MÜZİK ODASI

New Wave Of Swedish Sleaze Metal: Crashdiet

Okan Alvian Çeliktaş - 20 Temmuz 2010

1970'li yıllarda Heavy Metal'e Hammer-on sololar , yırtık diye tabir ettiğim gitar tonlarının eklenmesi ile
başta KISS , Alice Cooper , Ted Nugent'in ve daha birçok ismin bulunduğu tamamen farklı , hayat dolu , eğlenmek için yaratılmış bir tarz Glam - Sleaze doğdu.. Yıllarca harika örneklerle insanlara hayat ve enerji depolayan bu tarz 2000'li yıllara gelindiğinde unutulmanın eşiğindeydi. Taa ki isveç'te NWOSSM : New Wave Of Swedish Sleaze Metal akımı başlayana kadar..

İşte bu akım içerisinden bir grup tanıtımı için yazıyorum bu yazıyı ; CRASHDÏET..

CRASHDÏET , isveç'in başkenti stockholm'de kurulmuş bir Glam , Sleaze grubu. 2000 yılında kurulan grup müzik adına Guns'n Roses , Mötley Crüe , Hanoi Rocks , Skid Row gibi grupları örnek alıyor...

2002 yılında bu gruplardan esinlenmekle ortaya koydukları çalışmaları, bir kült inşa etti ve bir demo yayınlandı.

2005 yılına kadar çeşitli sahnelerde boy gösteren grup , 2005 yılında amaçlarına ulaştı ve ilk albümlerini
Rest in Sleaze'i çıkardı.. Belirtmeden geçmeyeyim , gördüğüm en iyi albüm isimlerinden biri.. Sanırım mezartaşımda bu yazacak..

Albüm'deki parçalar arasından benim favorime gelince , Tikket , Breakin' the Chainz , Queen Obscene / 69 Shots diyebilirim.. Mutlaka dinlemelisiniz.

Bu albümle bitlikte büyük bir çıkış yakalayan grup , 70lerin sonlarından 80lerin sonlarına kadar piyasayı kasıp
kavuran ve tamamen eğlenmek , çılgınlıklar yapmak , aşık olmak'tan bahseden bu tarz'ın ölmediğini hala ve hala yaşadığını gösterdi.

2006 yılına gelindiğinde bu güzel albüm ardında 4 tane single bırakmıştı ve grup için herşey çok iyi gidiyordu ,
taa ki 20 Ocak 2006 günü , büyük bir depresyon geçirmekte olan grubun başarısında payı asla göz ardı edilemeyecek vokal Dave Lepard intihar edene kadar.. 25 yaşındaki bu genç adamın intiharı herkesi şoke ederken grup arkadaşları yaptıkları açıklamada "Dave'in ölümü bizleri her ne kadar üzsede onun mirasına sahip çıkıp ,
onunda isteği olan 'Gerçek Müziği' dünyaya gösterme çabamızı devam ettireceğiz" diyorlardı.

Ve bunun için yeni vokal arayışına girişen grup elemanları tam 1 yıl sonrasında , 2007 yılının Ocak ayında Oliver Twisted ile anlaştılar.  Topluluk, tüm hayranlarının merakını gidermek adına Oliver ile yaptıkları sahnelerin canlı kayıtlarını sitelerinde paylaşırken , bir yandan'da 2. Albüm ''The Unattractive Revolution''ı ve ''In the Raw''Adlı single'n müjdesini veriyorlardı.

Albüm 3 Ekim 2007 tarihinde yayımlandı..Fakat hemen öncesinde Oliver Twisted'ın gruptan ayrıldığı bildirildi.
Çıkan dedikodular Oliver'in bu kararı bir e-mail ile bildirdiği yönündeydi, fakat grubun bass gitarist'i
Peter London ve plak şirketi tarafından yalanlandı. Ve yine harika bir albüm bizleri bekliyordu , ilk olarak gözüme çarpan parça ''Like a Sin'' oldu. Ve tabi Mötley Crüe grubunun efsanevi elemanı Mick Mars ile yaptıkları düetler , I Don't Care ve Alone yine harika lezzetler sunuyor bizlere.

Ve 2008 yılının Şubat ayında grup bir başka single olan ''Falling Rain''i yayınladı. Aynı yılın temmuz ayında Vokal Oliver Twisted'in gruptan ayrıldığı resmi olarak duyuruldu..

Yine Dave'in mirasına sadık kalacaklarını söyleyen grup elemanları bir başka vokal arayışına girdiler ve bu süreç içerisinde bir sonraki albüm Generation Wild da yer alacak parçalar için kendi çalışmalarını yapmaya başladılar.. Ve garip bir tesadüf sonucu , yine bir önceki vokalin gruptan ayrılmasının tam 1. yılında yani 13 Temmuz 2009 'da Vokal olarak Simon Cruz ile anlaştıklarını duyurdular..

Hemen albüm çalışmalarına başlayan grup , 2010 yılının 14 Nisan'ında Son albümleri olan Generation Wild'i yayımladı. Albümde göze çarpan , insanda bir patlama etkisi yaratan bir çok parça var , bunların içinde albüm adını veren Generation Wild , Rebel , So Alive en çok dikkatimi çekenler.

Ve bu albüm'e çekilen ilk klip , müstehcen görüntüler içerdiği için MTV tarafından yayınlanmamış... Bull Shit! Glam ve SLeaze zaten sex , alkol , eğlence ve hayattan zevk almayı kendine felsefe edinmiş bir yaşam iken böyle bir sebep gösterilmesi çok saçma geldi bana..

Son olarak söyleyeceğim şey , Glam ve Sleaze'in hala yaşadığı , hala canlı kaldığı ve bu işide isveç'te harika bir şekilde yaptıkları...

Crashdiet gibi onlarca grup var ve bunların hepsinin tanınması , göz önüne alınması gerektiğini düşünmekteyim..

Dİnleyin , ve kararınızı verin..

New Wave Of Swedish Sleaze Metal: Crashdiet

 


 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: