MÜZİK ODASI

Marduk Sonunda Türkiye'deydi!

Sadi Tirak - 29 Ekim 2005


23 Ekim 2005 İstanbul
Taksim, Bronx Club
MARDUK Konseri

2004 yılında ikincisi düzenlenen ve ülkemizdeki Metal festivallerinin miladı olarak kabul edilen Rock The Nations 2 dahilinde sahne alacakken son anda konseri iptal olan ve sonrasında büyük tartışmalara yol açan Marduk, bir yıl sonra üstelik de üç konserlik bir Türkiye Turnesi ile karşımızdaydı. Bronx Productions tarafından düzenlenen turne, beklenildiği kadar yankı koparamadı.
Özellikle RTN2'deki fanatik Marduk ve Black Metal hayranları; hem festival boyunca (özellikle de normalde Marduk'un sahne alacağı sırada sahne alan Katatonia sırasında) hem de festival sonrası organizatörleri eleştiri yağmuruna tutmuşlardı. Hatta öyle ki; internet üzerinden yöneltilen bu eleştiriler öyle bir noktaya gelmiş, öyle seviyesiz ve düzeysiz olmaya başlamıştı ki, RTN Promotions'dan Emre Alkoç (delikasap forumunda) bir daha Black Metal grubu getirmeyeceklerini açıklamıştı. RTN2'den sonra da zaten uzun süre iptal olan konserler konuşulmuştu.

2005 Ağustos ayında Bronx Productions bu konseri açıklayınca hemen hemen herkes konserde büyük bir izdihamın olabileceğini düşünüyordu. Ne de olsa 1989 Mayhem İzmir konserinden sonra Türkiye'ye ilk defa saf bir Black Metal grubu gelecekti. Üstelik bu grup; iptal olan konserin ardından gelmesi merakla ve heyecanla beklenildiği zannedilen Marduk'tu!
Ülkemizde kemikleşmiş bir Black Metal kitlesi olduğu düşünüldüğü için; organizasyondan arkadaşlar da afişleme için ayrı bir maliyetin altına girmemişlerdi. Ankara ve İstanbul konserleri sadece internet aracılığıyla duyurulurken, İzmir konseri İzmir Rock Festivali'nin ikinci bölümü dahilinde gerçekleşeceği için etkinliğin afişleri İzmir sokaklarını ve Rock Barlarını süslemiş olabilir.
Grubun 3 konserlik Türkiye turnesinin ilk ayağı 21 Ekim 2005 tarihinde Ankara'daydı. Grup Ankara'ya gitmişti gitmesine fakat tüm ekipmanları bir önceki konser verdikleri yer olan İtalya-Milano'da (havayolu şirketi yüzünden) mahsur kalmıştı. Böylece grubun Ankara'da sahne alması tehlikeye girmişti. Fakat grup elemanlarının bu durum karşısında oldukça yapıcı davranmaları ve enstrümanlarından sahne makyajlarını yapacakları makyaj malzemelerine kadar birçok şeyin yerel olarak karşılanmasına izin vermeleri, muhtemel bir iptal durumunu engellemişti.
Yaz başında ilk albümleri "Tabula Rasa"yı çıkaran ve ülkemizin son dönemlerdeki başarılı Black Metal gruplarından biri olan Episode 13 elemanları ve Ankara'daki Stüdyo Raven'in katkılarıyla grup sahne almış ve 150'ye yakın seyirciye çalmıştı. Ankara birçok konserde olduğu gibi bu konserde de beklenen seyirci katılımını sağlayamamıştı.

Bir sonraki durak İzmir'di. İzmir Rock Festivali'nin ilk ayağında iptal olan Kreator konserinin ardından, ikinci ayağın headlinerının Marduk gibi sorun çıkarmamaya çalışan elemanlardan oluşan bir grup olması İzmir'deki organizasyonun ve İzmir seyircilerinin şansıydı. Yoksa Marduk da ekipman bahanesiyle sahne almasaydı; üst üste iki iptalin ardından İzmir'deki kitle çok uzun süre yabancı grup izleyemeyebilirdi.
Neyse ki korkulan olmadı ve grup İzmir Ooze Bar'da yaklaşık 200 kişinin önünde çıkıp çaldı. Ön gruplardan Moribund Oblivion'un sahne alamadığı konserin en ilginç özelliği ise; mekânın haftalık bar programı olması nedeniyle Marduk'un erken çıkıp ardından Cumartesi günleri Ooze'da çıkan bar grubunun sahne almasıydı sanırım.
Grubun üçüncü ve 2005 Türkiye Turnesi'ndeki son konseri ise 23 Ekim Pazar günü İstanbul, Bronx Club'taydı. Ön gruplar olan Obstinacy ve Episode 13'ü her ne kadar özellikle bu konserlerinde izlemek istesem de; Delikasap Futbol turnuvasındaki DVK vs FALSAXASOULQUE maçında olmam dolayısıyla iki grubu da izleyemedim. Blue Jean ve Yüxexes dergisi yazarı Doğu Yücel'in arabasıyla gittiğimiz maçtan yine aynı şekilde dönmüş ve İstiklal Caddesi üzerinde bir yerlerde karnımızı doyurduktan sonra, Marduk çıkmadan mekâna yetişmek için Bronx'a doğru hızla yol almaya başlamıştık. Biz yemek yerken telefondaki ses "Grup birazdan çıkacak, çabuk olun" şeklindeydi fakat mekâna girdiğimizde henüz grubun ekipmanları yeni kuruluyordu. Bu konserde ayrıca grup kendi ekipmanlarıyla çalacaktı. Zira kendi ekipmanları sonunda Türkiye'ye girebilmiş ve İstanbul konseri için doğrudan Bronx'a getirilmişti.
Kalabalık olmasını beklediğimiz ve umduğumuz mekânda 300'e yakın kişi vardı. (Bronx Club'ın kapasitesi 600 kişi bu arada.) grubun ortamda en az bir L.A. Guns ya da Adler's Apetite etkisi yaratmasını beklerdim ama durum Rotting Christ konserleri gibiydi.

Saatler 22.30'a doğru grup; corpse paint makyajları içerisinde, seyircilerin arasından geçerek sahneye çıktı. (Bronx Club'ta kulis sahne arkasında değil.) Özellikle sahne önündeki fanatik Blackçiler gruba yoğun sevgi gösterisinde bulundular.
Merakla beklenen bir diğer şey ise; grubun o sahneye nasıl sığacağıyla ilgiliydi. Fakat daha önce sayısız grubun (aralarında 6 kişilik olanlar bile var) sığdığı gibi Marduk da sahnede oldukça rahattı.
Elemanların teker teker performans değerlendirmelerine gelecek olursak
Öncelikle anlatılması gereken isim birçokları gibi bence de davulcu Emil Dragutinovic'tir. O gece orada Black Metal ile alakası olmayan ve sadece meraktan grubu izlemeye gelen birçok kişi de Emil'in takip edilemez hızdaki çalışı karşısında hayranlıklarını gizleyemedi. Grubun oluşturduğu müzikte bence en önemli noktayı teşkil ediyor Emil'in çalış stili.

Şovu sürükleyen bir diğer isim ise vokalist Mortuus'du. "Legion yoksa Marduk da yoktur" tezini savunanların acaba kaç tanesi o gece Bronx'taydı bilmiyorum ama Mortuus sahnedeki duruşu, öfkeli enerjisi ve tam bir Black Metal ikonu havasına sahip olmasıyla bu tezi çürütebilecek bir frontman olduğunu gösterdi. Zaten Erik Hagstedt (Legion) sonrası kısa bir dönem bu tartışmalar global Metal kamuoyunda yapılmışsa da grubun Mortuus ile çıktığı birçok konser ardından o tartışma sonlanmıştı. Ülkemizde devam etmesinin sebebi de zaten grubu bir türlü canlı izleyememekti. Mortuus o gece kendini izleyenleri adeta büyüledi diyebilirim. Şarkı aralarında hiç konuşmadı ve sadece şarkı isimlerini anons ettiyse de, şarkılardaki jest ve mimikleriyle son derece başarılı bir sahne müzisyeni olduğunu gösterdi. Kreator konserinde Mille'nin, Marduk konserinde de Mortuus'un öylesine cinnet performansları ile İstanbul müzikal anlamda öfke dolu iki konseri peş peşe yaşadı diyebiliriz. Konserin sonlarına doğru, Mortuus'un neredeyse tüm konser boyunca ön taraftaki birkaç kişi tarafından sallanan Türk bayrağını alıp sahnede açması ve tüm bir şarkıyı elinde bayrakla söylemesi de, "Manowar konseri sonrası herkes Türk dostu kesildi" esprilerine sebep oldu.
Gitarist Morgan Håkansson'un rahat tavırları ve sürekli headbang hali gözlerden kaçmazken, grubun en sakin elemanı olarak bassçı Devo Andersson dikkat çekti.
Marduk sadece şarkılarını söyleyerek İstanbul konserini tamamladı ve bir saate yakın bir süre sahnede kaldı. Performanslarının ardından seyircilerin bir kısmı bis için çok beklediyse de, grup elemanları hem turne playlistlerinde bis olmaması hem de yeniden seyircilerin arasından geçerek sahneye çıkmanın zor olmasından dolayı bis için sahneye çıkmadılar.

Bronx Club, o gece tarihinin en ekstrem müzik gecelerinden birini yaşamıştı.

PLAYLIST:
1. THE HANGMAN OF PRAGUE
2. SEVEN ANGELS SEVEN TRUMPETS
3. ON DARKENED WINGS
4. AZRAEL
5. THRONE OF RATS
6. SLAY THE NAZARENE
7. PANZER DIVISION MARDUK
8. BAPTISM BY FIRE
9. WOLVES
10. SULPHUR SOULS
11. THE BLACK

 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: