MÜZİK ODASI

KULTUR SHOCK - ROMA KONSERİ

Rumble Tayfun - 14 Mayıs 2008

KULTUR SHOCK - ROMA KONSERİ - 29 MART 2008

Alternatif tayfasının, İstanbul Fatih'teki Anemas Zindanları benzeri bir Roma mahzenleri kalıntısını işgal ederek, kültür merkezine dönüştürdüğü bir alan olan Forte Prenestino'daki bu konser gençlerin sahip çıktığı yaşam felsefesinin bir yansıması olarak sadece 5 Euro'ydu.

Bilet fiyatının bu seviyede tutulması hayat boyu özlemini duyduğum birşeyi bir kez için de olsa görmemi sağladı. İçeride mekanın müdavimi kitlenin yanı sıra; Romanya ve Bulgaristan'ın AB'ye girmesinin ardından işçi olarak çalışmak üzere akın akın Batı Avrupa'ya gelen ve çoğu ağır işlerde çalışan rock/metal dışı insanlar vardı. Bunun yanı sıra aynı sebeple komşu ülkeler Arnavutluk ve Sırbistan'dan gelip İtalya'da çalışan işçiler de, bu uygun fiyat sebebiyle bir şekilde haberdar olup bu konsere gelmişti. Hardcore-punk tayfasının, işçi sınıfıyla aynı sahne önünde aynı keyfi alarak omuz omuza eğlendiğini gördüm ya,  gözüm arkada gitmem artık :)

 

Kultur Shock sebebini bilmediğimiz bir şekilde birbuçuk saat geç sahne aldı. Bu süre içerisinde mekanda, içine Türkiye'nin de dahil olduğu birçok Balkan ülkelerinden halk şarkıları çalındı. Gerçekten güzel seçimler olan bu şarkılara, konserdeki Balkan karması kendi memleketlerinin halk oyunlarından figürlerle eşlik ederken, İtalyanlar bu durumdan gayet memnun alkış tutarak bizi seyrediyordu. Aslında bu ısınma turları İtalyanlara, her Kultur Shock konserinin aslen bir düğün havasında olduğunun uygulamalı bir gösterisi gibiydi. (Wedding meets riot music hesabı)

 

Kultur Shock sahne aldıktan sonra diğer seyircilerde sahne önünde yerini alıp pogo ve stagedive ağırlıklı performanslarını sergilerken, bizim Balkan tayfası 'teeeey teeeey!' modunu hiç bozmadı. Ben kendi düğünümde bu kadar oynamadım. Kultur Shock son albümdeki tüm şarkıların eksiksiz çaldı, eskilerden de ortaya karışık bir şey yaptı, hoş oldu.

 

Özelikle hatun alternatif tayfa bir müddet sonra çiftetelli benzeri Balkan halk oyunlarının pogo'dan daha lezzetli bir şey olduğunu farkına varıp bizden gördükleri figürleri taklit etmeye çalışarak düğün atmosferine onlarda katıldılar. Diğer taraftan işçi tayfası da yine aynı şekilde muhtemelen ilk defa gördükleri stagedive olayından çok hoşlandılar. Ama acemilikleri sebebiyle stagedive'ları biraz takoz oldu. Şöyleki; bir tanesi sahneye çıkıyor, gruba yaklaşıp poz veriyor, arkadaşları fotoğrafını çektikten sonra çivileme aşağı atlıyorlardı. Bir türlü anlatamadık adamlara yatay atlamaları gerektiğini, neyse sağlık olsun. 

 

Kultur Shock'un tüm üyelerinin farklı bir anadile sahip olması sebebiyle espri olarak kullandıkları 'Hiçkimsenin bir diğerini anlamadığı grup' sloganı vardır ya, o akşam herkes herkesi gayet güzel anladı. Hatta iki tayfanın bu halkoyunları sayesinde yakınlaşmaları esnasında gecenin geri kalanında da devamının geldiğini tahmin ettiğim bazı İtalyan -Balkan karması çiftler de oluşmadı değil ;)

 

Netice itibariyle şahane bir geceydi. Zaten vatan hasreti çeken adamım, Kultur Shock ezgilerini bahane edip komple saldım kendimi, göbek atmaktan ter paçalarımdan aktı, bir de o şekilde Mart soğuğunda Chiara'nın aklına uyup pansiyona yürüyerek gitme olayına girince o biçim üşüttüm. İspanya'ya dönene kadar yorgan döşek yattım. Napalm Death konseri yattı. Chiara bacak kadar hatun ona hiçbişey olmadı, o turp gibi kalktı ertesi gün. Ne de olsa İsviçre sınırınının yakınında, Alplerin eteğindeki küçük bir kasaba'da doğup büyümüş, benim gibi süzme apartmançocuğu değil.  

Forte Prenestino' dan kareler:

Mekanı ev olarak kullanan hatunların elcağızlarıyla yaptıkları yemekler ve içeceklerin fiyatları (İtalya standartlarına göre) şaka gibi: 

Rumble Tayfun

tayfun_altinbas@hotmail.comYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: