MÜZİK ODASI

"Mosh-Pit Turkish Style!"

Sadi Tirak - 29 Ekim 2005


30 Eylül 2005 İstanbul
Taksim, Yeni Melek Gösteri Merkezi
KREATOR Konseri

Ülkemizde daha önce iki kez konser vermiş olan Kreator, 2005 yılına damgasını vuran albümlerden biri olan "Enemy Of God" adlı albümlerinin turnesi dahilinde yeniden Türkiye'deydi. 30 Eylül İstanbul Yeni Melek'te, ertesi gün 1 Ekim'de ise İzmir Bornova Açıkhava'da
2004'ün sonlarında promosu ile birlikte dinlemeye başladığım ve 2005'in ilk ayında piyasaya sürdükleri "Enemy Of God"; 2005 yılı boyunca en fazla dinlediğim albümler arasına girmişti. İlk defa bir Kreator albümüne bu denli tutkuyla bağlandığımı hatırlıyorum. Tüm sene içinde hemen hemen tüm kızdığım, sinirlendiğim, katlanamadığım ya da rahatsızlık duyduğum her olayın ardından sürekli dinlediğim iki-üç albümden biriydi "Enemy Of God" .

Açıkçası 2003 yılındaki RTN1'de co-headliner oldukları zaman benim açımdan fazla öneme sahip bir grup değildi Kreator. Fakat o unutulmaz konserle birlikte Alman Thrash'inin bu en büyük idollerinden biri olan gruba karşı ilgim artmış ve aradan geçen iki senelik zaman zarfında da en sevdiğim Thrash Metal grupları arasındaki yerini almıştı Kreator. Yaşımız itibariyle grubun patlama yaptığı ve genel anlamda Thrash Metal'in çok yaygın olduğu 80'ler ve 90'ların ilk yarısını görememiş olsak da, grubun 1999 yılında çıkardığı "Endorama" adlı mucizeyle birlikte edindikleri yeni nesil hayranlar arasındaki yerimizi almıştık. "Enemy Of God" ile birlikte de artık azılı Kreator fanlarından sayabilirdim kendimi.
Sene içinde birbirinden harikulade, birbirinden unutulmaz konserler yaşıyorken, içimden hep "bir de Kreator konseri olsa keşke" diye geçirdiğimi hatırlıyorum. Neyse ki sene sonunda da olsa Host Productions imdadımıza yetişti ve Kreator konser tarihleri açıklandı. Neredeyse tüm sene boyunca fon müziğim olan "Enemy Of God" albümündeki şarkıları nihayet canlı canlı dinleyebilecektik. Tabii bu durumda bize düşen de konser için gerekli tanıtım işlemlerini yaparken, geri sayımı da başlatmak oluyordu.
Artık konser günü iyice yaklaştıkça discman'imde Kreator albümlerinden başka bir şey dönmüyordu. Konsere bir hafta kala ise grubun DVD'si "Revised Glory"i tekrar tekrar izliyordum.
Ve nihayet konser tarihi 30 Eylül gelip çatmıştı. Öğlen saatlerinden itibaren arkadaşlarla Taksim çıkarması yapmış ve Beyoğlu'nun çeşitli arka sokaklarındaki mekânlarda demlenerek konser saatini beklemeye başlamıştık. Saatler 20.00 sularındayken Yeni Melek'in önüne vardığımızda ise beklediğimiz üzere pek fazla kalabalık yoktu. Zira konsere de fazla katılım olacağı düşünülmüyordu. Çünkü önümüzdeki yoğun konser trafiği içinde Türkiye'ye ilk defa gelecek olan veya uzun süredir bir daha gelmesi beklenen isimler vardı ve kitle haklı olarak tercihini daha önce iki defa İstanbul'da konser vermiş olan Kreator'dan yana kullanmayabilirdi. Fakat yine de kapıların açılıp, içeri girişlerin başlamasından ve salona seyirci alınmaya başlanmasından sonra Yeni Melek'in ihtişamlı salonunun yarısından fazlasının dolduğu gözlendi.
Grubun sahne alacağı saat olan 22.00'a kadar Dj kabininden Şener Çetin'in seçtiği parçalarla ortam konsere ısınıyordu yavaş yavaş. Şener ağabeyin seçtiği şarkılar arasında Samael şarkıları olması ise, 6 Haziran 1998'deki meşhur Samael-Kreator konserine bir göndermeydi. Saatler 22.00'a yaklaştığı sırada ise salonun yarısından fazlası hemen hemen doldu. Tabii sadece ilk kattan bahsediyorum ki zira bu da 600-800 arası seyirciye tekabül ediyor.
Ve artık sıra grubun sahne almasındaydı. Yeni Melek'in o görkemli sahnesini bir anda duman efektleri kapladı. Sahnenin arkasında asılı duran devasal Kreator bayrağı aydınlatılıyordu sadece. Ardından ise kıpkırmızı spotların altında belirdi Mille Petrozza ve arkadaşları! Duman efektleri tüm sahneyi kaplamışken, turnesinde oldukları son albümün isim parçası "Enemy Of God" ile girdiler konsere. Fakat bu başlangıç öyle bir başlangıçtı ki, henüz ilk şarkıdan nasıl bir performans izleyeceğimizi anlıyorduk.

Hiç ara vermeden ve son sürat bir şekilde ikinci şarkı "Impossible Brutality"e geçildi. Henüz ikinci şarkıda geceye damgasını vuracak sahne isimleri belli olmuştu. Mille Petrozza ve Jürgen "Ventor" Reil. Sonrasında bombalar peş peşe patlamaya, sahne önü iyice karışmaya devam etti. Mille'nin öfke dolu sesiyle Yeni Melek'i inlettiği "Pleasure To Kill" ve ardından grubun kariyeri boyunca imza attığı en iyi ve en gaz parçalardan biri olan "Phobia"da seyircilerdeki coşkuyu unutabilmek kolay olmayacak. Yeni Melek en son 23 Mart 2005'teki Sepultura konserinde böylesine durmaksızın bir pogo arenasına ev sahipliği yapmıştı.
Mille attığı rifflerle, Ventor davulu parçalarcasına çalmasıyla mosh-pit bir an olsun durmuyordu. Peşi sıra patlatılmaya devam eden klasik Kreator bombaları "The Patriarch" ve "Violent Revolution" ile artık şu net bir şekilde ortaya çıkıyordu ki, son zamanlarda Rock/Metal konserlerindeki en ateşli kitle bu konserdeydi. Mille son albümün en can alıcı parçalarından biri olan "Suicide Terrorist"e girmeden önce öyle öfke dolu, öyle içten ve öyle sert bir anons yapıyordu ki, hemen ardından şarkıya giriş kısmında yaşanacak pogoyu kestirebiliyordunuz. Mille'nin cinnet geçirdiği anonsları bitmiyordu Sıradaki parça "Extreme Aggression" ve hemen ardından "People Of The Lie"dı.

Grup konsere "Terrorzone" ile devam ederken ben de ilk şarkıdan beri önlerde, durmak bilmeyen pogonun içinde olduğum için yorulmuş ve biraz dinlenmek için arka taraflara geçmiştim. Tam o sırada bulunduğum yerden sahne o kadar çarpıcı görünüyor, ortam öylesine güzel bir atmosfer yaşıyordu ki "Enemy Of God" albüm kapağındaki görselin bulunduğu devasal bayrağın önünde, dumanlar ve rengârenk ışıkların içinde durmaksızın headbang yapan 4 kişi ve önlerinde onlara çılgınca eşlik eden yüzlerce kişi Rock Republic'teki Slayer konserinden sonra böylesine çılgınca bir mosh-pit ortamı ilk defa yaşanıyordu. Açıkçası özlemiştik de bu atmosferi. "Love Us Or Hate Us" ile birlikte yeniden dahil oluyordum o non-stop pogo ortamına. Mille babanın da şarkı aralarında söylediği gibi bu mosh-pit ortamı tamamen bize özgüydü Mosh-pit Turkish Style'dıKonser boyunca özellikle ön taraflardaki karmaşa ve kaos ortamı biran olsun dinmedi. Bir tarafta durmaksınız headbang yapanlar, bir tarafta kol-kola girmiş bir şekilde son sürat pogoya karışanlar, bir tarafta omuzlarda şarkılara eşlik edenler, bir tarafta ise crowdsurfing yapanlar sahne önündeki ortamı unutulmaz kılan görüntüleri oluşturuyordu. Grubun son yıllarda çaldığı en ateşli seyirciydi sanırım bu. Çünkü Mille her şarkıdan sonra seyirciden ne kadar etkilendiğini yansıtır bir şekilde bakıyordu salona.
Konserin sonlarına doğru Mille'nin şarkı aralarındaki konuşmaları uzuyordu ve her defasında da bu anonslardaki öfke oranı artıyordu. 21. y.y.'da hayatın işleyişi içinde gerek toplumsal gerekse de bireysel birtakım olay ve olgulara bu denli öfke kusmaya devam eden son Thrash Metal ikonlarından biri Mille Petrozza. Zaten diğerlerinden en bilineni ise yine Almanya'dan çıkan bir diğer büyük Thrash Metal grubu Destruction frontmani Schmier. Ne mutlu ki bu iki ismi de ülkemizde unutulmaz konserlerle izleyebildik.

"Reconquering The Throne", "Flag Of Hate" ve "Tormentor" üçlemesinin ardından konser bitiyordu. Mille yaptığı son konuşmada; o gece grubu yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederken, bu seyirci sayesinde her İstanbul konserinde kendilerini evlerinde hissettiklerini vurguluyordu. Tabii büyük alkışlar alarak Penalar, bagetler atılıyor, grup alkışlar arasında soyunma odasına iniyor, salon ışıkları açılıyor ve insanlar yavaş yavaş dışarı çıkmaya başlıyorlar.
Thrash Metal'in ne denli güçlü bir müzik, ne denli önlenemez bir fırtına olduğuna bir kez daha canlı canlı tanık olmuş bünyeler dışarı çıkıp da normal hayata tekrar döndüklerinde, mücadelelerinde onlarla birlikte olan müziklerinin verdiği güçle dönüyorlardı evlerine.

PLAYLIST:
1. ENEMY OF GOD
2. IMPOSSIBLE BRUTALITY
3. PLEASURE TO KILL
4. PHOBIA
5. THE PATRIARCH
6. VIOLENT REVOLUTION
7. SUICIDE TERRORIST
8. EXTREME AGGRESSION
9. PEOPLE OF THE LIE
10. VOICES OF THE DEAD
11. TERRIBLE CERTAINITY
12. RIOT OF VIOLENCE
13. BETRAYER
14. TERRORZONE
15. LOVE US OR HATE US
16. RENEWAL
17. RECONQUERING THE THRONE
18. FLAG OF HATE
19. TORMENTOR


Fotoğraflar: Kadir Aşnaz

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: