MÜZİK ODASI

Vay Be Ne Demek: "WHITESNAKE FOREVERMORE" demek! (Barış Manço'ya Saygılarımızla)

Muammer İçmeci - 29 Aralık 2010

Vakt-i zamanında, Satanist Ömer Sersemliği kuşağından bir evvel; Türkiye'de birinci heavy-metal kültür şoku rahmetli Barış Manço'nun tam da heavy-metal & hardrock hayranlığının doruğunda olduğu bir döneme rastgelmişti. Tüm Türkiye çapında metalci nefretini yaygınlaştıran vukuat, Ozzy Osbourne'un sahnede canlı canlı "civciv ezdiği" yalanı yüzündendi ve o dönemlerde bir metalcinin mahallenin gençlerinin arasından geçerken duyacağı şu tip laf atmalar olağan hale gelmişti:

".mına kodumun civciv ezicileri!"

Vay Be Ne Demek:

Tükettiği başat etin tavuk olmasının da aynı zamanda pek manidar olduğu bu caanım memlekette bu drama-queen soslu radikal piliçsever tepkinin absürtlüğü bir yana, olayın şehir efsanesi olduğu daha sonra anlaşılacaktı. Türk halkının hafızasının nisyan ile (unutmak) malul olduğu (özürlü) bazan işe yaramıyor değildi.

Barış Baba'ya dönecek olursak; işte o dönemlerde heavy-metali savunmak için, "Ama bakın böyle cici çocuklar da var, tertemiz" diye çırpınıp işaret ettiği ve şirazesinden fırlamış ve sağ-solduyusunu kaybetmiş Türh halgını sakinleştirmeye yönelik, itidale çağırmaya yönelik örnek gösterdiği iki gruptan biri Guns 'n' Roses ise bir diğeri işte bu Whitesnake idi. Gerçekten de bakımlı, efendi, temiz ve saygın olmak konusunda, hardrock camiası içerisinde gösterilecek yegane topluluklardan biriydi Whitesnake.

(Guns and Roses seçeneğinde ise Axl'ın kırmızı şortunun seksapelliği dışında ne gibi bir pozitif hali vardı Türh Halgına yönelik ama bak orasını anlamamışımdır. Gerçi David Coverdale'in de kliplerinde kız arkadaşına kulak memesini emdirmesi de bana kalırsa "ahlak felsefesi" açısından dünyaya örnek olabilecek Türh Toplumunda da en az civ-civ kovalamak kadar hezeyan yaratıcı bir durumdur ya, neyse, orasını pek irdelemeyelim!)

Neyse, bizim parfüm kokulu ağabeyler yeni plak yayınladılar: "Forevermore!" David Coverdale, Barış Manço'yu haklı çıkartacak raddede demeçler vermeye başladı bile:

"Albüm kapağımız sevgililer gününde yollanan kartpostalları çağrıştırıyor değil mi?"

Vay Be Ne Demek:

Kesinlikle, en caf-caflı ve mis kokulu bir albüm kapağı, plağı edinir edinmez içinin de dışı gibi "yakıcı" olup olmadığı konusunda sizlere malumat geçeceğimdir sevgili DeliKasapseverler...

(En sevdiği hardrock grubunun Whitesnake olduğunu bildiğimiz büyük müzisyen Barış abimizi de bu yeni albüm vesilesiyle anıyorum.)

Vay Be Ne Demek:Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: