MÜZİK ODASI

Sert Çellolar Türkiye'deydi!

Sadi Tirak - 31 Ağustos 2006


28 Mayıs 2006 İstanbul
Taksim, Yeni Melek Gösteri Merkezi
APOCALYPTICA Konseri

Finlandiya'nın müzikal açıdan, özellikle de Rock ve Metal söz konusu olduğunda ne kadar üretken ve yaratıcı bir ülke olduğunu bilmeyeniniz yoktur sanırım. İşte o bereketli coğrafyanın en kendine has grubu olan ve Çello Rock terimini müzik dünyası literatürüne sokmuş olan Apocalyptica 25-28 Mayıs 2006 tarihleri arasında Türkiye turnesindeydi. Echoes Production'ın o ana kadar ki en başarılı organizasyonlarından biri olan turnenin son ayağı İstanbul'daydı. Bizler de Metallica coverladıkları ilk albümlerinden itibaren severek dinlediğimiz ve takip ettiğimiz bu grubu izlemek için Yeni Melek Gösteri Merkezi'ndeydik.


Tıpkı turnenin diğer 3 ayağında olduğu gibi İstanbul konseri için de biletler tükenmiş, konser İstanbul'daki sayılı sold-out Rock/Metal konserlerinden biri olmuştu. Turne haberi öncesinde ülkede ne kadar sevilip, ne kadar takip edildiği çok kısıtlı kriterler içerisinde "tahminen” bilinen bir grubun 4 şehirde de sold-out konserler vermesi, organizasyonu gerçekleştiren Echoes Production'ın bir başarısı olarak nitelendirilmelidir hiç kuşkusuz ki.


İstanbul konseri öncesi Yeni Melek'in fuayesinde karşılaştığımız Echoes Production kurucusu Bülent Burgaç da turnenin ne kadar başarılı geçtiğinden bahsediyordu ayaküstü. Kendisini tebrik ettiğimiz bir diğer ve daha önemli konu ise İstanbul konseri için henüz bilet satabilecek durumda olunmasına rağmen oraya gelen izleyicilerin "rahat” bir şekilde konser izleyebilmesi için mekânın tam kapasitesi dolmadan bilet satışını durdurmasıdır. Umarım bu davranış diğer organizasyon şirketleri için de bir örnek teşkil eder.


Grubun konser performansına değinmeden önce sahne düzeninden bahsetmek istiyorum. Grubun "Cult" albümü kapağında kullandığı kurukafa görselini taşıyan bir backdrop, ortada yüksekçe bir davul seti ve her iki yanında ikişer tane çello platformu. Bu çello platformlarının da zeminden daha yüksekte olması da konseri seyir açısından rahat kılan unsurlardan birisiydi.


Grup sahneye tam saatinde çıktı. Tüm Echoes Production konserlerinde olduğu gibi


Çello gibi oldukça ağır ve büyük bir enstrümanı, üstelik normalin kat ve kat üzerinde hızlı çalmalarına rağmen neredeyse bir gitar rahatlığında kullanan grup elemanlarından üçü; Paavo Lötjönen, Perttu Kivilaakso ve Eicca Toppinen şovu sürükleyen isimler oldular. Davulcu Mikko Sirên ise bir davulcu bateri seti başında nasıl şov yapar konusunda adeta ders verdi. Kendisini ufakken Dave Lombardo okşamış olabilir şeklindeki yorumlarımız onu izlerken gecikmedi tabii :)


Grup playlistinde vokal destekli şarkılarına da yer verdi ve vokal bölümlerini seyircilerin üstlenmesini istedi. Bu konuda fazla iyi bir performans sergileyemeyen kitle, Metallica şarkılarında ise kelimenin tam anlamıyla Yeni Melek'i inletti! En çok sevilen ve dinlenen yabancı Rock/Metal grubunun Metallica olduğu bir ülkede de aksi beklenemez, düşünülemezdi zaten!


Genel olarak grubun sahne performansı harikuladeydi. Özellikle Eicca ve Paavo ikilisinin headbangleriyle coşturdukları ortamdaki yüksek tempo konser sonunda kadar devam etti. Yeni Melek Gösteri Merkezi'nin şikayet edilen ses sistemi ise bu konserde pek sırıtmadı. Fakat bunda soundun "distortion"sız olması ne kadar etkiliydi bilemiyoruz.


2 saate yakın süren konserin sonunda grup topluca seyirciye teşekkür edip selam verirken salondaki hemen herkesi yüzünden mutluluk okunuyordu.


Aşinası ve de hastası olduğumuz gitar soundu olmaksızın da böylesine Rock'N'Roll dolu bir şov izleyebilmiş olmanın yarattığı sevinçle bir konseri daha noktalıyorduk.


Sanırım Türkiye, bundan sonra Apocalyptica için her turnede uğranacak duraklardan biri olacaktır. Teşekkürler Echoes Production Böylesine güzel bir geceye tanık olmamızı sağladığın güzel organizasyonun için
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: