MÜZİK ODASI

HERETIC SOUL SESSİZ VE DERİNDEN YOLUNA DEVAM EDİYOR!!!

Murat Arda - 12 Nisan 2010

Bazı ülkeler vardır. Değil müzik üretmek; çoğu zaman yaşamak bile zül gelir o ülkenin biraz ayrıksı olan yurttaşına. Hatta rahatlıkla söylenebilir ki bu bazı ülkelerin kendilerine has "yeryüzü cehennemi" olma durumuna rağmen, o ülkenin nevi şahsına münhasır boktanlığı ve sıkıcılığına rağmen, inadına yaşar, inadına üretirsiniz. Üretiyorum, öyleyse varım dersiniz. Tıpkı ekstrem-metal grubu Heretic Soul gibi.

Heretic Soul grubunun adını ilk defa Deli Kasap Dergisinin Müzik forumunda işitmiştim. Doğruyu söylemek gerekirse, isimlerini ilk duyduğumda hemen her gün forumda isimlerini duyurmaya çalışan ve fakat çok kısa bir süre içinde müzikal hevesleri kırılınca yitip giden tonlarca "New Wave Of Turkish Heavy Metal"(?) grubundan biri olduklarını düşünmüştüm. Ama zamanla, Heretic Soul'un inatla müzik aşkını devam ettiğini görünce yanıldığımı anladım. Üstelik hem müzikal inatları yurtiçi & yurtdışı konserler ve festivallerde vücuda bürünüyor hem de başarılı performansları artık bir albümle taçlanacak vaziyete geliyordu: "Born into this plague..."
Bugün (13 nisan 2010 salı) İstanbul Teknik Üniversitesi Rock Festivali'nde "Rock Medyası" başlıklı panele konuşmacı olarak Deli Kasap'ı temsilen katıldım. Diğer katılımcılar Blue Jean dergisinden Doğu Yücel ve Yön Radyo'dan Ahmet Durakçı idi. Söyleşinin soru cevap kısmına geçildiğinde izleyiciler Head Bang dergisi editörü Doğu Yücel'i derginin yayın politikası açısından eleştirdiler. Dergiye getirilen eleştiri yerli gruplara yönelik tanıtım yazılarına yeterince özen gösterilmemesi, Türk gruplarına röportaj ve demo kritikleri konusunda layığıyla destek verilmemesi ile ilgiliydi.

Doğu, büyük oranda haklılık payı taşıyan bu eleştiriye şu yanıtı verdi:

"Dergiye girecek yerli gruplar arasında seçim yaparken bir albüm yayımlamış olmalarını kıstas olarak kabul ediyoruz. (O anda festivalin afişine bakıp tesadüfen bir grubu örnek vermeye kalktı) Mesela Heretic Soul. Şimdi ben bu grubu dergiye alırsam albüm çıkarmış gruplara haksızlık etmiş olurum, o yüzden örneğin yeni bir albüm yayımlamış Sexen gibi bir gruba desteğimiz tamken amatör gruplara mecburen yeterince yer ayıramıyoruz çünkü sayfa sayılarımız maalesef sınırlı."

E Doğu; bu sefer yanlış ata oynadın be güzelim :) Önümüzdeki ay Heretic Soul ile bir röportaj yapmanız artık boynunuzun borcu olmalı. Madem albüm çıkarmak önemli bir kıstas al sana albüm arkadaş!

"Üretiyorum, öyleyse varım!" diyen tüm yerli gruplarımıza sevgilerimi yolluyorum.

Murat ARDA

13. 04. 2010Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: