MÜZİK ODASI

Sex, Drugs And Stone Temple Pilots Again...

Murat Arda - 10 Mart 2010

Turuncu renkli saçlı vokalistleriyle ilk canlı performanslarını 90'lı yılların ortalarındaki bir MTV ödül töreninde izlediğimde müziklerine ve özellikle gitar & bateri çalış tarzlarına hasta olduğum lakin "tipten kaybediyorlar" yorumumu yaptığımı çok iyi hatırladığım ucubelerden kurulu bir gruptu Stone Temple Pilots.

O dönemlerde çıkan saygıdeğer müzik magazinlerde Glam-rock'ta Warrant, Grunge-Rock'ta ise STP "arak rock" diye anılan bir kategoride değerlendiriliyordu. Sebebi ise adı geçen grupların öncülü topluluklara nazaran özgün olmamaları, tabiri caizse, özellikle vokal performansları açısından Erbakan'ın deyişiyle "Taklitçi Zihniyet" taşımalarıydı.

Mamafih, özellikle Scott Weiland'ın "star" ışıltısına sahip olduğunu hiçbir otorite yadsıyamazdı, kaldı ki debut albümlerinde hangi grup hayran olduğu sanatçılara öykünmezdi ki?

Bu süreçte Grunge-rock'ın boyalı medya tarafından öldüğü ilanı gecikmeyecekti; son kullanım tarihi gelip çattığında Scott'ın akıllıca bir hamleyle "sektör" değiştirmesi doğrusu yerinde bir hamleydi.

Bu "yeni" sektör, grunge'ın o "sektöre" alternatif olarak çıktığını bağıra çağıra deklare ettiği, o akımı yaratan tüm unsurlarla dalga geçtiği bin yıllık "hardrock"tan başkası değildi. Şimdi ise "yaşlı adam müziği" diyerek alaya aldıkları hardrock'a modern bir cila çekip heavy-metal festivallerine dalış yapmıştı büyük bir cüretle üstelik yanındaki müzisyenler adeta "hard-rock"ın ansiklopedilerdeki karşılığıydılar.

...Ve fakat nasıl ki grunge-rock döneminde Stone Temple Pilots vokalisti olarak "karikaturize grunger" imajından kurtulamamış bir karakter görüntüsü çizen Weiland bu defa da karikatürün allahı bir "Bohem-Glam-Metal-Punk-Komünist-Eşcinsel-Rockstar" profili yaratıp Mick Jagger'ın modern zamanlar versiyonu taklidinden hallice konser platformlarında arz-ı endam eylemeye başlamıştı!!!

VE FAKAT DEVRAN DÖNDÜ, ZAMAN DEĞİŞTİ, ELBETTE SCOTT DA DEĞİŞTİ AMA ASLINA RÜCU EDEREK!!!

Ama bu defa Glamci, Punkçı, Metalci, Alternatifçi donanımlarıyla bezenmiş bir Mick Jaggerımsı olarak olarak Scott Weiland olma yolunda yine bence gayet yerinde bir hamle yapıverdi!!! Bu adam gerçeği söylemek gerekirse iyi bir "rock tüccarı" idi.

Sex, Drugs and STP efsanesi de küllerinden doğmuş oldu. Bakalım, aynı nehirde ikinci kez yıkanılabilecek mi, Herakleitos mu haklı çıkacak, Scottlitos mu!!??

Not: Mert Yıldız'ın Scott Weiland ile ilgili derlediği bir "rock'n'roll kepazeliği" yazısı var ki doğrusu bu müzisyeni dünya müzik tarihinde hiçbir kalem bu kadar hakikatli ti'ye almamıştır, bu makaleyi de bir yerlerden bulup deli kasap'ta tekrar yayımlamak farz olmuştur...

 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: