MÜZİK ODASI

Megadeth İstiklal'de!!!

Mahmut Saral - 1 Eylül 2014

Beklenmedik bir yaz gecesi rüyasıydı, Megadeth!

Bir zamanlar Dave Mustaine'in Metallica'ya cephe alarak kurduğu Megadeth, şüphesiz müzik tarihinin en büyük gruplarından bir tanesi. Öfkesini gitarı aracılığıyla melodilere döken ve bunu bitmek bilmez enerjisiyle bir maraton edasında sunan (O ne demekse artık?) Mustaine, eğer Metallica'da kalsaydı, bugün çok daha farklı şeyler konuşacaktık. Onun deyişiyle "Metallica çok daha büyük bir grup olabilirdi", ama öte yandan Megadeth gibi bir dehayla da asla tanışamazdık.

Megadeth İstiklal'de!!!
Holy Wars'un, Hangar 18'in, She Wolf'un, Symphony for Destruction'ın Megadeth'i, geçtiğimiz ay içerisinde bir kez daha İstanbul'daydı ve yine binlerce hayranını fena halde çoşturmasını bildi. Mustaine, kesinlikle kolay kolay yaşlanmayan isimlerden bir tanesi. Öyle bir enerjisi vardı ki, o saate kadar ayakta bekleyen, yorulan bizlerin yorgunluğunu unutturdu, deli gibi tepinmemizi, böğüre böğüre şarkılara eşlik etmemizi, air gitar çalmamızı, arkadaşımızın omuzlarını davul olarak görüp eşlik etmemizi sağladı. Daha başka şeyler de oldu da, o kadar da zıvanadan çıkmaya gerek var mıydı, belki de vardı. Megadeth'in havası adeta uçurdu.

Megadeth İstiklal'de!!!
Hangar 18 ile başlayan konser, In My Darkest Hour, Skin o' My Teeth, She Wolf, Public Enemy Number 1, Tornado of Souls, Holy Wars gibi klasiklerle devam etti. Yaklaşık 2 saat boyunca sahnede kalan grup, 15'in üzerinde şarkı çalarak hala taş gibi gitar çalıp, davul çalıp şarkı söyleyebildiklerini gösterdi.
Ve seyirci sanatçı ilişkileri... Bir kere bizde pek sorun yoktu. Hemen hemen bütün şarkılara öyle bir eşlik edildi ki, bazen Dave'in sesi bile duyulmadı. Eh, bu da onları keyiflendirdi tabii. Gruptaki her elemanın yüzü gülüyordu konserde. Arada Dave abimiz mikrofona konuşmak için gelip ilginç hareketler eşliğinde konuşmalar yaptı. En dikkat çekici olanı, defalarca tekrar ettiği "Sizi gerçekten çok seviyorum"du. Bir de, yanlış anlamadıysam, kaldırılan bir İran bayrağına cevabı vardı. Bayrakta, "Sıradaki durak Tahran (yani İran'ın başkenti)" yazıyordu. Mustaine bu bayrağı özellikle okumak istedi ve okuduktan sonra da "Keşke olsa" diyerek devletlerin anlamsız politikaları sonucu insanların ne hale geldiğine, insanların birbirlerini özgürce kucaklayamamalarına dem vurdu.

Megadeth İstiklal'de!!!

Keşke böyle şeyler olmasa da Megadeth, İran'da da konser verebilse. Sadece Megadeth mi, tabii ki hayır. Biliyorsunuz, ne zaman ülkemizde bir konser olsa, İran, Irak ve Suriye gibi birçok ülkeden seyirciler akıyor İstanbul'a.
Sonuç olarak çok iyi bir Megadeth performansı izlediğimizi düşünüyor ve bunu söylerken 20 sene evvel sergiledikleri zirve performanslarıyla kıyaslama yapmadığımı da bildirmek istiyorum. Konserden oldukça memnun ayrılan Mustaine, tekrar görüşme sözü verdi ve inanıyoruz açıkçası. Mutlaka en az bir kez daha gelecektir Megadeth!
Ve, hayır, ben de dahil bazılarımız için gece bitmemişti...
Konserin ardından Hard Rock Cafe'de Megadeth için özel bir parti düzenlendi. Konser bitiminden yaklaşık 2 saat sonra mekana gelen grup elemanları, önce üst katta yemek yiyip dinlendikten sonra aşağıya indi ve sahnede ufak bir akustik performans sergiledi. Grup, eşine az rastlanır bu dakikalarda A Tout Le Monde ve Symphony of Destruction gibi şarkıları çaldı. Şarkı aralarında sohbet eden Dave için her şey çok normaldi belki, ama birçoğumuz için hayır. 1 metre ötemizde, tüm Megadeth elemanları oturuyor ve şarkı söylüyor, arada da bizle sohbet ediyor, şakalaşıyorlardı. Hard Rock Cafe'nin açılış toplantısında HRC yetkililerine bir soru yöneltmiş ve dünya çapında isimlerin burada akustik performans sergileyip sergilemeyeceklerini sormuştum. Dün gece itibarıyla bu sorumun cevabını da harika bir şekilde almıştım.
Bu arada, Dave'in akustik olarak Symphony of Destruction'ı çalarken ritm sırasında hepimizin bir ağızdan melodiye ayak uydurur şekilde yaptığımız "Megadeth, Megadeth, I love you Megadeth" tezahüratımız da Mustaine'i gülümsetmeyi başardı.
Ve saat 22:00 gibi başlayan Megadeth macerası, sabaha karşı 04:00 civarlarında sona erdi. Elemanlar mekandan ayrılırken bazılarımız imzalar almayı da başarabildi (Yep, ben de). Ve en önemlisi, hepimiz mutlu bir şekilde evlerimize doğru yola koyulmuştuk. İşte müzik bu!

Mahmut Saral

Megadeth İstiklal'de!!!
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: