MÜZİK ODASI

Trustkill Records Dosyası

Erdem Tatar - 31 Ekim 2006

New Jersey'i nasıl bilirsiniz? Ben bilmem... Ancak yine de o taraflardan anlatılacak bir hikayem var. Gençlik heyecanı mesleğe dönüştüğünde sesi biraz daha açmak için tereddüt etmeyin, Jersey sahiline gidelim

Üzerinde solmuş bir Underdog t-shirt'ü olan, Josh Grabelle sıcak bir gülümsemeyle bizi karşılıyor, elinde tomarla kağıt, fanzinlerden, dergilerden kesilmiş parçalar, mektuplar, albüm kapağı fotokopileri... Yanına oturduğumuzda iştahlı iştahlı anlatmaya koyuluyor, yeni keşfettiği gruplardan başlıyor şehre getireceği isimlere kadar bir anda kafamızı allak bullak ediveriyor. Heyecanı gözlerinden, kararlılığı sesinden belli oluyor. Aslında sadece Josh Grabble'ı anlatmak olmaz, Grabble'giller tam teşekküllü bir yazı konusu!

New York hardcore camiasının mühim isimlerinden Underdog'u izlemesiyle Josh'un hayatı değişir, o zamana kadar babasının klasik rock plaklarıyla takılan Josh, bir günde müziğin daha da sertleşebileceğine ve bunun damak tadına çok daha uygun olduğuna ikna olur. O günden sonra eline geçirebildiği her türlü görsel ve yazılı malzemeyle krallığının temellerini atmaya başlar. Jersey o dönemler çok isim yapmış grupların büyük kitlelere verdiği konserlerle çalkalansa da arka bahçesinde yer olmadığı için bodrum katı boşaltılan Grabble'ların evinden bambaşka sesler yükselmektedir! Earth Crisis, Hatebreed, Sensefield, Snapcase gibi isimler o bodrum katında avuç dolusu insana çalarak müzikal kariyerlerine başladılar.


Üniversite yıllarındaysa, Josh'un zevk için hayrına harcadığı dolarları geri kazanma adımları atılmaya başladı. Syracuse Üniversitesi'nde hukuk okurken bir yandan da dönemin en mühim bağımsız dergilerinden Trustkill'i yayınlamaya başladı. 1993 senesinin son çeyreğinde Josh'un oda arkadaşı kendisi gibi çılgın yazışmalar yapmakta, grupları bir araya toplamakla uğraşmaktaydı! Watermark Records'un kurucu ortağı olan bu gencin o dönem üzerinde çalıştığı proje Ian Mackeye (Minor Threat, Fugazi) için hazırlanan bir tribute çalışmasıydı. Tek sorun maddi kaynak sıkıntısıydı ve işte tam da bu noktada adamımız Josh devreye giriyor, kendi şirketini açıp Watermark'a bu işte kar ortağı oluveriyordu. Trustkill Records işte böyle kuruluverdi, Watermark ile ortak yayınlanan albüm "Land Of Greed, World Of Need" diye adlandırıldı; Rancid, Avail ve Lifetime gibi dönemin mühim isimleri albümde yer alan gruplardan oldular.

Josh'un en önemli özelliği piyasaya yeni sunulan türlerin takipçi ve destekçisi olmasıydı. Metalcore ve crossover sahnesine kazandırdığı gruplar hala piyasayı sallamaya devam ediyor, bu atılıma başladığı gruplarsa artık türün kült grupları arasına isimlerini yazdıran Poison The Well, Eighteen Visions ve Walls Of Jericho.


Hali hazırda janrın en önemli şirketlerinden olan Turstkill'in '94 yılından günümüze uzanan hikayesi böyle, bugüne dek kataloğundan Poison The Well, Burn It Down, The Great Deceive ve Turmoil gibi isimlerin geçtiği Trustkill cephanesinde, şu anda ne gibi tahribat malzemeleri var!

BEDLIGHT FOR BLUEEYES
Şirketin en yeni ve en güvendiği gruplarından BEDlight for BlueEyes yakın zamanda -2006 Ağustos ayında- "The Dawn" adlı ilk albümlerini yayınladı. Pop/Rock tarzında ancak bir hayli melodik bestelerle dikkat çeken grubun ilk single'ı "Wasting My Time", I-Tunes'da piyasaya yeni çıkan grupların single'ları arasında en çok download edilen şarkılardan biri oldu. Jersey'li grup şu anda Roses Are Red ile Amerika'yı turluyor.

www.bedlightforblueeyes.com
www.myspace.com/bedlightforblueeyes

BLEEDING THROUGH
Orange County'nin metalcore kralları Trustkill'ın hiç şüphesiz en önemli isimlerinden. 1998 yılından beri faal olan grup farklı şirketlerden iki albüm yayınladıktan sonra ("Dust To Ashes" (2001) Prime Directive Records, "Portrait Of The Goddess" (2002) Indecision Records) 2003 yılında Trustkill ile sözleşme imzalayıp hakettikleri noktaya gelmek için atılabilecek en önemli adımı attılar. 2003 tarihli "This Is Love, This Is Murderous" ile 100.000'lik satışı kısa sürede geride bırakan Bleeding Through asıl patlamayı 2006 tarihli "The Truth" ile gerçekleştirdi. Yayınlandığı tarihten itibaren 250.000 kopyanın üzerinde satan albüm grubu önce Ozzfest, ardından headliner olarak çaldıkları Trustkill - American Invasion turnesine taşıdı. Hali hazırda konserlere devam eden Bleeding Through, 2007'nin son çeyreğinde yeni albümlerini yayınlaması beklenen Trustkill isimlerinden.

www.bleedingthrough.com
www.myspace.com/bleedingthrough

BULLET FOR MY VALENTINE
Galler'in Lost Prophets ve Funeral For A Friend ile beraber müzik dünyasına kazandırdığı şüphesiz en iyi grup Bullet For My Valentine. 90'ların sonlarında basit bir cover grubuyken 2003 yılından itibaren yükselişe geçen, melodik metal besteleri, akılda kalan nakaratlarla birleştiren genç kuşağın en gelecek vaad eden gruplarından BFMV'nin Trustkill ile anlaşma hikayesi gerçekten ilginç. 2004 Download Festivali'nde (İngiltere, Donnington) Barfly sahnesinde çalan BFMV elemanları performanslarından bir gün evvel festival alanına normal seyirciymiş gibi gelip tek bir grup bile izlemeden kendi performans saatlerine kadar gruplarının el ilanını dağıtırlar. İşin ilginci bu ilanlardan tesadüf eseri en çok edinen isim Josh Grabble'dır, o günü Josh şöyle anlatıyor; "O gün o sıska genci -BFMV frontman'i Matt Tuck'tan bahsediyor- kaç sefer gördüğümü saymamın imkanı yoktu, yemek sırasında, tuvalet kuyruğunda, bir grubu izlerken, çadıra giderken! Her yerde o ve grup arkadaşları vardı, el ilanını verip gülümseyerek orda olursak çok sevineceklerini söylüyorlardı tabi Pavlov'un köpeği gibi performans saati sahne önündeydim, görünüşe bakılırsa stratejileri işe yaramıştı zira sabah denebilecek bir saatte yaklaşık 2000 kişi sahne önünde BFMV'yi bekliyordu. Sony İngiltere ile anlaşması olan bir grubun yine de promosyonu için bu kadar canla başla çalışması etkileyiciydi, hemen kontağa geçtim ve Bleeding Through'nun Ada'daki haklarına karşılık BFMV'nin Amerika yayın haklarını satın aldım. Görünüşe bakılırsa hem gruplar hem de şirketler için mutlu sonlanan ender anlaşmalardan birine imza attık".


2005 tarihli "The Poison" ertesi hem İngiltere hem de Amerika'da büyük hayran kitlesi kazanan BFMV, Rob Zombie ile yaşadığı anlaşmazlık ertesi ilk büyük çaplı Amerika turnelerinden kovulsa da ülkelerinde Guns N' Roses ile çıktıkları mini turnede yaraları sardı ve Download Festivali'nin 2006 ayağında ana sahnede çalarak başarısını perçinledi. 2007 yılının yaz aylarında ikinci albümlerini çıkartmayı düşünen BFMV şu anda devam eden Amerika turneleri ertesi stüdyoya kapanacak!

www.bulletformyvalentine1.com
www.myspace.com/bulletformyvalentine

CRASH CAMEO
Trustkill Records kataloğundaki metal-hardcore yoğunluğundan sıyrılan bir punk topluluğu Crash Cameo. Centsless adıyla üç sene çeşitli eyaletlerdeki yerel festivallerde çalan grup 2005 yılında Trustkill'la anlaştı ve 2006 yılında "Minutes To Miles" isimli albümlerini yayınladı.

www.crashromeo.com
www.myspace.com/crashromeo

EIGHTEEN VISIONS
90'ların ikinci yarısında emocore akımı henüz yeni yeni kıvılcımlanmaya başlamışken bu akımın meşalelerinden 18V kuruldu. Trustkill maceraları şu anlık bitmiş gibi gözükse de -grup sene başında Epic Records'la anlaşma imzaladı- grubun tüm kataloğunun yayın hakları halen Trustkill'da. "Until The Ink Runs Out", "Vanity" ve "Obsession" adlı üç mükemmel albüm yayınlayan ve Trustkill'in alternatif müzik akımlarına verdiği desteğin şüphesiz meyvasını en çok yiyen grup 18V her yayınladıkları albümle daha da büyüyerek müzik serüvenlerine devam ediyor.

www.eighteenvisions.com
www.myspace.com/eighteenvisions

FIGHT PARIS
Trustkill'in hard rock tarzı gruplara tanıdığı şans onları "metalcore mabedi" olarak anılmaktan kurtarmasa da Fight Paris gerçekten de türün en yeni ve samimi gruplarından. Atalanta'lı grup, ilk albümleri "Paradise Found" ile Amerika'yı baştan başa turlayıp tatmin edici bir ilgiyle karşılaştıktan sonra vokalinin ayrılmasıyla şoka girmişti. Yine de Turstkill Records'un yaz bültenlerinde belirtildiği üzere, grup "sürpriz" bir isimle stüdyoda ikinci albümlerinin kayıtlarına başlamış bile, 2007'nin ilk çeyreğinde Fight Paris yeni albümü raflarda olacak.

www.fightparis.com
www.myspace.com/fightparis

FIRST BLOOD
Terror, Sworn Vengeance, Embrace The End ve Alcatraz elemanları 2003 yılında bir araya gelip First Blood'ı kurdular. Geçtiğimiz yıl Agnostic Front ve Sick Of It All ile Avrupa'yı birbirine katan hardcore süper star ekibi First Blood, 2006 tarihli "Killafornia" adlı albümleriyle türün sevenlerinde kemik bırakmama niyetindeler.

www.firstbloodrules.com
www.myspace.com/firstblood

HOPESFALL
Christian Metalcore janrında önemli isimlerden Hopesfall 2002 yılından beri Trustkill kataloğunda. Türün Saosin ve Underoath gibi isimleriyle beraber önemli gruplarından olan Hopesfall özellikle 2002 tarihli "The Satellite Years" adlı albümleriyle ciddi başarılar kazanmış, akabinde Underoath ile yaklaşık bir yıl süren uzun bir turnede yer almıştır. Grubun turne ertesi yaşadığı eleman değişiklikleri ister istemez türlerine de yansıdı ve Christian metalcore olarak çıktıkları yolda, grunge sound'unun da hakim olduğu post hardcore türe keskin bir dönüş yaptılar. Kendi türünün çok başarılı bir örneği olsa da grubun sadık fanları 2004 tarihli "A Types" albümüne beklenen ilgiyi göstermediler. Hopesfall "A Types"ın etkisini üzerinden çabuk attı ve yıl başında çıkacak yeni albümlerini yazmaya koyuldular.

www.hopesfall.com
www.myspace.com/hopesfall

IT DIES TODAY
New York'lu metalcore çetesi, janrın tartışmasız en başarılı isimlerinden. Trustkill öncesi katalogları şirket tarafından yeniden mix'lenip basıldığı halde çok büyük ilgi görmüştü. Şimdilerdeyse daha henüz yeni piyasaya albümleri "Sirens"ın sefasını sürmekle meşguller. Pek yakında Amerika turnesine başlayacak olan grup turne öncesi Masters of Horror adlı televizyon dizisinin tanıtımı için kaydettikleri "Enjoy The Silence" cover'ını kliplendirecekler.

www.itdiestoday.com
www.myspace.com/itdiestoday

MOST PRECIOUS BLOOD
Indecision New York'un sayılı hardcore gruplarındandı, dağıldıklarındaysa yeni bir oluşum peşinde oldukları haberleri kulaktan kulağa yayılmaya başlamıştı bile. Çok vakit harcamadan Most Precious Blood adıyla hardcore kökenlerine heavy metal çeşnisi ekleyerek yarattıkları oluşumun meyvalarını Trustkill bahçesinden dinleyenlere ulaştırdılar. "Nothing In Vain" (2001), "Our Lady Of Annihilation" (2003) ve "Merciless" (2005) Trustkill etiketiyle yayınladıkları albümler, grubun en büyük özelliğiyse Trustkill Records'a bağlı olan ve dünyada en çok bölgede turlayan ekip olmaları. 50'nin üzerinde ülkede konserler veren Most Preicious Blood pek yakında dördüncü albümlerinin çalışmalarına başlayacak.

www.mostpreciousblood.com
www.myspace.com/mostpreciousblood

NORA
Nora 1996 yılında kurulduklarından beri metalcore sahnesinin öncü gruplarından oldu, elemanları müzik işinin mutfağından gelen ve sadece zevk için müzik yapan insanlar olmalarına rağmen aktif oldukları dönemde hatrı sayılır başarılar yakaladılar. Grubun vokali Ferret Records'un da sahibi olan Carl Severson. İşlerine konsantre olmak için grubu askıya alan ekibin lise yıllarından beri yakın arkadaşı olan Josh Grabelle ise Nora kataloğunun yayın haklarını satın aldı ve tüm EP & albümlerini Trustkill etiketiyle tekrar yayınladı.

www.norarockmachine.com
www.myspace.com/nora

OPEN HAND
Trustkill Records müzik yelpazesinin indie rock parçasını oluşturan Open Hand, Amerika kıtasının, türünde en çok turlayan gruplarından. 2003 yılında yayınlanan "The Dream" ve 2005 tarihli "You and Me" öncesinde ve ertesinde hiç vakit harcamadan festivallerden bar konserlerine, seyirci sayısı gözetmeden kıtayı arşınladılar.

www.openhandrocks.com
www.myspace.com/openhand

ROSES ARE RED
New York'lu beşli 2004 yılında yayınladıkları "Conversations" adlı albümleriyle punk/rock piyasasının ilgi gören yeni isimlerinden olmayı başarmışlardı. Şimdiyse sırada "What Became Of Me" adlı yeni albümleriyle Amerika'yı turlamak var. 2005 yılında Bullet For My Valentine ile çıktıkları Kuzey Amerika turnesinde güzel tepkiler alan Roses Are Red bakalım 2006 sonlarında piyasaya çıkacak "What Became Of Me" ile daha geniş kitlelere ulaşabilecek mi?

www.rosesareredmusic.com
www.myspace.com/rosesarered

TERROR
Sounds Of The Underground turnesinin gedikli isimlerinden California'lı Terror, Trustkill'ın şüphesiz en sağlam gruplarından. Özellikle 2006 yılında yayınladıkları "Always The Hard Way" ile hem hardcore hem de metalcore severlerden tam not alan Terror, hız kesmeden turlamaya devam ediyor.

www.terrorhc.com
www.myspace.com/terror

THIS IS HELL
Trustkill Records kataloğuna en yeni dahil olan isim This Is Hell. Hardcore punk türünün yeni sivrilen ekibi, 2004 yazında dağılan Scraps and Heart Attacks ve The Backup Plan gruplarının elemanları tarafından kuruldu. 2007'de ilk albümlerini yayınlayacak olan Long Island'lı grup şu anda Bane ile Amerika turnesinde.

www.thisishell.org
www.myspace.com/thisishell

THROWDOWN
Orange County'li Throwdown hiç süphesiz Trustkill'ın gurur duyduğu isimlerden. MTV2'nin en çok çalınan metal gruplarından olmalarının yanında ekip Ozzfest, Sounds of the Underground ve Warped Tour gibi önemli organizasyonlarda defalarca yer alarak kendilerine gösterilen ilgiyi Amerika'da gidebildikleri her yerde çalarak cevapsız bırakmadılar.

www.throwdownGo.com
www.myspace.com/throwdown

WALLS OF JERICHO
Trustkill Records'un ilk gruplarından olan hatun vokalli Walls Of Jericho hiç şüphesiz metalcore sahnesinin en iddialı gruplarından. Gitar ve vokal kayıtlarında bilgisayar destekli çalışmayan sayılı ekiplerden olan Walls Of Jericho, Ozzfest 2006'yı müthiş performanslarıyla tamamlayıp Amerika turnelerine başladılar. En son albümleriyse geçtiğimiz Ağustos ayında Trustkill etiketiyle yayınlanan "With Devils Among Us All" Ozzfest ertesi yükselen satış grafiğiyle dikkat çekiyor.

www.wallsofjericho.tv
www.myspace.com/wallsofjerichoYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: