MÜZİK ODASI

Kolektif İstanbul'dan 3. Albüm "Kerevet"

Ozan Sertkaya - 30 Eylül 2013

"velev ki susuz yüzüyorlar"

2006 yılından beri tanıdığımız Kolektif İstanbul'un 3. albümü Kerevet sonunda, Lin Records etiketiyle, merakla bekleyen dinleyicisine kavuştu.

Kolektif İstanbul'dan 3. Albüm

Richard Laniepce'in hatıra defteri tadında bir proje olarak hayata geçen grup kendi alanında uzman müzisyenlerin katılımıyla zenginleşerek kendine has çizgisini ve tam olarak kalıba sokmaktan kaçındığım bugünkü tarzını oluşturdu.

Her konserleri süprizlere açık olan grubun en belirgin özelliği doğaçlama performansları. Albüm kayıtları dışında pek fazla stüdyoya girmeyen sahnede yaşayan, sahnede varolan bir grup Kolektif İstanbul. Enstruman hakimiyetleri ve yetenekleri tartışılmaz elemanlardan kurulu olmaları işlerini bir hayli kolaylaştırıyor bu konuda. Grubun kemikleşen kadrosu şu şekilde;

Aslı Doğan : Vokal, Trompet

Richard Laniepce : Alto Saksafon, Gayda, Alto Klarnet, Flüt

Tamer Karaoğlu : Akordeon ve Klavye

Talat Karaoğlu : Bb Klarnet ve Alto Saksafon

Ertan Şahin : Suzafon

Ediz Hafızoğlu : Davul ve Perküsyonlar

Daha önce birçok kez grupla beraber sahnede gördüğümüz çok büyük hayranı olduğum, benim fikrimi sorarsanız Türkiye'nin sayılı gitaristlerinden Cem Tuncer de bu albümle beraber artık grupta gitarlardan sorumlu.

Kolektif İstanbul'dan 3. Albüm

Konuk müzisyenler ise birbirinden degerli. Ercüment Orkut klavye, Alper Yılmaz bas gitar, Hasan Gözetlik trompet ve Ceylan Ertem de vokalleri ile destek vermiş Kerevet'e. Albümün büyük çoğunluğunu anonim eserler oluştururken, beraber çalma şerefine eriştiğim, aklınıza gelecek her sahnede görebileceğiniz, zaman zaman günde 3 konser gücündeki, übersonik davulcu Ediz Hafızoğlu'nun üç bestesi de albümde. Richard'ın Zühtü yorumu da ayrıca dinlenmeli.

Düzenlemeler Cem Tuncer'e ait yine Ediz Hafızoğlu'nun katkılarıyla. Şu ana kadar Montreux Jazz Festivali(İsviçre), Schleswig-Holstein Müzik Festivali(Almanya), İstanbul Jazz Festivali, Flow Festivali(Finlandiya), Sesc Pompeia(Brezilya) gibi uluslararası festivallerde ve Cemal Reşit Rey, Babylon, Theatre de Chatelet(Paris), La Ferme du Buisson(Paris), Ballhaus(Berlin) gibi çok önemli sahnelerde konserler veren grup albümün ön tanıtımını 27 Nisan'da İKSV'de lansmanı ise 18 Eylül'de Babylon'da gerçekleştirdi.

Konserlerinde her daim sınırsız eğlence vaad eden grubu izlerken yerinizde duramayacak hatta iyi bir takipçi olursanız kimi zaman Sepultura çaldıklarına hatta susuz yüzdüklerine bile şahit olacaksınız. Bu iki konseri kaçıran yurtiçi ve yurtdışındaki dinleyiciler için Kolektif İstanbul'un ekim ayı programı şu şekilde;

2 Ekim Odtü-Ankara

4 Ekim 1066 Festival-Lausanne

5 Ekim La Bellevillosie-Paris

9 Ekim Beyoğlu Hayal Kahvesi-İstanbul

22 Ekim Jazzclub Unterfahrt-Munich

23 Ekim Besungen Knabenschule-Darmstadt

24 Ekim Laboratorium-Stuttgart

25 Ekim Folk'n Fusion Fest-Hildesheim

26 Ekim-Sudblock-Berlin

28-29 Ekim Echo Bar-Kaş

Hem Kerevet hem de önceki iki albüm Balkananatolia ve Krivoto kesinlikle dinlenmeye değer albümler ama grubu şu ana kadar izlememiş olanlar kesinlikle çok şey kaybetmiş. İlk fırsatta canlı izlenmesi şiddetle tavsiye edilir.

Yazıyı sonlandırmadan önce albümün yapım şirketi Lin Records'a hiç bir zaman kapanmamasını dilediğim bir parantez açmak istiyorum. Kolektif İstanbul, Ceylan Ertem, Korhan Futacı ve Kara Orkestra, Yansımalar, Swing A la Turc, Çağrı Sertel Trio, Serdar Barçın Band, Yasemin Mori, Alp Ersönmez, Jülide Özçelik, Cem Tuncer Group, TRT Caz Orkestrası, Şenay Lambaoğlu, Bora Uzer, Tuluğ Tırpan Trio ve eminim şu anda aklıma gelmeyen daha birçok isim ile aktif olarak sahne alan, kayıttan provaya koşan ve buna rağmen bizlere şu ana kadar Oğuz Büyükberber-4, Alper Yılmaz-Over the Clouds, Demirhan Baylan-Sinyal, Selen Gülün-Başka ve Kolektif İstanbul-Kerevet gibi müzikalitesi tartışılmaz albümlerinin ulaşmasını sağlayan Ediz Hafızoğlu'na ve Lin Records'a desteğimizi esirgemememiz gerektiği kanısındayım. Kaliteli müzik için Lin Records'u takipte kalın, daha bize yapacağı çok güzellik var emin olun.   

Kolektif İstanbul'dan 3. AlbümYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: