MÜZİK ODASI

NAPALM DEATH - SUFFOCATION - WARBRINGER Konseri - Sala Caracol 18 Mayıs 2008

Rumble Tayfun - 12 Haziran 2008

Geçen sene 'Avrupa Lekeleme Kampanyası' turnesi kapsamındaki konserleri ve headliner oldukları Viveiro Resurrection Festivalindeki performanslarıyla İberya yarımadasına balans ayarı çeken Napalm Death, bu kez yanına Suffocation ve Warbringer'ı da katarak Müzikal Yıkım Kampanyası Turnesi kapsamında şehr-i Madrid'imizi ziyaret ettiler. Konserden önce menajerleri Dani'nin yardımıyla kulise geçtim. Mitch babanın karnı açmış aldım Türk dönercisine götürdüm. Adını hatırlamadığım gitar teknisyeni, Mitch ve ben bir güzel karnımızı doyurduk. Dönüşte yarım saat kadar kapıdaki arkadaşlarla, bir yarım saat kadar da konser salonunun içinde rastladıklarımla takılmanın ardından yine kulise geçtim. Burada yine Dani'nin teşrifatçılığıyla Suffocation'la tanışıp bir biralarını içtim. Bana kalsa iki üç bira daha içerdim hazır babaları yalnız yakalamışken kuliste ama Dani 'Warbringer başlıyo, git seyret' diye kışkışladı beni backstage'den. Warbringer'ın vokalistinin eski Laneth'li Kerim Tunçay'la benzerliği şaka gibi.

Çiçek gibi bir oldschool thrash yapıyor Warbringer. İyi bir açılış grubu oldular. Ortamı güzel ısıttılar doğrusu.

Warbringer'ın arkasından fazla arayı soğutmadan Suffocation aldı sahneyi:

Barney baba yakın takipte:

Frank Abi'nin davul alttan grind'ı döşerken klasik dilini ısırarak, elini sağa-sola titretme hareketi

Son olarak sazı esasoğlan Napalm Death aldı:

Mitch sahneye The Accüsed tişörtüyle çıktı. Ben bu babalarla turladıydım geçen sene İspanya'da. 

 

Hatırlayalım: http://www.iurk.org//Tayfun_Altinbas/Anasayfa.htm

Her üç grubun performansı da turnenin adı gibi yıkıcıydı. Ama aynı derecede de pozitif bir atmosfer vardı içeride. Grupların sahnedeki keyifli tavırları, bir turnenin bilmemkaçıncını konserini veriyor olma modundan ziyade, Hellfest, Wacken benzeri büyük buluşmaların kulisinde kankalarıyla takılıyorlarmış gibiydi. 80'lerin metal atmosferi misali Suffocation sahnedeyken Napalm Death Barney yanda coşarken, Napalm Death çalarken Suffocation ve Warbringer tayfası sahnenin üzerinde yan tarafta kendi 'Coş Pit'lerini oluşturdular. Hani mesela Mike Tyson dövüşürken başka meşhur boksörler en önden takım elbiseyle maçı seyrederken çok daha kral bir görüntü olur ya, aha onun metalci versiyonu gibi bişey oldu. Dani'nin benden uzun zamandır istediği bazı konser CD'leri vardı. Hesapta bir ara yollayacaktım posta adresine öyle konuştuyduk bir ara ama unutuldu gitti zaman içinde. CD'leri laptopuna  kopyalamak için tur otobüsüne bindim. Her üç grubunda turne ilerledikçe asker arkadaşına benzer bir kankalık frekansı yakalamış olduğu barizdi. Napalm Death'in tüm İngilizliğine karşın sıcakkanlılık derecesi zaten malum Suffocation'da bir o kadar tatlı çıktı. Sahnede genetik yapınızı bozacak kadar hastalıklı bir müzik sunan Suffocation, sahne arkasında Jamaikalı reggae'cilere taş çıkartıcak kadar kalender insanlar. Vallahi bayıldım. Çok şanslıymış gerçekten Warbringer. Böyle bir turnede hergün onlarla olup şöyle bir hayat dersi alıyor olmak müthiş bir şans olmuş. CD'leri kopyalama işi bitince otobüsün hareket vakti gelmiş oldu. Her ne kadar komple siyah cam olduğu için içini göremesem de otobüs hareket ederken sanki hepsi bana içeriden el sallıyomuş gibi geldi. Kafam güzeldi biraz ,kendi kendime gelin güvey olmuş da olabilirim tabi. Otobüs gözden kaybolana kadar el salladım arkalarından. Sonra yaktım sigaramı, eve varana kadar ver elini uzun Madrid caddeleri.

Dani Ayısı:

bitti.

Daha fazla Napalm Death muhabeti okumak isteyenler, Headbang dergisi bu konserden 4 gün sonra Napalm Death'le röportaj yaptı. Temmuz sayısında  okuyabilirsiniz.,

Rumble Tayfun

Tayfun_altinbas@hotmail.comYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: