MÜZİK ODASI

NO PASARAN!

Rumble Tayfun - 23 Mart 2008

CARLOS PRESENTE:

 

Antifaşist hardcore tayfasından birçok kişinin şahsen tanıdığı bir genç olan Carlos Javier Palomino; 11 Kasım günü faşizm karşıtı bir korsan gösteriden evine dönerken Legazpi metro istasyonunda et beyinli faşistler (falanjistler) tarafından bıçaklanarak katledildi. Faşizm kendine yakışanı yapmış, yani gösteriyi dağıtmaya güçlerinin yetmeyeceğini anlayınca fare gibi metro köşelerinde saklanarak hırsını bu gencecik insanı bıçaklayarak almıştı. Antifaşist gençlik örgütleri buna Franko'nun ölüm günü olan 17 Kasım'da falanjistlerin düzenleyeceği anma gösterisinin dağıtılması kararını alarak karşılık verdi. Falanjistlerin anma programı  Plaza de Espaňa'dan toplanıp, Madrid'in kalbi sayılan (İstanbul'daki Taksim Meydanı misali)  Sol Meydanındaki anma töreni ile sona erecekti. Valilik antifaşistlerin bu kararından ve şehri Sol Meydanının işgaline çağıran afişler ve yazılamalarla donatılmasının ardından her iki gösteriyi de yasadışı ilan etti ve halka her iki gösteriye de katılmama çağrısında bulundu. Günler geçtikçe medyanın da pompalaması ve felaket tellallığıyla gerginlik arttıda arttı. 11 Kasım Pazar günü Menendez Pelayo Metro istasyonundan Sol istasyonunu pas geçip bir sonraki durak olan Tirso de Molina' da inip gerisin geriye Sol meydanına doğru yürüdüm. Sol Meydanının girişindeki metronun her iki çıkışında da polisler çıkışları tutmuş kimlik kontrolü yapıyor ve gösteriye geldiği aşikar olan tiplerin kimlik numaralarını kaydediyorlardı.

Yemezler İspanyol polisi, sen o bayat numarayı acemi teenage militanlara yutturursun anca.

Saat 12:00 olmadan, metro büyütme çalışmalarının sürdüğü şantiye sebebiyle zaten eski heybetinde olmayan Sol (Güneş) meydanı göstericilerle çepeçevre doldu.

Polis yasadışı olmasına rağmen gösteriyi dağıtmayı göze alamadı. Meydan sloganlarla inledi. Faşist güruhun meydana gelmeye götünün yememesiyle  konu kapandı. Aklımda kalan iki duygusal olaydan birincisi gösterinin afişinde 'Carlos Presente' yazmasıydı.

Çünkü eş anlam sebebiyle hem 'Carlos Sunar', hem 'Carlos Burada' anlamına geliyor. Her iki anlama gelmese bile tek bir tanesi için bile çok doğru bir slogan olmuş. İkincisi gösteri için meydana sokulan pankartların gösteri sonrası dağılırken 'Biz hep buradayız, burada olacağız!' mesajını vermek için düzgünce yere serilerek meydanda bırakılmasıydı.

Arşiv:

Bu alanlar, bu sokaklar, bu hayat sadece 1 Mayıs'ta değil her zaman bizim. Faşizme geçit yok ulan! NO PASARAN!

 

Rumble Tayfun

tayfun_altinbas@hotmail.comYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: