MÜZİK ODASI

Last.fm, bağımsız sanatçılara doğrudan ödeme sistemi başlatıyor

Jorun Amundsen - 23 Ocak 2008

Yükledikleri müzik her dinlendiğinde sanatçılar para kazanacak

 

Toplumsal müzik ağı Last.fm, bağımsız sanatçıların sitede müzikleri her dinlendiğinde para kazanmalarına olanak sağlayacak devrimsel nitelikte yeni bir hizmet başlatmakta olduğunu bugün açıkladı.

 

Sanatçı Telif Hakkı (Artist Royalty) Programı, herhangi bir firma veya tahsilat derneğine bağlı olmayan ve müziğini Last.fm'e yüklemeyi seçmiş olan her sanatçıya, parçalarından biri her dinlendiğinde doğrudan Last.fm'den ödeme yapılacağı anlamına gelmektedir.

 

Last.fm'in kurucularından Martin Stiksel "Son birkaç yıldır sanatçı ve firmaların, insanların satın alma alışkanlıklarına göre değil; dinleme şekillerine göre para kazanmalarına olanak sağlayacak bir müzik ekonomisini yeniden şekillendirmeye çalışıyoruz. Şimdi bunu bağımsız müzisyenlere de sunabiliyoruz. İlk defa, herkes parçalarını siteye yükleyip bu parçalar çalındıkça para kazanabilecek. Bu, dinleyicilere, sanatçılara ve firmalara fayda sağlayan, öncekinden çok daha farklı bir model."

 

Sanatçı Telif Hakkı (Artist Royalty) Programı, bugün İnternet üzerindeki en büyük talep üzerine ücretsiz (free on-demand) küresel platformu sunan Last.fm'den yapılmış daha büyük bir duyuru kapsamında yer almaktadır.

 

İlk olarak ABD, İngiltere ve Almanya'da hizmete giren bu yeni hizmet, Universal Music Group, Sony/BMG, Warner ve EMI olmak üzere dört büyük plak şirketinin yanı sıra CD Baby, IODA, Naxos ve the Orchard'ın da aralarında yer aldığı 150 bin bağımsız firma, dağıtıcı ve sanatçıyla kurulan ortaklıklara dayanan eşsiz bir müzik kataloğuna, reklam destekli ve talep üzerine ücretsiz (free on-demand) erişim sunmaktadır.

 

Last.fm talep üzerine ücretsiz (free on-demand) hizmetini önümüzdeki aylarda dünya çapında başlatacaktır.

 

 

Last.fm hakkında

2002 yılında Londra'da kurulan Last.fm, müzisyen ve sanatçıları dinleyicilerle buluşturan, çevrimiçi bir toplumsal müzik devrimidir. Last.fm topluluğuna katılan müzikseverler, medyaçalarlarını Last.fm veritabanına bağlayarak müzik tercihlerini paylaşmayı seçebilirler. Bu veritabanına, Last.fm müzikseverleri tarafından ayda 600 milyonun üzerinde parça eklenmektedir. Bunun sonucunda da Last.fm, müzik zevklerine göre şarkı, sanatçı, yerel konserler ve hatta diğer üyeleri akıllı bir şekilde üyelere tavsiye edebilmektedir. Universal, EMI, Warner Music Group, Sony BMG, CD Baby, IODA, Naxos ve the Orchard ile beraber siteye doğrudan yükleme yapan 150.000 bağımsız firma, dağıtıcı ve sanatçıyla kurulan ortaklıklar sayesinde, Last.fm dünyanın en kapsamlı çevrimiçi müzik kataloglarından biri olarak tavsiyelerde bulunabilmektedir. Last.fm hakkında daha fazla bilgiyi www.lastfm.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

 

İletişim:

Christian Ward    +44 (0) 20 7780 7080        christian@last.fmYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: