MÜZİK ODASI

Müzik Endüstrisinin Eğlenceli Parası

Nirvana Kedi - 18 Temmuz 2010

Hala müzik kariyerinin lüks içinde bir hayata uzanan kolay bir yol olduğunu düşünüyor musunuz?

Aldatmacalara inanmayın. Müzisyenden önce birçok kişinin parasının ödenmesi gerekiyor. The Root paranın izini sürüyor.
• Yazan: Cord Jefferson | Gönderim Tarihi: 06.07.10, 05:48:00

Dağıtımcı: Müzik dağıtımcıları kayıtları tanıtmak ve dağıtımını yapmak üzere tasarlanmış kuruluşlardır. Önemli markalar kurum içi dağıtımcılar bulundururken, bağımsız plak şirketlerinin çoğu özel dağıtım şirketleriyle çalışıyor. Küçük grup kayıtlarında dağıtımcı SLRP'nin yüzde 24'üne denk gelen bir ücret alırken; büyük gruplarda yüzde 14,2 oranında ödeme yapılıyor.

Şarkı yazarı/yayıncı: Sanatçı kendi şarkı sözünü yazmıyorsa, birinin bu işi yapması lazım. Ve şarkıyı yazan kişi öncelikle görevi bu şarkıyı söylemek üzere bir sanatçıyla anlaşmak olan müzik yayıncısına gitmek durumunda. Bir sanatçı bu şarkıyı satın alırsa, yazar ve yayıncı bu şarkının satılan her kopyasından toplam 9,1 sent alır ve daha sonra aralarında paylaşır.

Kişisel menajer: Bu menajer sanatçının kariyerine yön verir ve sanatçının brüt gelirinin yaklaşık yüzde 15'ini alır.
Kurumsal menajer: Bu menajer sanatçının para işleriyle uğraşır, müzisyenin borçlarını ödemesini ve parasıyla akıllı yatırımlar yapmasını sağlar. Kurumsal menajer sanatçının brüt kazancının yüzde 5'ini alır.
Avukat: Durum her zaman böyle olmasa da (bir çoğu saatlik ücretle çalışır) bazı sanatçıların avukatları yüzde 5 pay alırlar.

AFTRA ve AFM: Bunlar müzisyen dernekleridir. Şarkıcılar AFTRA'ya (Amerika Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu) üye olurken, müzisyenler AFM'ye (Amerika Müzisyenler Federasyon) üye olurlar. Bir şarkıcı bir albüm çıkardığında, 63,90 dolar giriş ücretinin yanı sıra sanatçının ilk 100.000 dolarının yüzde 0,743'ünü alan derneğe katılmak zorundadır.

Kayıt avansı: Kayıt şirketinin yarısını geri ödediği tur ücretlerinden farklı olarak, kayıt avanslarının tamamı geri ödenebilir. Bu şirketin sanatçının bir albüm çıkarması için 75.000 dolar ödemesini şart koşması durumunda (stüdyo süresi, yeni enstrümanlar, vb.) sanatçı albümün başarılı olup olmamasından bağımsız olarak şirkete başlangıçta 75.000 dolar borçlanır.

The Root, All You Need to Know About the Music Business yazarı Don Passman'a teşekkür eder.
Yine de gruba katılmayı istiyor musunuz? Sayılara göz atıp müzisyen olmayı ne kadar istediğinize kendiniz karar verin.

Çeviren: Nirvana Kedi

                                      Müzik Endüstrisinin Eğlenceli ParasıYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: