MÜZİK ODASI

Müziğin Devrimci Hali: New Model Army 30. Yıl Konseri 01 Ekim 2010'da

Orçun Onat Demiröz - 12 Ağustos 2010

Giderek daha da hedonist bir hal alan açgözlü kapital dünyanın üzerinde, bir zamanlar güneş batmayan imparatorluk olarak adlandırılan Birleşik Krallı' ğın Yorkshire bölgesinde bulunan Bradford diyarının övüneceği yegane olguların başında geliyor New Model Army. Yaşlı dünyanın özünü ve Tanrısal varoluşu Soren Kierkegaard gibi bir parça felsefe içinde bulmak yerine, bir parça müziğin içinde bulan kent korsanı Justin Sullivan ve arkadaşlarının evrenine gelin hep beraber bir göz atalım.

Müzikal anlamda kategorize edilmekden pek haz etmeyen New Model Army' i, şiirsel sözlerine yoğun indie ve folk ögeleri katarak süslendiren bir punk rock grubu olarak nitelendirebiliriz. Melodik ritimler ve Justin 'in keskin, hissiyatlı ve aksanlı sesiyle gönülleri titreterek fetheden grubun müzik yapmaktaki temel amacı; tinsel şeylere tutkun, kokuşmuş bir sistemin ortasında nefes alan insanoğlunun bilinçlenmesi ve buna bağlı olarak kollektif bir akıl geliştirmesini sağlamaktır. Nihilizm hastalığının yayıldığı, gerçeklikle sanallığın birbirinin içine karışarak ayırt edilemez bir duruma geldiği, sahte imajlarla, sahte karakterlerle çepeçevre sarıldığımız bu yeni dünyada New Model Army duruşuyla başlı başına bir protestodur. Hümanist, güler yüzlü sınıfsal bakışı içselleştiren ideolojik yapısıyla; faşist, milliyetçi, özgürlük düşmanı mendebur yönetimlerin ve Amerikan emperyalizminin yüzüne atılan façadır. Elleri nasır bağlamış emekçilerin, gözyaşı döken işçilerin, kanları yerde kalmış ezilenlerin haklı çığlığıdır.

Grup yıllar içerisinde eleman anlamında bir çok değişikliğe uğrasada hiçbir şekilde yalpalama ve kafa karışıklığı yaşamadığı gibi, politik düşüncelerini ve duruşunu da geliştirerek güçlendirmiştir. Bu noktada Justin Sullivan' a değinmekte fayda var. Beat jenerasyonuna ait bir ruhla varolan isyankar korsan Justin, kaptan köşkünde oturmaktadır ve grubun gideceği yönü titizlikle belirlemektedir. Neyle ve kimlerle savaşılacağı, nasıl yağmalanacağı onun direktifleri doğrultusunda belirlenmektedir. Şehir yabancılaşması, göçmenlik sorunsalı, adalet sistemi, yeni kaynak arayışındaki işgalci güçler gözüpek ve kendinden emin bir şekilde savaş açtığı ve özenle vurgu yaptığı olguların başında gelmektedir. Jack Kerouac ve arkadaşları misali yollarda olmayı çok seven bu adam, çürüyen bir yerde değişimin olağanca güzelliğiyle parlayan halidir. Sokrates öncesi dönemin önemli filozofu, Efes' li Heraklietos' un; değişmeyen tek şey değişimin kendisidir özdeyişini hayat felsefesi haline getirmiş ozan, değişmeyen her şeyin öleceğine inanmaktadır. O yüzden '84 çıkışlı olan ilk albümleri Vengeance'den '09 çıkışlı son albümleri Today Is A Good Day' e kadar duygu ve imgeler denizi içerisinde farklı gel-gitler yaşayarak müzik dolabından farklı dışavurumlar çıkarmıştır.

Grubun şu ana kadar toplam onüç albümü bulunmaktadır ve bu onüç albümün her birinin anlattığı hikayeler, dokunduğu hayatlar, mutluluk ifadeleri başkadır. Kimi zaman katıksız bir intikam dürtüsünden beslenilmiştir, kimi zaman ise batan finans şirketlerinden. Müzikten ziyade, beyin fırtınaları yaparak fikirler yaratma çabasında olan ve bu süreçte ortaklaşa bir çalışma yapmayı seven New Model Army için; grubun her daim yanında olan ve gruba albüm kapaklarından, sembollerine ve diğer başka alanlardaki sanatsal işlerine kadar bir çok noktada katkıda bulunan tombul bir guguk kuşu sevimliliğine sahip, tatlı mı tatlı punk şairi ve yazarı Joolz Denby' i de anmadan geçmemeliyiz. Çünkü o grubun görünmeyen kahramanlarından biridir ve arka planda olmasına karşılık, meraklı korsan Justin' in en yakınında olan, sürekli etkileşimde olduğu yoldaşlarından birisidir. New Model Army mimarlarının en önde gelenlerindendir ve gruba asıl katkısı şiirsel yoğunlukla yazılmış, vurucu, saf liriklerdedir.

Akıl yolu; insanı bilgelik sarayına götürür der William Blake. Justin ve etrafındakiler, Blake' in bahsettiği bilgelik sarayına gidecek akla fazlasıyla sahip. Tüketime dayalı, bütün dünyaya yayılmış, yırtıcı, kısa vadeye endeksli bir ekonomik sistemin parçası olmayı reddedip, ticari zihniyetten uzakta, kendi doğruları ve prensipleriyle varlığını sürdürmeye çalışan karakterli bir grup New Model Army. Günümüz ekonomisinin dalgalı denizlerindeki ' kar ' olgusundan bağımsız hareket eden bir grup. Hatta bir gruptan ziyade, gerektiğinde savaş karşıtı broşür dağıtan veya grevdeki madencilerin eylemine katılıp destek veren aktivist bir oluşum. İnsanları ticari bir meta olarak görüp, popüler kültürün içi boş bir yansıması olmak yerine, barışçıl bir dünyanın hayallerini kurarak, insanların yaşamına anlam ve artı değer katmaya and içmiş, bir müzik grubundan çok öte vicdanlı hür bir aile.

Kitaplarını; düşlerin tek gerçeklik olduğuna inananlara adayan Edgar Allan Poe gibi New Model Army' de sokağın sesi olan şarkılarını başka bir dünyanın mümkün olduğuna inananlara adar. Öyle bir dünya ki; ne kötücül, umursamaz yönetenler vardır orada, ne açlıktan, susuzluktan hayatını kaybeden insanlar vardır, ne de sözde demokrasi adına verilen savaşlarda kaybettiği babalarının ardından ağlayan bebeler vardır. Sadece kardeşçe paylaşan, eşit, erdemli ve gerçekten özgür insanlar vardır orada !!!

Müziğin Devrimci Hali: New Model Army 30. Yıl Konseri 01 Ekim 2010'da

 

 


 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: