MÜZİK ODASI

Red Hot Chili Peppers Buluşması!

Ayşegül Palamutcu - 10 Eylül 2012

Yeniden merhabalar! Geçen sefer Guns N' Roses buluşmasını ve konserini aktarmıştım sizlere. Yazımın sonunda dediğim gibi Red Hot Chili Peppers konseri bir sonraki durağımdı.Konserden önce grupla tanışmamızı ve konsere ait bazı notları aktarmak üzere yine yazıyorum.


Josh Klinghoffer ile Tanışma
 Bu seferki buluşmamız biraz zorlu geçti, çünkü davetli değildik. Organizasyon şirketiyle konuşup randevu almak istedim ancak grubun buluşmak istemediğini söylediler.Her zamanki gibi 5 diğer arkadaşımla beraber el birliğiyle otellerini bulup gittik. Otele Mahmut ve Merve saat 9 gibi gidip beklemeye başladılar. Ben uçağıma yetişip İstanbul'a indim ve beraber direkt otele gittik. Otelin içinde saat 12'ye kadar bekledikten  sonra güvenlik görevlileri amacımızı anlayarak bize yardımcı olacaklarını ancak otel dışında beklememiz gerektiğini söylediler. 4 saatlik bekleyişin ardından yanaşan siyah arabadan Josh Klinghoffer indi. Josh geçtiğimiz günlerde geçirdiği bir trafik kazasında ayağını kırmıştı. Arabadan iner inmez yanına koştuk.Selamlaşmalardan sonra çok az konuştuk. "Geçmiş olsun kötü ve talihsiz bir kaza, umarım kısa zamanda iyileşirsin" dedim. "Teşekkürler yakında geçeceğine inanıyorum başta kötüydüm ama düzelmeye başlıyor herşey" diye cevap verdi. "Dudağın iyileşti mi şimdi nasılsın?" diye sordum. "Gayet iyiyim şu an için çok teşekkür ederim iyi ki geldiniz, akşam görüşürüz" dedi. Bir yandan da albümlerimizi imzaladı. Fotoğraf çekilmeyi reddetti. Bence çok doğal kimse koltuk değnekleriyle fotoğraf çekilmek istemez.. Ama ben çektim :)

Red Hot Chili Peppers'la Tanışma ve Konser

Red Hot Chili Peppers'la Tanışma ve Konser


 Anthony Kiedis ile Tanışma
 Josh içeri girdikten sonra biz yeniden beklemeye başladık. Bu sefer otelden Anthony çıktı. Bizimle konuştu. İmza istediğimizde birazcık edebiyat yaparak, "Soğuk bir imzadansa sıcak bir tanışma daha iyidir." dedi. Bizim için çok güzel bir anı olduğunu söyledim o da onlar için de öyle olduğunu söyledi. Aslına bakarsanız birazık "tanışmak neyinize yetmiyor?" demeye getirdi... Ben de elimi uzattım ve onu tanıdığıma mutlu olduğumu söyledim. Daha sonra herkesle tek tek el sıkışıp arabaya bindi. Fotoğraf çekilmeyi reddetti. En azından bir gülen yüz çizseydin dedim. Hayır teşekkürler işe gitmem gerekiyor deyip kibarca reddetti. Aslında boğaz turuna gidiyordu ama olsun, en azından el sıkışmış olduk . Ha bu arada elimi çoktan yıkadım!..

Red Hot Chili Peppers'la Tanışma ve Konser

 

Flea Tarafından Kandırılmak
Şimdi buluşmanın en acıklı kısmını sizlere aktaracağım. Flea ile "tanışamama". Hayatta böyle kandırılmamışsınızdır. Bir rock star tarafından kandırılınca koymuyormuş insana gülüp geçiyorsunuz. Neyse... Yanımıza tur elemanlarından biri geldi. "İngilizce bilen biri var mı?" dedi. Ben konuşmaya başladım. Tur elemanı "Çok beklediğimizi görüyorum teşekkür ederim, sizden biraz daha sakin olmanızı ve tek sıra halinde dizilmenizi istiyorum" dedi, ben de tamam dedim, kimin çıkacağını sordum süpriz olsun falan dedi daha sonra eliyle bas gitar çalar gibi yaptı. (Flea'nın çıkacağını anladık tabi.) Koridorda Flea göründü elinde çay bardağı camdan bize bakarak bir güzel çayını içti. Sonra bardağı bıraktı ve dışarı çıktı . Biz o kadar sıraya girmişiz, bekliyoruz, hazırız adam "Hi!" dedi ve arabasına bindi . Daha da fazla kandırılamazdık sanırım .Resmen trollendik, üstelik dünyaca ünlü bir bas gitarist tarafından! Flea gittikten sonra Mahmut içeri girip Flea'nın çay içtiği bardağın fotoğrafını çekti. Güldük eğlendik. Saat 6'ya geliyordu ve otelde tek bir grup üyesi kalmıştı; son umudumuz baterist Chad Smith...


Chad Smith ile Tanışma
Benim otele İzmir'den kalkıp gittiğimi grubun şöförlük hizmetini yapan Hakan Bey ve diğer görevliler biliyorlardı. Hakan Bey daha önce U2, Bon Jovi gibi gruplarla çalışmış hayranların halinden anlayan birisi. Benim için gidip Red Hot Chili Peppers'dan sorumlu görevliyle konuşmuş, Chad'e anlattıklarında o da kabul etmiş. Hakan Bey "İzmirli, gel buraya!" diye seslendiğinde, sevinçten uçtum! Beni Chad Smith'in yanına götürdüler. Çok ama çok sevindim. Chad Pozitif'ten görevlilerle sohbet ediyordu. "Pardon, rahatsız ediyorum ama" dedim. Döndü "Ben de seni bekliyordum. Demek bizim için 600 km yol geldin bu inanılmaz, gerçek fan böyle olur işte çok teşekkür ederim." dedi. Ben sevinçten ne diyeceğimi bilemedim açıkçası. "Teşekkür ederim Türkiye'ye geldiğiniz için, umarım sevmişsinizdir burayı." dedim. "Tabiki bizim hayalimizdi burada konser vermek. Sarılmak ister misin?" dedi. "tabiki isterim" dedim. "E hadi fotoğraf falan çeksene ne duruyorsun!" dedi. "Çekebilir miyim ?" dedim, o kadar reddedildikten, kandırıldıktan sonra şaşırdım doğal olarak."Tabii ki, fotoğraf çekilmeden olur mu hiç!" dedi. Sarıldık ve fotoğraf çekildik.

Red Hot Chili Peppers'la Tanışma ve Konser

Tekrar tekrar teşekkür ettim."Konsere geliyorsun değil mi?" dedi evet geliyorum dedim ve biletimi gösterdim. Uçak biletimin üzerine imza attı. İsmimi ve anlamını sordu. Rosemary gibi birşey dedim. (İmzayi Rosemary olarak atmış.) Rosemary oldum yani 10 dakikalığına. Konser biletimi imzalamak istedi "Saklarsın değil mi bileti, bunu da imzalayayım mı?" dedi ."Girerken yırtabilirler veya üzerinde yazı olduğu için kabul etmeyebilirler.İmzanızın yırtlmasını istemem dedim." O da "Eh tabi ben de kendi imzamın yırtılmasını istemem." dedi, gülüştük. "Dışarıda sizin için bekleyen 4 arkadaşım var onlarla görüşücek misiniz sabah 9'dan beri bekliyoruz." dedim . "Onlarla görüşemem sanırım." dedi "Neden? Çok bekledik ama sadece fotoğraf ve imza istiyorlar"  dedim . "Üzgünüm böyle olması gerekiyor." dedi. İçimdeki buruklukla arkadaşlarımın yanına gittim. Üzüldük tabi. Ancak biraz bekledikten sonra Chad dışarı çıktı! Arkadaşlarımın yanına geldi, albümleri ve tişörtlerini imzaladı. En vicdanlı adam Chad'miş bunu da görmüş olduk. Herkesle el sıkıştıktan sonra bana;"gel buraya öpücem" dedi. Sarıldı yanaklarımdan öptü "Akşam geliyorsunuz değil mi? Teşekkürler buraya kadar geldiğiniz için." dedi. Vedalaştık ve daha sonra konsere doğru yola çıktık.

Red Hot Chili Peppers'la Tanışma ve Konser

Bu da imzası:

Red Hot Chili Peppers'la Tanışma ve Konser

Red Hot Chili Peppers'la Tanışma ve Konser

 


Konserden Notlar
Konser girişinde izdiham vardı. Girişler bile belli değildi, insanlar bilmedikleri bir sıraya giriyorlardı ve sıralar çok ama çok yavaş ilerliyordu. Konser alanına girdiğimde Athena konseri başlamıştı. Hem kapıdaki insanlar hem de içerdekiler Athena ile coşuyorlardı. Bir an için insanlar aslında Athena için gelmişler diye düşünmedim değil.

Athena'nın performansı çok güzeldi, herkes çok eğlendi. Red Hot Chili Peppers sahneye Monarchy of Roses parçasıyla çıktı. Konserde milyon yıldır çalmadıkları hiç beklemediğimiz şarkılar çaldılar ama hit olmuş bir kaç parçayı da çalmadılar. Konseri "Give It Away "le bitirdiler. Flea ezan sesini duymaktan mutluluk duyduğunu, bu şehri çok sevdiğini, burada konser vererek bir hayallerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Müziği korumamızı, müziği yaşatmamızı ,müzikle herşeyin çok güzel olacağını söyledi. Konserde en çok seyircilerle konuşan kişi Flea idi. Bize  " Hi!" deyip tüymesinin nedeni varmış, sanki akşama saklıyormuş cümlelerini diye düşündüm. Josh'un üzerinde Türk Bayraklı tişört vardı. Chad ise her ülke için giydikleri RHCP amblemli tişörtünü giyiyordu (Tabi, bu sefer üzerinde Turkey yazıyordu.) Anthony şehiri çok sevdiklerini hatta Josh'un Galata Kulesi civarından boğaz manzaralı ev almak istediğini söyledi. Bu konuşmadan sonra bir "river" lafı geçti konuyu tam duyamadım çünkü önümde kavga vardı. Aman dedim, Axl Rose gibi bunlar da boğazı nehir sanmasınlar.


Seyirciler beni şok etti. Çoğu parçasını bilmiyorlardı, Higher Ground'u bile. En çok coşulan şarkılar ise Can't Stop ve Californication oldu. Konser alanının yerşeşimi çok kötüydü önde olmama rağmen, ben sahneyi göremedim. Yandaki ekranlar da küçüktü. ben bu haldeysem 3. kategori kimbilir ne durumdaydı Kimse kusura bakmasın ama bence insanların verdiği paraya değmedi. Organizasyon berbatı, hatta gittiğim en kötü konserdi diyebilirim.


 Şimdilik bu kadar. Aklıma geldikçe yazıya eklemelerim olacaktır .Bana sorulan sorulara biraz da olsa yanıt verebildiysem ne mutlu bana. Annem Neriman Palamutcu'ya, Murat Uyguç'a, İlteriş Peker'e, Buluşmaya gittiğim arkadaşlarıma, Atlantisten Gelen Adam'a konser öncesindeki ve sonrasındaki yardımları için ve yanımda oldukları için çok teşekkür ederim. 17 Ekim'de Scorpions İzmir konseriyle görüşmek üzere!Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: