MÜZİK ODASI

Ülke Ülke & Dil Dil Özgün Rock: 1-Rusya'dan sevgilerle: Dolphin

Atlantisten Gelen Adam - 24 Mayıs 2011

Kimileri için onyıllar boyunca bilinmezlikten kaynaklanan bir korku odağı, kimileri için onyıllar boyunca özlemlenen bir ideal, kimileri için onyıllar boyunca eşitliğin sembolü, kimileri için onyıllar boyunca totaliterliğin simgesi, kimileri için onyıllar boyunca dünyada hüküm sürmüş en uzun ömürlü emekçi cumhuriyeti, kimileri için koskoca bir hayal kırıklığı, kimileri için dünyanın en güzel insanlarından Lenin'in işçi devleti, kimileri için zalim ve kimileri için yurtsever Stalin'in demir perdesi, kimileri için hiç bitmeyen kabus, kimileri için sahtekar oligarkların oyuncağı kukla ülke ve kimileri için ise dünyanın bir zamanlar en onurlu coğrafyalarından biri.

Peki ya benim için? Benim için hem hepsi hem de hiçbiri!

Rusya ile ilgili kafam karışıktır benim. Bir yandan dünyada faşizmin kıçını tekmelemiş ilk ülke olması açısından sempati duyduğum bir yapı, öte yandan düzmece kolpacı mahkemelerde tasfiye olmuş devrimin yediği öz evlatları. Ama durun, kaçmayın, zira konumuz siyaset değil, ülke ülke & dil dil özgün rock ve ilk durağımız Rusya.

Güzel insan, sevgideğer arkadaşım "Mizer"in bana öğrettiği gruplardan biri Dolphin. Yer yer rap, bol bol alternatif sound, azcık heavy, bol melodi. Rusçanın ahengi bana çok güzel gelir, bilmiyorum genelde insanlara Rusça ve Almanca biraz kaba saba geliyor ama ben aksini düşünüyorum. Die Toten Hosen'ın mesela, Almanca şarkılarından gayet hoşnutum ve Rus sanatçılardan Dolphin'in "Rusça" şarkılarından bir hayli hoşlaştım.

Lakin bir sorun vardır; ne şarkı isimlerini ne de albüm isimlerini telaffuz etmeye, yazmaya ve söylemeye henüz mezun değilim!!! (Ama üzerinde çalışacağım).

Ve fakat yılmak yok, yola devam; Dolphin'i bir yandan dinlerken öte yandan da hem kendi izlenimlerimi hem de Rusya dışındaki müzikseverlerin Dolphin ile ilgili fikirlerini paylaşmaya devam edeyim:

Ülke Ülke & Dil Dil Özgün Rock: 1-Rusya'dan sevgilerle: Dolphin

Mizer Dolphin'in canlı performansını Ukrayna'da izlediğinde bana "agresif bir müzisyen" demişti. Her ne kadar, yukarıdaki afişte Gestapo'nun "sütsever" versiyonu gibi gözükse de (bir şarkısının adı süt) ben Dolphin'i ilk dinlediğimde adeta sükunetli bir rahatlık hissettim. (Gerçi sözlerinden zerre anlamadığımdan kaynaklı da olabilirdi bu zira adam belki de orda anama küfrediyor, ben burda huşu ile dinliyorum! Aklıma bu gibi durumlarda hep şu mevzu gelir. Bazan annemle -çoğunlukla da bu heavy-metal olur, beraber müzik dinlerken anneme sorarım: "Anne, hoşuna gitti mi bu parça?" Dindar ama hoşgörülü bir müslüman olan annem yanıtlar: "Sevdim, ama ne diyor bu, belki de anama küfrediyor!")

...

Dolphin'in müzikal arenaya çıkışından bu yana 10 seneyi aşkın bir zaman geçti (Hey, bu arada mecmuamız Deli Kasap da 10 yaşında!) Kendi ülkesi dahilinde sayısız ödülü var ve fakat özellikle Rusça'nın rock ve pop arenasında çok fazla kullanılmamasından kaynaklı henüz enternasyonal çapta bir üne kavuşmuş değil. Ancak şarkıları çok başarılı ve belki de yakın zamanda ismini daha çok duyacağımız bir stara dönüşecek.

Zaten şu anda o "Motherland"in yıldızı.

Özellikle Stella ile yaptığı yarı İngilizce, yarı Ruski düetini dinlemenizde fayda var, çok eğlenceli.

Sanırım yakında Deli Kasap radyo'da bir dünya-rock'ı bölümü yapmamız gerekecek.

Evet arkadaşlar, ilk durağımız Rusya idi ve Dolphin ile tanıştık. Önümüzdeki günlerde diğer bir komşumuz "Bulgaristan" topraklarına uğrayacağız ve bu defa da "Veysel aga"nın bana tanıttığı "Çekirgeler" hakkında sizlerle laflayacağız.

Şimdilik, hoşçakalın!Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: