MÜZİK ODASI

Turgay & Frekans, Murat Çekem & Mercury ve Türk Rockında Kırılma Noktası

Murat Arda - 28 Ocak 2011

Türk rock müziğinde "cıvıma ve ticarileşme kırılması" öncesi (Gripin, Manga, Athena vb) dönemin ses getiren gruplarındandı Turgay ve Frekans. Bu kırılma noktası peydahlanmadan önce hardrock gruplarının evrensel anlamda rock hissiyatı verdikleri şüphe götürmezdi. Çevre, savaşlar, dünyanın kötü gidişatı gibi meselelerde söz söylemekten kaçınmayan, daha özgür bir rock. Piyasanın ve piyasacılığın tahakkümüne tamamıyle karşı, özgün ve algılarının kapıları sonuna kadar açık bu müzikal akım, dünya konjonktörü ve Türkiye'de esen "parayagücetapma" yıkıcılığı rüzgarları karşısında darmadağın olmuş, Gripinesque bir yönelime giren bu "yenitürkiyerock'ı" Murat Çekem ve Mercury, Turgay & Frekans, Hakan Kurşun gibi "geleneksel rock yapılarının" yerine ikame edilmişti.

Turgay & Frekans Karabasan 2011 Albümünü Edindiniz mi?

Evet, artık yeni grupların soundları daha Avrupa-i ya da Amerikanvari idi. Daha jan-janlı gitarlar, daha görkemli davullar, daha etkili basgitarlar, daha iyi ses düzenleri eşliğinde, "yabancı gruplardan pek farkı olmayan" konserler kotarılıyordu.

Rock grupları Erovizyona dahi gidebiliyordu. Mehmet Tez gibiler "rock müzik eksperi" kesiliyor, artık rock müziğin dünyayı değiştirme misyonunun bittiği, Deep Purple'ın dahi başbakanlarla kanka olduğu bir dönemde U2'nun devlet erkanı ile yarenlik etmesinin çok doğal olduğu bizzat bu tip yazarlar tarafından ilan ediliyor, piyasacılığın ve sıradanlığın büyüsüne kapılmayanlar "kaybeden" olarak damgalanıyordu.

Görünürde haksız değildiler.

İlk bakışta, bu gidişata dur demek, ya da bu egemen görüşlere karşı çıkmak, evet gerçekten de bu müdahalelerimiz dinozorluk, geri kafalılık, muhafazakarlık olarak değerlendirilebilir.

Dileyen, nesnel bir ortamda, ikibinli yıllar öncesi kayıtlar ile, şimdiki "AthenaMangaGripin" ekollerinin çalışmalarını karşılaştırabilir ve aradaki "muazzam" sound kalite farkını da somut olarak ispatlayabilir.

Ama aralarında öyle bir fark vardır ki, ne alengirli müzik stüdyoları ne boyalı medyanın müzik otoriteleri bu farkın ne olduğunu dile getirebilecek yüreğe sahiptir.

Evet, yürek dedim.

Turgay & Frekans Karabasan 2011 Albümünü Edindiniz mi?

Yürekten bahsetmişken, Yel Değirmenlerine karşı mücadele, hala sürüyor.

Çünkü Deli Kasap forumunda şöyle bir haber yakaladım:

"TURGAY & FREKANS KARABASAN" 2011- albümü internet ortamından dağıtılmaya başladı. Albümü, http://www.turgayvefrekans.com adresinden dinleyebilirsiniz veya dilerseniz mp3 formatında indirebilirsiniz.

Not: Yürek metaforunu kullanırken eski gruplara uhrevi bir anlam yüklediğim sanılmasın. Sadece, müzik olgusuna tarihsel bir bakış gözetildiğinde, yaşadığımız dönemdeki gündelikliğe teslim olmuş yapıların etkisinin sabunköpüğüyle eşdeğer olabileceğinin ihtimalini gözardı etmemeniz için şeytanın avukatlığına soyunuyorum.
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: