MÜZİK ODASI

Rock, Arabesk ve Arabesk Cover'ları

Aşiyan Kutlu - 22 Aralık 2010

İlk defa 4-5 sene önce Ankaralı grup "Kapris"ten dinlemiştim arabesk cover. Çok ilgincime gitmişti, garip bir sentez olduğunu düşünmüştüm. Açıkçası o zaman çok fazla da üzerinde durmamıştım.

Daha sonrasında bildiğimiz bir çok grup ve müzisyen arabesk rock cover yapmaya başladılar. Hatta bunu albümlerine de aldılar ve o parçalar epey tutuldu. Müzik yazarı, radyo ve televizyon müzik programları yapımcısı sevgili Güven Erkin Erkal'ın söylediğine göre 80'li yıllarda ilk olarak Ersen, arabesk-rock adı altında bir plak yapmış. O dönemde rock müzik Türkiye'de fazlaca dinleyici kitlesine sahip olmaya başlamıştı. Sonra bir durgunluk dönemi ve arkasından 90'lı yılların başı itibari ile yeniden bir patlama yaşandı. Bu arada "Türkçe rock olur mu?", "Türkçe rock yapılmaz" gibi bir takım söylemler de vardı. Bu söylemler arasında Türkçe rock iyisiyle kötüsüyle aldı yürüdü, birçok grup çıktı. Türkiye'de bu işin ne kadar iyi yapılabileceğini, Avrupa ve Amerika standardında müzisyenlerimiz olduğunu, bu söylemlerden etkilenmediklerini, böyle düşünen insanlara ve bizlere gösteren birçok müzisyenimiz var. Her grubun ve müzisyenin kendine has yorumları ve tarzları var. İyi müzisyenlerimizden birkaçının tarzlarını, "dünyaca ünlü bazı rock yıldızlarını taklit ediyorlar" diye eleştirenler de, aynı müzisyenleri alıp göklere çıkarıp ilahlaştıranlar da var. Her şeyde olduğu gibi rock müzik sektöründe de görüş ve fikir ayrılıkları, kıskançlıklar var, elbette olacak. Aynı şey, bu cover'lar için de geçerli. Arabeskin rock cover için uygun olmadığını düşünenler olduğu gibi, fazlasıyla beğenerek benimseyip dinleyenler de var. Hatta sırf cover yaparak müzik yaşamlarına başlayan, albüm çıkaran gruplar da var.

Arabesk müziğin 50'li yıllarda ülkenin maddi sıkıntı içerisinde olması, köylerde yaşamın çok zorlaşmaya başlaması, bu sebeple köylerden büyük şehre göç etme oranının çoğalması, yani; dünün taşralısı ya da köylüsünün artık şehirli olması, göçen halkın daha muhafazakâr bir yapıya sahip olması dolayısıyla, şehirdeki giyim kuşamdan yemek kültürüne kadar bir takım farklılıklar karşısında zorlanmalar yaşamaları, varlıklı olmayan ve umut peşinde göçenlerin kentin sınırlarına gecekondu denilen yeni yerleşim bölgeleri oluşturmaları gibi etkenler sebep olarak gösterilmiştir.
Aslında arabesk müzik, arabesk kültürden doğmuştur. O dönemlerde yaşanan yaşam mücadelesine, o dönemdeki geçim sıkıntısına bağlı olarak var olmuştur. 1950'li yıllardan günümüze kadar ülkemiz insanlarının birçoğunun geçirdiği evrimden doğmuş ve gelişmiştir. Bu öylesine bir kültürdür ki, sadece müziğe etki etmek değil, bir yaşam tarzı haline gelmiştir.

Ve dolayısıyla arabesk müziğin içinde bariz bir şekilde; acı, üzüntü ve yas vardır. Hatta bu duygular birer ajitasyon şeklini almışlardı ki; arabesk konserlerinde kendini jiletleyenler bile görülmektedir.

Rock, Arabesk ve Arabesk Cover'ları
Şimdi böyle bir kültür ve alt yapının, sözlerin ve bestelerin, rock cover yapmak için ne kadar uygun olduğu bence de ciddi bir tartışma konusudur.

Bütün müzik türlerinde elbette yas, üzüntü gibi duygular yer almaktadır. Fakat aynı zamanda da başka hiçbir müzik türünde bu duygular ajitasyona uğramamışlardır. Her ne kadar rock müzik, bir "isyan ve özgürlük" müziği de olsa, onun içinde bile istisnai olarak gördüğümüz bir-iki arabesk türü sözler vardır. Bu olacaktır, çünkü zaten müzik yaşamın gerçeklerinden çıkmıştır ve bu gerçekleri türlü çeşitleriyle bize yansıtmaktadır. Arabesk rock cover'ların bazı rock dinleyici kitleleri tarafından bu kadar benimsenmesi ve sevilmesi, şöyle bir soru ya da sorunu gün yüzüne çıkarıyor. Arabesk müziklerin sadece enstrümanlarının değişerek yeniden yorumlanmasıyla bu kadar seviliyor olması, sözlerinin belli bir kısım için çok da önemli olmadığını mı gösteriyor? Ya da zaten aynı dinleyici kitlesi için rock müzikteki özgürlük isyanının da mı bir anlamı yok? Yani birçok rock müzik dinleyicisinin aslında dinledikleri müzik türünün ne anlattığından, ne söylediğinden bile haberi yok mu? Varsa, rock cover yapılan bir arabesk parçası nasıl bu kadar fazla benimsenebiliyor.

Rock, Arabesk ve Arabesk Cover'ları

Bir süre önce dergimiz Deli Kasap'a getirilen bir eleştiri vardı; "Delikasap'ta siyaset olmasın, rahatsız oluyoruz" diye. Bu ve yukarıda sorduğum sorular Türkiye'de rock müziğin kara düzen devam ettiği, sadece siyah tişört giyerek ve küpe takarak rocker olunacağını düşünenlerin de bu inancımı güçlendirdiğini üzülerek görüyorum. Aynı kişiler dinledikleri rock gruplarının popüler bir-iki parçasını biliyorlar ama ne grubun diğer müziklerinden ne de grubun tarihinden haberleri yok maalesef. Biz toplum olarak zaten bir sürü şey için kara düzen devam ediyoruz. Tembeliz, okumayı sevmiyoruz, kulaktan dolma bir takım bilgilerle hayatımızı devam ettiriyoruz.

Sevgili arkadaşlar, dinlediğiniz rock müzik, insanlara, siyasete, doğaya, hayvan haklarına v.b. birçok konuya karşı duyarlıdır. Besteleri ve sözlerinin içinde bu konularda bariz mesajlar vardır. Eğer bu mesajları alamıyorsanız bence bu müziği dinlemeyin. Ya da dinlemekte kararlıysanız o zaman lütfen müziği kadar sözlerini de önemseyin ve öyle dinleyin.

Rock, Arabesk ve Arabesk Cover'ları

Arabeskten rock cover olur mu? Ona da siz karar verin…

yazarasyn@gmail.comYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: