MÜZİK ODASI

NWOSSM : New Wave Of Swedish Sleaze Metal: Yani Bir Yeniden Doğuş Hareketi...

Okan Alvian Çeliktaş - 3 Ağustos 2010

70li ve 80li yıllarda insanların kendi içlerine sığmadıkları, çığlık çığlığa sevinç ve heyecan gösterilerinde bulunduğu
eşsiz partilerde, konserlerde kulakların pasını silip atan, insana yaşama gücü ve sevinci veren bir tarz,
bir yaşam, bir hayat Sleaze unutulmaya başladığında, isveç'ten imdat çığlıklarına bir karşılık buldu..

Böyle bir hayat'ın yok olup gitmesi benim için bir felaket olurdu doğrusu , ama sağolsun isveç'li glam , sleaze aşıkları buna izin vermediler.. Hem kendilerini ifade etmek adına , hemde böyle bir akımın , böyle bir açılım'ın öncüsü olmak için harekete geçtiler..

Ve kısaca NWOSSM doğdu.. Hardcore Superstar , Crashdiet gibi grupların öncelikli olarak ortaya çıktığı bu tarz içinde bir çok isim , bir çok grup var.. Geçen yazı'da Crashdiet'ten bahsettim ama , sanırım öncelikle bu yeniden doğuşhareketini bir tanıtmak gerekiyor devam etmek için...


2000li yıllara geldiğimizde İsveçte bu işi yapan abiler toplanıp , kendi aralarında bu akıma yeniden bir Hayat
vermek adına bir birlik oluşturmuşlar ve harika albümlerle , harika çalışmalarla bir akımı yeniden hayata kavuşturmuşlar. Ard ard'a çıkarılan albümler , verilen büyük konserler , yurt dışı turneleri ile desteklenen bu yeniden doğuş hareketi kısa bir süre içersinde birçok ülkede , milyonlarca insandan olumlu tepkiler görmüş ve yeniden 70-90'lı yollar arasındaki heyecan , su yüzüne çıkmıştır.. Kendi adıma söyleyebileceğim şey ise , her ne kadar o yıllardaki analog tonları bulamasakta , o yılların köklü gitar tonlamalarını ve vokal efektlerini bulamasakta , hala ve hala bu adamlar bu işi yapıyorlar. Çok da iyi yapıyorlar hemde..

Öncülerden Hardcore SuperStar ;

Şimdi biraz albümlere gelelim ;

İlk albüm , Hardcore Superstar adlı gruptan music for nations'la anlaşmalı olarak ''bad sneakers & a pina colada'' adı ile gelmiştir. Daha dinleyiciler bu albüme doyamadan ,bu albümdeki her biri ayrı bir şaheser olan parçaları sindiremeden birer yıl ara ile 2001 -thank you- ve 2002 -mother's love/significant other- yıllarında 2 albüm daha yayınlayan grup , bu işin olacağını herkese resmen kanıtlamıştı..

Buradan aldıkları Cesaretle yola çıkan , Crashdiet , Lipstixx 'n' Bulletz , Gasoline queen , Nasty Idols , Loud'n Nasty , Vains Of Jenna , Crazy Lixx , Damaged Dolls , Midnight Cowboys , Backyard Babies , Pinklips , Hellacopters , Gemini Five , Hell n' Diesel Gibi gruplar sıra ile albümler yayınlayıp , konserler yaparak , underground piyasada bar konserleri ve partiler düzenleyerek , yurtdışı turnelerine çıkarak kendilerini göstermeye ve bu işin hakkını verdiklerini kanıtlamaya çalışırcasına sürekli göz önündeydiler..

Özelikle Chrasdiet'in ''Rest in Sleaze'' albümü harikalar yaratıyor dinleyen bünyede.. Ve yine değinmeden geçmeyeyeim albümün adı bir harika.. Gemini Five'ın 2008 Yılında çıkarmış olduğu 'Sex Drugs & Anarchy' isimli albüm ise , gerçekten umut aşılıyor.. Ve biliyorum ki , bu akım , bu yeniden doğuş hareketi adından daha çok söz ettirecek.. Bir de değinmek istediğim bir başka albüm , Babylon Bombs - 'Doin you Nusty' var.. İlk dinleidğimde Glam Metal adına ne arıyorsam bulduğum bu albüm , bu akımın ilk 3ü içerisine girer benim , kendim için yapmış olduğum sıralamada.

Grup üyelerinin sansasyonik ölümleri dışında albümlerindeki şok etkisi yaratan parçalar ile , yayından kaldırılan ve hatta yanına bile alınmayan klipleri , giyim tarzları ilede oldukça dikkat çeken bir akım olan NWOSSM bizzat beni , hiç yaşayamadığım 70-80'li yıllara götürüyor.

Dinlemekten her daim keyif duyduğum Mötley Crüe , Europe , Ratt , Quiet Riot , Danger Danger , Dokken , Lita Ford v.s gibi isimlerin yanında playlist'imde yer bulan bu isimleri bir yeniden doğuş hareketinin çalışanları/emekçileri olarak görmekteyim.

İşin özü asla ve asla kayıtsız kalamayacağınız , ve kesinlikle değerinin bilinmesi gereken bir akım NWOSSM!.. Yakında yukarıda adı geçen grupların tanıtımlarını yapıp , bu yeniden doğuş hareketini gerçek anlamı ile yaşamanızı sağlayacağımdan emin olun.!

Sleaze iyi , Sleaze güzel!Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: