MÜZİK ODASI

Müzik Emekçisi Yaman Afacan'sız Üç Koca Yıl

Teoman Teomanhan - 18 Şubat 2011

18 Şubat 2008 günü Türk rock müzik camiası için önemli isimlerden birini toprağa verdik. Evet, Yaman Afacan'ın aramızdan ayrılmasının üzerinden tam üç yıl geçti. Koskoca üç yıl Yaman'sız… Nasıl da uğraşırdı, o hayatını adadığı rock müzik için, Mavi Sakal için yaptıklarından tutun da underground piyasadaki gruplara destek olmasına kadar. 1996 yılında yollarımız bir radyo istasyonunda kesişmişti, kadim dost ile. Çok şeyler paylaşıldı, on iki yıllık zaman zarfı içerisinde… Birlikte konser organizasyonlarına destek olmaktan yeni grupları tanıtma çabalarına kadar... Tam anlamı ile bir rock misyoneriydi Yaman Afacan. Ama gel gelelim, o acı günde kendileri için uğraştığı insanlar, gruplar ve kendini rock star sanan bazı kendini bilmezler yoktu aramızda… Orada olanların hepsinin yüzünde büyük bir dostu kaybetmenin acısı ve bu müzik için her şeyini veren birinin aramızdan ayrılmasının burukluğu okunuyordu. Yaman Afacan kısacık ömrüne o kadar çok şey sığdırdı ki, kelimeler kifayetsiz kalır bunları anlatmaya. Türkiye'nin en uzun soluklu rock müzik programının yapımcısı ve sunucusuydu (programı hatırlayanlarınız vardır illaki; Çizgi Ötesi).

Müzik Emekçisi Yaman Afacan'sız Üç Koca Yıl

O programda rock müzik tutkunlarına daha önce dinleme şansı bulmadıkları tatları sunardı her daim. Mavi Sakal için bir fan sitesi de hazırlamıştı ama ne oldu Mavi Ordu'dan sadece bir çelenk geldi cenazeye. Bizler oradaydık, dostumuza karşı borcumuzu yerine getirmek için. Ama zamansız oldu be Yaman… Kelimeleri toparlamak gerçekten zor böyle bir yazıda, hatalarım oluyorsa affola. Bu yazıyı yazmamdaki amaç, sadece eski dostu unutturmamak ve bazı insanların duyarsızlıklarını tekrar göz önüne çıkartmak. Metalzine diye bir webzine vardı bir aralar, işte o Metalzine projesinin ilk adımları da Yaman Afacan ile atılmıştı. Her karesinde Afacan'ın izleri vardı. Resmen Yaman'ın bana ve bizlere bir mirasıydı o site.
Yaman aramızdan ayrıldıktan sonra neler oldu? Yapmacık tavırlar ile "Yaman seni çok özledik" denildi. Bıraktığı meşaleyi kimse aynı seviyede taşıyamadı. Rock müzik için önemli işler yapan bir kişi daha gelmedi, belki de bu geçtiğimiz yıllar içinde. "Yaman olsaydı böyle olmazdı" dediğimiz çok an oldu. Gülüşünü ve bazen laf sokmasını bile özledik, ama samimi olarak özledik. Sesini hiç unutmadık, her an kulaklarımızda o radyo mikrofonundan seslendiği sesi yankılandı. 

Müzik Emekçisi Yaman Afacan'sız Üç Koca Yıl

 

1 Şubat 1978 doğumlu bir delikanlıydı, aramızdan ayrıldığında. Her daim aklımızda ve kalbimizde olacak Yaman Afacan… Hiçbir zaman o hayata bağlılığı, sıcaklığı, samimi tavırları ve rock müzik için yaptıkları unutulmayacak. Yaman, erken ayrıldın aramızdan ama bir yerlerde bizleri görüyorsun dostum, buna eminim. Dünyada aradığın huzur, orada seninle olsun. İyi ki seni tanıdık ve seninle bir şeyler paylaşabildik. Bize kattıklarınla, gülümsemenle, neşenle, hınzırlığınla ve bilgeliğinle her daim yanımızda, aklımızdasın. Yaman, seni ölümünün üçüncü yıl dönümünde özlem ve sevgi ile anıyoruz. Ruhun şad olsun dostum. Her zaman bizlerlesin.

Müzik Emekçisi Yaman Afacan'sız Üç Koca Yıl
Herkesin bilmesi gereken tek şey; "Bir Yaman Afacan geçti, bu dünyadan!"Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: