MÜZİK ODASI

Kurtalan Ekspres ve Şevval Sam ile Taksim'de güzel bir gece

Mahmut Saral - 11 Nisan 2015

Kurtalan Ekspres, 28 Mart gecesi, Taksim The Mekan sahnesindeydi. Üstelik bir de konuğu vardı, Şevval Sam. Güzel gözleri, tatlı kişiliği ve tabii ki harika sesiyle birlikte... Fırsat buldukça Kurtalan Ekspres konserlerine gitmeye özen gösteriyorum. Çünkü çok değerli müzisyenler, hepimize miras kalan çok çok değerli şarkılar var. Grup, bu şarkıları günümüze, bizler aracılığıyla da gelecek yeni nesillere aktarmayı görev edinmiş durumda.

Kurtalan Ekspres ve Şevval Sam ile Taksim'de güzel bir gece

Ahmet Güvenç: "Şu an sahnede gördükleriniz, bir de sahnede olup da göremedikleriniz var."

Kurtalan Ekspres, 1972'den beri yoluna devam eden, her durakta sevenleriyle kucaklaşan, sevgi taşıyan bir topluluk. Yıllar boyunca birçok insana kucak açtı, açmaya da devam ediyor. Şüphesiz bu toplulukla beraber çalışan en değerli insanlar Barış Manço ve Cem Karaca'ydı. Ne yazık ki ikisini de çok erken yitirdik. Yine bir diğer önemli değerimiz Bahadır Akkuzu. Dönence'deki harika gitar solosu, Japonya'daki Kolbastı gitar şovuyla gönülleri okşayan adam. Belki bedenen bizle değiller, ama duygularımızla, hislerimizle hep birlikteyiz. Özellikle de bu güzel şarkıları söylemek için bir araya toplandığımız gecelerde.
Ahmet ağabey (Güvenç), her konserde mutlaka birkaç kez anons geçiyor: "Şu an Kurtalan Ekspres'in sahnede görünen elemanlarına bakıyorsunuz. Bir de sahnede olan, ama göremediğiniz, ama onları hissedebildiğiniz isimler var. Onları selamlayalım. Barış Manço, Cem Karaca ve Bahadır Akkuzu."

Kurtalan Ekspres ve Şevval Sam ile Taksim'de güzel bir gece

Güzel adamlar, güzel insanlar

İşte The Mekan'daki konser de güzel duygularla ve sevgiyle başladı. Dönence'nin giriş kısmıyla ufak bir açılış yapan grup, arka arkaya Aynalı Kemer, Namus Belası, Can Bedenden Çıkmayınca, Maden Ocağının Dibinde, Dostum, Islak Islak ve Yeni Bir Gün gibi klasikleri seslendirdi.
Bu şarkıların hemen hepsi zaten bir ağızdan söyleniyor. Ama özellikle son yıllarda maden ocaklarında yaşanan acı olaylar sebebiyle Maden Ocağının Dibinde şarkısı ve kadına yönelik şiddet olayları sebebiyle Namus Belası şarkısı ayrı bir öneme sahip oluyor. Aynalı Kemer ile ruhlar okşanırken, rock versiyonuyla Can Bedenden Çıkmayınca'nın tadı değişiyor diyebiliriz. Dostum ile Pir Sultan Abdal da anılırken, Yeni Bir Gün ile 5 bölümden oluşan, 9 dakikalık apayrı bir macera yol aldık, alıyoruz.

Çalarken söylerken yaşıyorlar

Sefa ulaştır ile başlamak istiyorum. Çünkü öyle bir enerjisi, öyle bir isteği, öyle bir gülüşü var ki davul çalarken "dünyalar onun oluyor" hissine kapılabilirsiniz. Ben kapılıyorum ve onu izlerken ben de mutlu oluyorum. Yılların verdiği bir birikim var, ama yılların verdiği bir yorgunluk yok onda. Aksine, yorulmak bilmiyor. Ara ara Ahmet ağabeyle gözgöze gelip beraber hızlandıkları anları izlemek ayrı bir zevk.
Bülent Güven, sahnede çoğu zaman diğer isimlere nazaran daha az görünüyor belki, ama klavyelerinin başındayken onu biraz izlerseniz, kendi oluşturduğu atmosferinde kendinden geçtiğini ve genelde de oradan oraya savrulan saçlarını görebilirsiniz. Parmakları zaten sihirli, ara ara back vokal yaparak da sesiyle selamlıyor bizi.
Tolga Akyurt, daha evvel Apsent grubundan tanıdığımız bir isimdi. Şu an grubun en yeni ismi kendisi, ama her konserde daha da alışıyor, daha da güzel işler çıkarıyor. Sahneyi en çok gezen isim o herhalde. Sesi de güzel, saçları da. Aman nazar değmesin.
Cem Yalçınkaya, grubun gitaristi. Bu adama bakıldığında ilk dikkat çeken şey, fazlasıyla uzun olması. Ama sahneye pek yakışıyor. Görünüşü de, duruşu da, çalışı da tam bir gitarist. Cem ağabey için diyebileceğim şey, çok tutluku çalıyor olması. Zaman zaman Ahmet ağabeyle sırt sırta veriyor, zaman zaman Sefa ağabeyle, zaman zaman da Bülent ağabeyle göz göze geliyor. Hızlı parmak hareketleri ve net soloları resmen kulak pası siliyor. Ve son not, grupta en az o konuşuyor. Ben bir kere gördüm, daha da görmedim mesela :)
Ve Ahmet Güvenç... Türkiye'nin en iyi bass gitaristlerinden biri, Gülpembe'nin bestecisi, Kurtalan'ın en köklü elemanlarından ve aynı zamanda bir öğretmen. Bass gitar çalışını yakından ve defalarca izleyebildiğim için çok şanslı hissediyorum. Özellikle Dönence, Gülpembe ve Alla Beni Pulla Beni gibi şarkılarda konuşuyor resmen gitarı. Hayranıyız, çok seviyoruz.

Şevval Sam etkisi

Kurtalan Ekspres ve Şevval Sam ile Taksim'de güzel bir gece

Kurtalan Ekspres, son yıllarda oldukça aktif. Türkiye'yi karış karış geziyor, arada yavru vatan KKTC'ye de uğruyorlar. Bu yoğun trafikte zaman zaman yanlarında özel yolcular da olabiliyor; Şevval Sam gibi.
Bu konsere özellikle Şevval Sam'ın performansını merak ettiğim için gitmiştim. Tamam, kendisini yıllar evvel dizilerden de takip eden, beğenen biriyim, ama şimdi konumuz müzik. Benim yıllardır canlı olarak dinlemek istediğim bir Barış Manço şarkısı vardı; Alla Beni Pulla Beni. Bu konsere kadar nasip olmamıştı. İyi bir performans için bir erkek, bir de kadın vokal şarttı haliyle. Ahmet ağabeyin harika bass dokunuşlarını da düşününce gerçekten çok heyecan verici geliyordu kulağa.
Nihayet bu halayim gerçekleşti. Şevval Sam, Kurtalan Ekspres'in taze vokali Tolga Akyurt ile güzel bir ikili oluşturarak şarkıyı harika yorumladı. Ağzım açık izledim, ki videoya kaydetmeyi unuttum bu güzel anları. O yüzden umarım yakında tekrar bir konser verirler de bu kez videoya çekebilirim...
Şevval Sam'ın dikkat çekici bir diğer Barış Manço - Kurtalan Ekspres performansı ise, Dönence'ydi. Kesinlikle çok iyi söylediğini düşünüyorum.

Tarzı ve tonlamalarıyla şarkıyı kendine göre uyarlamayı becerdi bence ve güzel de oldu.
E tabii Şevval Sam denilince Karadeniz şarkılarından bahsetmemek olmazdı. Konserde Hey Gidi Karadeniz ve Kazım Koyuncu'dan İşte Gidiyorum gibi şarkılar da söylendi. Sevgili Kazım Koyuncu'yu da çok genç bir yaşta kaybetmiştik. Hepsi nur içinde yatsınlar.

Mustafa Kemal ve bu ülke için hayatlarını feda eden istiklal şehitlerine

Grubun bel kemiği olan Ahmet Güvenç, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve bu ülkenin var olabilmesi için arkasına bakmadan giden şehitlerimizi anmayı ihmal etmedi. Şüphesiz onlara çok şey borçluyuz ve bu konserler olabiliyorsa onların payları çok büyük. Hepsi ışıklar içinde uyusun...

Ve final

Grup, yıllardır verdiği konserlerini Gülpembe ile sonlandırıyor. Bestesi Ahmet Güvenç tarafından hazırlanan bu şarkıyı hep bir ağızdan söyleyebilmek gerçekten muhteşem bir duygu. Şarkının sunumunu sevgili Bülent Güven yaparken, vokalleri de Tolga Akyurt, Şevval Sam ve tabii ki biz müzikseverler paylaştık. Çok güzel bir geceydi ve umarım çok daha güzellerini de yaşarız.

 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: