MÜZİK ODASI

Türk Rock Medyasından Seçmeler

Murat Arda - 9 Nisan 2006

Geçtiğimiz günlerde Yeraltı ve Yerüstünde neler dönüyor, fiziksel ortamda Rock'N'Roll medyası adına ne işler çevriliyor bir kolaçan ettim piyasayı. Birçok fanzin var piyasada ve  birkaç iyi niyetli neşriyat da etrafta kol geziyor. Tabi ki 10 sene evvelinin heyecanının esamisi bile okunmuyor fakat bazı yayınlar "kaliteli müzik" adına umut verici.

Deli Kasap'ın bu sayısında kalburüstü bazı mecmualardan bahsetmek istedim siz değerli Rock müzik takipçilerine

KUZEY ORMANI'NDAN AĞRI KESİCİ'YE, ZOR'DAN YÜXEXES'E TÜRK ROCK MEDYASI...

KUZEY ORMANI:
Kuzey Ormanı kişisel bir fanzin. Şebek, Non Serviam, DeliKasap gibi yayınlarda yazılarını ilgiyle takip ettiğimiz heavy-metal hayranı Şanver Ofluoğlu'nun çocukluğuna, ilk gençliğine, sevgiye ve aşka dair bireysel kasidesi niteliğinde Kuzey Ormanı. Söz konusu fanzinde adeta Türk Heavy-Metalciliğine bir ithaf söz konusu. Yaşamını ve öz kültürü olan Karadenizliliği heavy metal alt kültürüyle büyük ihtimalle sonsuza kadar harmanlamayı kafasına koymuş gözüküyor Şanver Ofluoğlu. Kişisel rock bilgisini mütevazi bir fanzin yoluyla insanlarla paylaşırken bazılarına ağdalı gelse de özgün dil kullanımı ve mecazları Şanver Ofluoğlu'nun en amatör-profesyonel müzik yazarı olarak Türkiye Heavy Metali'nin mihenk taşlarından biri olmasını engellemiyor. Profesyonel çünkü güçlü betimlemeleri ve kıvrak zekasıyla en alakasız insanlara bile yazısını zevkle okutuyor. Amatör çünkü hiçbir profesyonel müzik yazarı Kingdom Come'dan Samantha Fox'a, UDO'dan Europe'ye naftalinli konulara ve müzikal arenadan tecrit edilmiş heavy-metal gruplarına el atmayacaktır. Kim s.kler mainstream müzikal laf ebelerini? Şanver Ofluoğlu ve Kuzey Ormanı müzikte hala heyecan arayan az sayıdaki kitle için  mücadelesini sürdürüyor, bunu yaparken dostluğa sadık kalması; Aptulika gibi eski dostlarına vefa borcunu ödemesi "bir heavy metal hayranı"ndan çok öte bir genç adam profilini ortaya seriyor; Kuzey Ormanı; bulabilirseniz alın ve geleceğe taşıyın.

KUZEY ORMANI'NDAN SEÇMELER:
"Accept, her zaman favori gruplarımdan biriydi fakat Udo'nun yırtık, ezik halli kanser vokali apayrı bir fenomen benim için." (Udo "Mission No.X" albüm tanıtımından)

"Amerikalı bir topluluğun İsveç usulüne ait bir müzik departmanına itibar etmesini garip buluyorum." (The Absence "From Your Grave" albüm tanıtımından)

"Gitarist, bir gitar müziği olan heavy metalin en büyük silahıdır. Heavy metal müzikalite ve sanatsallığın bileşiminde icraya önem veren bir müzik türüdür ve bu açıdan heavy metal gruplarının mutlak suretle enstrümanlarında uzman olmaları gerekmektedir." (Kütüphane'den)

"Zaten ya karu içun yada maç içun herkes ile döğüüşür bizum uşaklar(Bulutsuz Sezon'dan)AĞRI KESİCİ HEAVY METAL DERGİSİ:
Onur Sabuncu ve arkadaşlarının "katıksız metal" içerikli dergisi Ağrı Kesici henüz emekleme aşamasında olsa da adından söz ettirecek bir süreli yayın adayı gibi gözüküyor. Zaman zaman SOAD tipi metal gruplarını mesnetten uzak bir biçimde eleştirmeleri kanımızı dondurup bize "o meşum Şebek günleri"ni anımsatsa da piyasada "Klasik Heavy Metal" konusunda varolan boşluğu doldurabilecek, takdire şayan bir mecmua olduğunu es geçmemiz haksızlık olacaktır. Zor dergisinden farklı olarak "fanzin ekolü"ne daha yakın bir yayın Ağrı Kesici ve konseptinin amatör ağırlıklı olması bir dezavantaj olarak değerlendirilmemeli. Bilakis, Doğu Yücel, Çağlan Tekil, Seyda Babaoğlu, Pierre Hecker gibi tecrübeli isimlerin bu naif yapıya destek olmasının bir ön koşulu olduğunu düşünüyorum "amatör" bakış açısının. Zira fanlık bilinci profesyonelliği gerektirmiyor; Ağrı Kesici dergisinin samimiyeti de burada. bilgi@agrikesici.org adresine mail atın ve bu neşriyatı destekleyin arkadaşlar.


ZOR MÜZİK DERGİSİ:
Daha profesyonel bir biçemde kurgulanmış, emek yoğun bir dergi Zor. Bir çok metal grubuyla özel röportajları içermesi, bas, vokal, bateri vb. teknik konuları alanlarına hakim yazarların gündeme getirmesi standart bir metal müzik dergisinden ziyade kalbürüstü bir yayın olarak ele almamızı gerektiriyor. www.zormuzik.com adresine bir göz atmanızı öneriyorum; eğer eski sayıları edinmek isterseniz zor@zormuzik.com adresine bir mail atıp "merhaba" demekten çekinmeyiniz.

Zor Dergisi İçeriği'nden seçkiler:
Paul Gilbert ile söyleşi. (Mr. Big), Ulver ile ropörtaj, SDI ile nostalji dolu bir görüşme, Despised Icon, Edenbridge ve daha sayısız underground topluluğu konu edinen makaleleriyle Zor dergisi gerçekten inanılmaz iyi iş çıkarmış.

Belki Ağrı Kesici'deki amatör ruhu bulamayacaksınız, belki de biraz soğuk bulacaksınız Zor'u ancak 100 sayfalık yayın yapan bu Ankaralı gençleri tebrik etmeden dergiyi bi yana bırakamayacaksınız.

Tamamen "underground" ve "ciddi" Metalseverler için


YÜXEXES ROCK DERGİSİ:
Blue Jean'e alternatif olma iddiasındaki dergi profesyonel kadrosuyla dikkat çekiyor. Yeraltına ait değiller ancak mainstream müzik arenasının kaliteli ve iyi müzikle öpüştüğü hatta çoğu zaman "kirli müziklere" yüzünü döndüğü bir noktadalar. Derginin tasarımını Deli Kasap dergisinin ilk dönemdeki başarılı kapaklarını da dizayn eden Mazhar Bilgiç'in yapması görselliği uç nokta muazzam kılarken; belki de Türk Rock dergiciliğinde en lezzetli grafik tasarımlarına sahip olması bakımından Yüxexes'i muadillerinden ayrıcalıklı bir konuma oturtuyor. Alternatif Rock, Türk Rock ve Mainstream pop eğilimli Yüxexes'in pis çocuklar ve "sertleşme problemi" çekmeyen metal fanları içinde bir iç dergisi var: "Gürültü".
Yüxexes dergisi hayatını Türkrock'a adamış Güven Erkin Erkal'ın düşlerini gerçeğe dönüştürdüğü, yaygın satış ağıyla Rock ve kaliteli müzik kültürünü geniş kitlelere benimsetebilecek, aylık periyotta bir mecmua.

Konu edindiği başlıkları sormayın; en yakın bir bayiye uğrayıp Yüxexes dergisini tükenmeden alın ve iğdiş edilmemiş, bağımsız rock kültürünün yaşaması adına gazete kiosklarının ön taraflarına koyması için bakkalınıza çakkalınıza baskı yapmayı ihmal etmeyin!

(Saat 03:05 olmuş ben hala Yüxexes diyorum, Ağrı Kesici diyorum; hey yavrum hey!)

Herkese iyi uykular, renkli rüyalar...
:)Murat Arda

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: