MÜZİK ODASI

Saygıda Kusur Etmedik!

Sadi Tirak - 31 Ağustos 2006


2 Haziran 2006 İstanbul
Taksim, Studio Live Konser Salonu
ICON: PENTAGRAM Gecesi

"Ağrı Kesici" adı altında çıkan ve yayın hayatı (şimdilik) 2 sayı sürmüş olan fanzinin editörü Onur Sabuncu'nun organizasyonunu üstlendiği ve adı da "Ağrı Kesici Icon" olarak koyulan gecede, Türkiye'nin en büyük Heavy Metal grubu olan Pentagram'ı anmak amacıyla toplam 12 grup sahne aldı ve bu etkinlik unutulmaz bir konser gecesi olarak Türk Metal tarihi kayıtlarına geçti.


Faal oldukları dönemde olduğu kadar sessiz geçirdikleri dönemde de zirvede olmuş ve şimdiye dek hiçbir yerli Metal grubunun popülerlik ve saygı görme anlamında yanına yaklaşamadığı Pentagram, bu ülkede etkilediği grup sayısı en fazla olan topluluktur ayrıca. Son dönemlerde bazıları için Demir Demirkan ve Ogün Sanlısoy'un eski grubu, bazıları içinse Tarkan Gözübüyük'ün çaldığı grup olarak ismi sık telaffuz edilen fakat bir türlü konser ya da albüm kayıt haberleri ile gündemi meşgul edemeyen Pentagram elemanları karşısında, Pentagram'dan feyiz alan grupların Pentagram şarkıları çalacakları gece hiç kuşkusuz ki tarihi bir geceydi. Ertesi gün finallerim olmasına rağmen işte bu sebeplerden dolayı o gecedeydim.

Toplam 3 saat boyunca ortamdaki atmosfer tek kelimeyle büyüleyici ve duygu doluydu. Özellikle seyirci coşkusu görülmeye değerdi. O gece sahne alan tüm gruplar, neden bu müziği yaptıklarını bir kez daha anlamışlardır eminim. Böylesine ruh dolu bir ambiyans başka hiçbir müzik ortamında yakalanamaz zira.


Geceye Pentagram elemanlarından gitarist Hakan Utangaç, baterist Cenk Ünnü, vokalist Murat İlkan'ın yanı sıra grubun eski gitaristi Demir Demirkan da katılmıştı. Bassçı Tarkan Gözübüyük Amerika'da olması sebebiyle, diğer gitarist Metin Türkcan ise Ogün Sanlısoy'un Ankara konserinde çalıyor olması sebebiyle geceye katılamayan isimlerdi. Fakat grup elemanlarının yanı sıra gecede Pentagram ailesinden birçok kişi de bulunuyordu. Pena Müzik Evi ve geçtiğimiz yıllarda kapanan Pentagram Shop çalışanları, grubun ilk menajeri ve hatta ilk fotoğrafçısı gibi Tabii grup hakkında kalem oynatan ilk isimlerden Çağlan Tekil, Şanver Ofluoğlu, Doğu Yücel, yaptığı radyo programında Pentagram'a her zaman yer vermiş olan Beton Mete, İstanbul Üniversitesi Rock Kulübü kurucusu ve Pentagram'ın ilk üniversite konserini düzenlemiş olan Rumble Tayfun, Deli Kasap yazarlarından bendeniz, Erdem Tatar, Onur Yiğit, Taylan Bilgiç ve Murat Arda, grubu False In Truth o gece sahne almasa da kendisi gecede yer alan Adil Akbay, Mute Promotions kurucusu ve eski İ.Ü. Rock Kulübü başkanı Ahmet Çataltuğ ve de Metal camiamızın daha birçok tanıdık ismi oradaydı. Tam bir birlik ve beraberlik ortamı olmuştu. Pentagram elemanlarının yanlarındakilere "ağlamamak için kendimizi zor tutuyoruz” cümleleri boşuna değildi yani

Gecede sahne alan gruplardan başta Nitro ve Episode 13 olmak üzere Moribund Oblivion, Taylan Ayık, Definitive ve Soul Sacrifice performansları ve çaldıkları Pentagram şarkılarına kattıkları harikulade yorumlar ile dikkat çektiler ve takdir topladılar.


Konserin en hareketli anları ise Nitro sahnedeyken yaşandı. Yukarıda saydığım isimlerin hemen hemen hepsi ön saflardaki yerini almış vaziyette ve full stagedive, headbang ve pogo ortamı içerisinde grubun çaldığı "Powerstage/Rotten Dogs" potborisinde ortalığı birbirine kattılar. Erdem Çapar'ın "Pentagram 'Pentagram' albümünü çıktığı zaman alanlar en öne, 12 Eylül darbesi sırasında hayatta olanlar en öne!!!" anonsu ile başlayan şarkı boyunca sahneye çıkıp da atlayan insan sayısı abartısız 20-30 falandı. Nitro ayrıca Pentagram'ın kendi adını taşıyan ilk albümünden şarkı seçmiş olan gecedeki tek gruptu aynı zamanda.

Konserin sürprizi ise Episode 13'ün klavyede Hayko Cepkin ile birlikte sahne almasıydı kesinlikle. Hayko'yu sahnede üstelik de tüm Episode 13 elemanları gibi corpsepaint makyajla görünce ağzım açık bir şekilde pür dikkat sahneye odaklandığımı hatırlıyorum. Çaldıkları "1000 In The Eastland"a harika bir Black Metal yorumu getiren grupta, Hayko klavyesi başındaki tribal hareketleri ile nefesleri kesti. Sadece bu unutulmaz Episode 13 performansını izleyebilmiş olmak bile o gece orada olmayanların üzülmesine yetecek bir etkendi kanımca.


Sahne alan tüm grupların, bu etkinliğin ve tabii ki Pentagram'ın bir grup olarak önemine değinmesi de geceye dair en değerli unutulmazlıklar arasındaydı. Fakat keşke Pentagram da tüm elemanları ile birlikte o gece orada olabilse ve en azından bir şarkılık da olsa performans sergileyebilseydi diye içimizden geçirmedik değil. Kendilerinden duyduğumuz kadarıyla bu isteği onlar da aynen taşıyorlardı.

Sonuç olarak etkinliğin adı içinde "Pentagram" kelimesinin geçmesi bile ortamı tıklım tıklım kılmaya yettiği, o gece orada bulunan hiç kimsenin kolay kolay etkisinden kurtulamayacağı bir geceydi. Umarız Pentagram'a müziğe devam etmeleri yönünde gerekli heyecan ve motivasyon sağlanmıştır.

PLAYLIST:
BUZ - DARK IS THE SUNLIGHT
CATAFALQUE - IN ESIR LIKE AN EAGLE
DEFINITIVE - SONSUZ
EPISODE 13 feat. HAYKO CEPKİN - 1000 IN THE EASTLAND
GLORIAN - BİR
KNIGHT ERRANT - TIME
MORIBUND OBLIVION - LIONS IN A CAGE
NITRO - ROTTEN DOGS/POWERSTAGE
ORIGAM - GIVE ME SOMETHING TO KILL THE PAIN
OVERLOAD - THIS TOO WILL PASS
SOUL SACRIFICE - FLY FOREVER
TAYLAN AYIK - ANATOLIA


Ve mekâna girdiğimizde beklemediğim fakat bir o kadar da sevinmeme ve heyecanlanmama sebep olan bir manzarayla karşılaştım. Stüdyo Live tıklım tıklımdı!!! Kelimenin tam anlamıyla mekânda adım atacak yer yoktu!!! Neyse ki tam zamanında içerideydik ve henüz hiçbir grubu kaçırmamıştık. Az sonra sahne alacak olan ilk grup Origam ile şov başlıyordu
Grup, Pentagram konserlerinin vazgeçilmez marşlarından biri olan "Give Me Something To Kill" ile ve mükemmel seyirci desteğiyle açtı geceyi.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: