MÜZİK ODASI

Ruhun Şad Olsun Bob Marley!

Sadi Tirak - 1 Şubat 2006


20 Kasım 2005 İstanbul
Taksim, Yeni Melek Gösteri Merkezi
THE WAILERS Konseri

1999 yılında Time dergisi tarafından yüzyılın albümü seçilen "Exodus"a Bob Marley önderliğinde imza atmış olan The Wailers; aynı zamanda tüm dünyada en çok bilinen reggae grubu olma özelliğini de taşımaktadır. Bob Marley'in kariyerinin ilk günlerinden ölümüne kadar geçen tüm süre içinde onunla birlikte olan Aston "Familyman" Barrett liderliğindeki The Wailers'ın Bob Marley ile birlikte imza attıkları albümlerin tüm dünyada toplam satışı 250 milyon civarındadır. Şu anki kadrosunun tamamı zamanında Bob Marley ile birlikte turlayan veya albüm kaydeden elemanlardan oluşan grup, prestijine ve kariyerine yakışan bir şovla İstanbul'dan geçti!
20 Kasım 2005 gecesi İstanbul için çok önemli ve anlamlı bir geceydi. Reggae ile birlikte müzik tarihindeki devrimlerden birini gerçekleştiren efsanevi isim Bob Marley'in ölümüne kadar yıllarca birlikte turladığı grup olan The Wailers, Yeni Melek Gösteri Merkezi'nde unutulmaz bir konser verdi çünkü.

Havanın yağışlı ve soğuk olması, o gece Yeni Melek'te toplanan 1500 kişi için önemli değildi. Rengârenk t-shirtleri ile rastalı saçları olan ve ellerinde Bob Marley bayrakları, flamaları ve/veya atkıları olan müzik tutkunu, reggae tutkunu ve eğlence düşkünü bu insanlar gecenin en önemli başrol oyuncuları arasındaydılar.
Konser tarihinden yaklaşık 3 hafta öncesinde Taksim ve çevresi etkinliğin afişleri ile donatılmıştı ve konser tarihine bir hafta kala biletlerin hızla tükenmeye başladığı haberleri geliyordu.
Bronx Productions'ın organizasyonunda, Echoes Production'ın medya tanıtım işlemleriyle ve Tekel Birası'nın katkılarıyla gerçekleşen konserin sponsorlarından biri de TV8'di. Özellikle konsere bir hafta kala yayın akışı içinde yaptığı duyurularla birçok insanın konserden haberi olmasını sağlayan TV8, bu tarz etkinlikler için bir televizyon kanalının ne kadar önemli bir güç olduğunu da bir kez daha gözler önüne sermişti.
Gelelim konsere

Mekânın kapıları 19.00 gibi açıldı ve içeriye alınan insanlar hem salonda hem de fuayede henüz konser başlamadan, DJ Da Frogg/Ras Memo'nun seçtiği müziklerle hem demlenmeye, hem de eğlenmeye başlamıştı. Kitle içinde MTV'deki Hip-Hop kliplerinden fırlamış gibi duran zenciler ve ünlü komedyen Cem Yılmaz dikkat çekenler arasındaydı.
Saat 21.00 sularında ise fuaye hemen hemen boşalmış ve herkes salona geçmişti. Işıklar kapatıldı, sahne spotları aydınlandı ve duman efektleri arasından The Wailers grubu sahne aldı. Yoğun alkış ve ıslık sesleri arasında tabii
Bir gitarist, bir bassist, bir trompetçi, bir perkusyonist, bir davulcu, iki bayan vokal ve bir de asıl vokalden oluşan bu eğlenceli çete, sahnede müzik yapmaya başladıklarından itibaren salon bambaşka bir havaya büründü adeta.
Son zamanlarda hiçbir konserde bu kadar katılımcı ve bu kadar eğlenen bir kitle görmemiştim. Salondaki 1500 kişi içerisinde, şarkılar boyunca umarsızca dans etmeyen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Artık varın oluşan manzaranın hissettirdiklerini siz düşünün!
Hemen hemen her şarkıda açılan Bob Marley bayrakları özellikle "Get Up Stand Up", "Kinky Reggae", "Redemption Song", "Exodus", "No Woman No Cry", "Could You Be Loved", "Is This Love", "One Love" ve "Buffalo Soldier" çalındığı sırada, salondaki unutulmaz seyirci eşliğiyle harikulade bir atmosfer oluşmasını sağlıyordu.
Buram buram Marihuana kokusunun yükseldiği, tamamen kırmızı, sarı ve yeşil gibi Jamaika ve Reggae renklerinden oluşan harika bir geceydi. Grup sahnede yaklaşık 2 saat 15 dakika kadar kaldı ve 20'nin üzerinde şarkı seslendirdi. Özellikle asıl adam Aston "Familyman" Barrett'ın sahne hâkimiyeti, dans figürleri ve seyircilerle kurduğu sıcak iletişim görülmeye değerdi. Bayan vokallerin kostümleri ve şarkıları söylerlerken yaptıkları danslar ise Jamaika müziğinin ruhunu en iyi şekilde yansıtıyordu. Gecenin yıldızı ise kesinlikle seyircilerdi. O gece herkes efsanevi müzisyen Bob Marley için aslında ağıt yakıyordu. Bob Marley gibi bir insana yakılan ağıt da işte böyle olurdu!

Müzikal hayatın devrimcilerinden birine saygıyla

Ruhun şad olsun Bob Marley!

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: