir kere yerlerinden çιkardι. Setlistlerinde „End of the Line", „Cry for Me Sky (Eulogy of the Scorned)", „Dead to Rights", "These Fighting Words", "It's in the Cards", "Not All Who Wander Are Lost", "The Appetite", "Before the Hangman's Noose", "I Could Care Less", "Head on to Heartache (Let Them Rot), „Clouds Over California", "Hold Back the Day" ve „Meet the Wretched" vardι.

Danzig'i canlι görebilmek gerçekten çok özeldi. Yüzü ama vücudu yaşlanmayan Glen Allen Anzalone' in sesi müthişti.Büyük bir sürpriz olarak Misfits in gitaristi olan Doyle Wolfgang von Frankenstein ile birkaç şarkι çalan Danzig saĝlam bir performans verdi. Caldιklarι şarkιlarι arasιnda "Her black wings", "Skulls", "Astro zombies" ve tabiki "Mother" da vardι.Böylece en sevdiĝim gruplardan birinide en sonunda canlι gördüm

Wacken 2013... Renkli Anlar Delikasap'ta!

Nightwish
Nightwish den ne yazιkki Tarja Turnen'in grubu bιraktιĝιndan beri halen pek zevk alamιyorum. Ama hiç deĝilse Anette Olzen'in gruptan gitmesinden üzerine onun yerine alan Hollandalι Floor Jansen bence Anette Olzen' a göre çok daha iyi bir performans verdi.Caldιklarι şarkιlarι yanιnda sinema projeleri olan "Imaginaerum by Nightwish" i de izleyicelere tanιtan grup bence eskiden olan karizmasιnι devam edemiyor.Caldιklarι şarkιlarι arasιnda "She is my sin", "Wish I had an angel" ve "Last ride of the day" de vardι.

Alice Cooper bu senenin en ilginç sahne şovunu verdi. "Death theater" ile kendi şovunu isimleyen Alice Cooper kendi şarkιlarιnιn yanιnda "Doors", "Beatles" ya da "Jimi Hendrix" in şarkιlarιni cover yaparakda kendi şovuna süper bir özel not verdi. Set listesinde "I'll bite your face off", "House of fire", "He's back", "Poison", "School's out" vardι. Kιzι da her zamanki gibi şovunda oyuncu olarak eksik deĝildi.

Nerdeyse orijinal line up ile sahneye çιkan Amerikalι thrash metalcileri Anthrax süper bir performans verdiler.Jon Dette ve Jonathan Donais özellikle "In the end" yada "Among the living" ya da "I am the law!" çalarken herkesi çoşturdu. Bire AC/DC' nin"T.N.T" şarkιlarιnι çalmalarιda izleyicileri baya eĝlendirdi.

Wacken 2013 en son izlediĝim grup alman orta çağ metalcileri Subway to Sally'di. Güzel seçilmiş bir set listeleri ve harika bir ateş şovuyla grup be seneninWacken festivaline güzel bir son verdi.

Wacken 2014
Gelecek seneyi sorarsanιz,Wacken 2014'ün biletleri satιşlara başladιktan sonra 4 gün içinde son biletine (75.000 bilet) kadar satιldι. Gelecek sene Wacken 25 yaşιna giricek. O yüzden gelecek sene için kesinlikle özel gruplar beklenecek, ama yinede bütün festival biletlerin ilk 4 gün içinde satιlmasi tabii ki bu harika ama ne yazık ki her sene daha ve daha çok büyüyen festivale ticarı bir  tat veriyor. Yine de gelecek sene yine Wacken'a gidebilmek için herşeyi yapacağım.


Şimdiden gelecek sene için onaylanan gruplar şunlar:

Amon Amarth, Children of Bodom, Emperor, Iced Earth, King Diamond, Heaven Shall Burn, Kreator, Sodom ..................

See you in Wacken, rain or shine!

Ayfer

P.S.: Yazιda olan katkilarι için Philipp, Lars ve Dirk'e bol teşekkürler. See you in Wacken next year, Metalheads.

Fotoğraflar:

https://woa2013press.festivalmanager.org/gallery

Wacken 2013... Renkli Anlar Delikasap'ta!Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: