MÜZİK ODASI

Leonard Cohen'e Saygıyla

Murat Arda - 26 Mart 2005

Şair Ozan Yazar Müzisyen Aşık Kaybeden Acı Üstadı Melankolik Kişilik Küstah Sözcükler Mucidi Metafor Kompetanı Cinsel İmgeler Profesörü Ve "Bilge İnsan" Leonard Cohen hakkında kendi kendime konuşmalar yapmak istiyorum.

"Şimdi hazırsın işte. İşaret parmaklarımızı birbirimizin kulaklarına soktuk. Cinsel çağrışımları inkar etmeyeceğim. Artık bunlarla yüzleşmeye hazırsın. Bedenin tüm kısımları şehvetlidir. Kıç delikleri kırbaçlar ve öpücüklerle ehlileştirilebilir, bu esastır. Kamışlar ve yarıklar canavarlaşabilir! Kahrolsun jenital emperyalizm! Bedenin her köşesi boşalabilir! Neleri kaybettiğimizin farkında mısın? Neden zevkin büyük bölümünü iç çamaşırlarımızın içinde yaşayanlara bırakalım? Omuzlarda orgazm! Havai fişekler gibi patlayan dizler! Hareket halinde kıllar! Ve bizi doruğun isimsiz besleyişine yönelten yalnızca okşayışlar değildir, emişler ya da ıslak kanallar değil, ama rüzgar ve sohbetler, güzel bir çift eldiven, uçlarına kan hücum etmiş parmaklar! Kayıp! Kayıp!"(*)


 

        Leonard Baba'nın bir Budist Gurusuna dönüşmüş bugünkü varoluşuna gelmeden önceki yaşam çizgisiyle ilgili biriki kelam et lütfen?

Leonard Cohen'in eşsiz imgeler ve gerçeküstü anlatımlar sergilediği basılı eserleri, şiirleri, yayımladığı plaklar, bugün yaşayan efsane haline gelmiş usta sanatçının kişisel iç yolculuğunu gözler önüne seriyor diyebiliriz değil mi?..

Elbette ki ayrıksı bir yaşam sürdü Leonard Cohen.  Hayat serüveni onu zaman zaman hippi cemaatleri arasına   -örneğin "O"nu özenle çift kağıtlı bir afgan esrarı sararken, dumanlı ve illegal bir ortamda  düşlüyorum, gayet cool ve kayıtsız görünüyor- yahut egzotik bir Ege Adasında hayata karşı marjinal tavırlar almaya çalışan bohem yazarlar arasına –ve fakat gelmekte geciken sosyalist dünya devriminden başka bir şey konuşmayan bu genç adamların "Baba"nın iç sıkıntısını çoğalttıklarını ve onun bunaltılarını yoğunlaştırdıklarını duyumsayabiliyorum- veyahut 50 yaşından sonra da "gençken arzuladığı ancak yaşlandıktan ve ünlü olduktan sonra düzebildiği genç ve güzel bayanlar arasına" (**) –çoğu zaman onların sıkıcı birer sürtük olduklarını ve özellikle onlarla yattıktan sonra aklından istemsizce geçen "onların da biz erkekler gibi burun deliklerinin içinde ince tüyler var" (***) düşüncesinin onu her defasında şaşırttığını tahmin edebiliyorum- sürükledi.

- Bu adamın müziğinin iksiri ne? Sence Leonard Cohen, şahsı ve onun müziği neyi kapsıyor bu konuda sesli düşünmeni istiyorum?

Leonard Baba'nın müziği, son derece şiirsel bir "country"yi de, yeknesaklıktan çok çok uzakta bir "folk"u da, gürültüyle oldukça mesafeli bir "rock"u da, sıradanlıktan fersah fersah ötede biyerlerde seğirten bir "pop"u da, günümüzde Leonard Cohen deyince kimsenin es geçemeyeceği bir "kalıcılığı" da, trendilikle alakasız ve zamanının ötesinde bir "alternatif"i de, yavanlıktan zerre nasibini almamış bir "geleneksel"liği de, müziğinin yapısının kendiliğinden ortaya çıkardığı bir "modernite"yi de, entelektuel çok yönlülüğü de, basitliği de, karmaşayı da, yalınlığı da, kaosu da, ve elbette ki vıcık vıcık edilmemiş, tecavüze uğramamış ancak vazgeçilmez olarak şehvet sosuna bulanmış bir "aşk"ı da içeriyor. Leonard Cohen'in müziği hayatı, aşkı ve acıyı en güzel anlatan bir masal kitabı kadar dingin bir ruhanilik taşıyor. Ve bu ruhanilik huzur veren bir şey. Bütün bu çelişen durumları inanılmaz bir bütüncüllük içerisinde tutmayı becerebiliyor. Kim onun samimi olmayı başaramadığını öne sürebilir ki?

Leonard Cohen ve onun ürettiği müzik; içeceklerin en güzeli ve içkilerin en kutsalı olan, "tanrıların mey"i olan şarap gibi; ve fakat elbette ki şunu kabul edebilirim; şarap nasıl ki bazı insanlara "mayhoş" gelebilir; ve nasıl ki bazı şahıslar şarabı sindiremeyebilir; işte bu yüzden yazdıklarımı yadırgayabilecek ve Leonard Cohen Baba'yı asla benimsemeyecek olanların sayısı hiçte azımsanmayacaktır.

        Peki bebeğim; bu kadar "lakırdı" yaptın, tamam ve fakat biyografi, diskografi gibi şeyleri yazmayı sevmediğini bilmeme rağmen Leonard Cohen'in yayımlanmış  plaklarını aktarırsan minnettar kalacağım?

Bittabi:
1968 -  Songs of Leonard Cohen
1969 - Songs from a room 
1971 - Songs of love and hate
1973 – Live Songs
1974 - New skin for the old ceremony
1975 - The Best of Leonard Cohen
1977 - Death of a ladies' man
1979 - Recent songs
1985 - Various Positions
1988 – I'm your man
1992 - The Future
1994 - Cohen Live
1997 - More Best of Leonard Cohen
2001 - Filed Commander Cohen Tour of 1979
2001 - Ten New songs
2002 - The Essential Leonard Cohen

        Eğer hey; sen bu bu satırları okuyan kişi; daha önce hiç Leonard Cohen dinlemediysen lütfen git biryerlerden "Lover Lover Lover" adlı parçayı bul ve bu şarkı ile işe başla

(*) Baş paragraftaki monolog, Leonard Cohen'in 1966 yılında "Beautiful Losers" adıyla yayımladığı ve ülkemizde de Altıkırkbeş Yayın tarafından "Görkemli Kaybedenler" adıyla basılan eserinde yeralmaktadır. Sanatçı o dönemde şarkıcılık yapmıyordu. Zira bu kitaptan iki sene sonra Leonard Cohen'in  ilk plağı "Songs Of Leonard Cohen" piyasaya çıkmıştır.

(**)Bu bilginin Kaynağı Ekşi Sözlük.

(***)Burada kullandığım tabiri, Charles Bukowski'nin Hank'inin (Henry Chinasky) adını şu anda net olarak hatırlayamadığım bir kitabında (ya "Factotum" ya da "Kadınlar"  olmalı?) geçen bir diyaloğundan esinlendim.


        Acıyla beslenen tüm romantiklere en kalpten saygılarımla

Murat Arda


Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: