MÜZİK ODASI

Hem Çolak Hem Sağır Ama Hep Zirvede Bir İnsanlık Ekolü: Def Leppard

Emre Serim - 10 Ocak 2011

Bazen sorarlar şu Def Leppard senin için ne ifade ediyor diye. Ben bunun cevabını uzun uzun düşündüm ve "Def Leppard, benim tarif edemediğim" olarak açıkladım. Birgün yine böyle bir muhabbet üzerine Serpil'e "ben bu grup hakkında yazmalıyım lan" dememle birlikte "yaz lan tabiki, ne bekliyorsun" cevabını aldıktan sonra iç sesimle "geçmiş olsun Emre" dedim..

Hem Çolak Hem Sağır Ama Hep Zirvede Bir Ekol: Def Leppard

Meslek erbabı olanlar bilirler.. Bir mesleği yapan kişiler ya alaylıdırlar ya mektepli.. Ben mektepli olmayı seçmeyenlerdenim.. Bu işi bilen bir adamın yanında, onu takip ederek programları algılamaya çalışıyordum.. Mola verdiği zamanlarda ise bilgisayara ben oturuyor, birşeyler karalamaya çalışıyordum.. Alttan gelen bir ses vardı, o zamanlar farkında değilim tabiki ama şimdi baktığımda o müziğin davulundaki efektler beni cezbettiğini anlıyorum.. Ben nereden bileyim adam tek kollu falan filan.. Grafik tasarımcısının molası bittiğinde sordum "kimdir bu?" diyerek.. Bana garip birşeyler söyledi, anlamadım grup adını.. sonra o meşhur klibi açtı "Pour Some Sugar On Me".. Tüm elemanlar apartmanda, apartmanı yıkıyorlar falan.. çok etkilendim ama öncesinde öğrenmem gereken programlar vardı, o yüzden pek umursayamadım o dakika..

Hem Çolak Hem Sağır Ama Hep Zirvede Bir Ekol: Def Leppard

Akşam eve gittiğimde o sihirli 10 harfi yazdım internete ve araştırdım, araştırdım, araştırdım.. Ben nereden bileyim bu grubun benim için aşırı önemli bir rol oynayacağını hayatımın ilerleyen zamanında.. Hepimizin hayatında dönüm noktaları olur, 180 derece çark eder ya iyiye gidersiniz, ya kötüye .. Bu dönüm noktası Joe Elliot'un iş çıkışı gitarist Pete ile karşılaşması sonucu başladı. Joe kendisini gitarist olarak tanıttı ama diğer grup üyeleri onun sesinin iyi olduğuna inandılar.. Klasik Sheffield çocuğu, babası fabrika işçisi ki kendisi de öyle.. Şimdi ise tüm dünyanın bildiği bir ses.. O gün, onun hayatının dönüm noktasıydı..

Hem Çolak Hem Sağır Ama Hep Zirvede Bir Ekol: Def Leppard

Def Leppard ile ilgili herşeyi araştırdım, araştıdıkça merak ettim, merak ettikçe dahada çok araştırdım..

Hem Çolak Hem Sağır Ama Hep Zirvede Bir Ekol: Def Leppard

Piyasadaki bir çok grubun olayı "çıkalım, çalalım, eğlenelim, paramızı alalım, backstage'de party yapalım, after party yapalım" gibi şeylerden ibaret biliyoruz..  Bunlara karşı değilim aksine daha da ekleyebilirim ama Def Leppard, bir İngiliz Rock grubu olarak bunlara ekleyebilecek en güzel şeyi ekledi zaten.. "Duygu" .. Bahsettiğim balladları değil, bahsettiğim kendileri.. İnsanlıkları.. Asi "küçük" davulcu Rick Allen, kolunu kaybettiği zaman dünyanın en genç ve popüler bateristi idi.. '87 Hysteria albümünün yıllarca çıkmaması, gruba 2 milyon dolara mal olan bir albüm, dostları ama ciddi bir trafik kazası geçirmiş olan bateristleri..

Hem Çolak Hem Sağır Ama Hep Zirvede Bir Ekol: Def Leppard

Olay bunlarla da bitmiyor maalesef.. Steve Steamin' Clark (Steven Maynard Clark)'ı unutmamalıyız.. O ve onun kendini bilmiş babası.. Rick Allen kendinde tek kolla bateri çalabilecek enerjiyi bulmuş ve grupta birşeyler çok azda olsa oturmaya başlamışken Steve Clark'ın alkolle ciddi sorunları.. Rehabilitasyonlar, grup arkadaşlarının onu yanlız bırakmayışı, Steve'in manken sevgilisi bile yanındadır.. Ama Steve rehabilitasyondan kaçıp yine alkolle savaşmıyor, sevişiyor.. Bar köşelerinden toplanıyor her defasında..

7 Ocak 1991'de 6 aylık bir alkolizmle savaşım sürecinde yenik düşüyor.. Hay Allah, bir grup bu kadar mı bahtsız olur diyeceğim ama Lynyrd Skynyrd aklıma geliyor, susuyorum.. Dünya çapında 5-6 yılda çok iyi ses getirmiş, dünyayı turlamış bir grup düşünün.. Birdenbire hayatları tersine dönen, bateristinin tek kolu kaza sonucu kopmuş, efsanevi gitaristi alkol bağımlısı.. Tüm grubu çekip çeviren yada çekip çevirmek için çok çaba sarfeden Joe Elliot'a bassist Rick şöyle diyordu filmlerinde:

Rick Sav' : Sen sahnede önde dururken, kameralara poz verirken, ben senin arkanda ne yapıyordum biliyormusun ?
Joe : Ne ?
Rick Sav' : İzliyordum! Sen de dene..

Hem Çolak Hem Sağır Ama Hep Zirvede Bir Ekol: Def Leppard

http://www.youtube.com/watch?v=iTTbrsBXQ7o

Grup yeniden toparlandığında Rick Allen yıllar sonra tekrar sahneye çıkacaktır.. Bu sahne 2009 Download Fest'in yapıldığı Donington Parktır ki orada da mükemmel bir anı olmuş ve kameralara yansımış zaten.. videoyu izledikten sonra neden tekrar tekrar onları sevdiğimi anladım.. Çünkü bu adamlar duygularını, hislerini gizlemiyorlar ve reklam peşinde değiller.. Mantıklı düşünmek gerekirse hiçbir grup tek kolu kopmuş davulcu ile isim getirmek için çalışmaz.. Bu tamamen onların başarısı, Rick Allen'in başarısı, Joe'nin başarısı..

2008 benim festivallerle dolu son yılımdı, araya askerlik girdiğinden dolayı son yıl.. Şaka gibi bir gelişme oldu, bir baktım Masstival'de Def Leppard headliner olarak geliyor, gözüküyor, yazılıyor, çiziliyor.. Adamları naklen izlemek için bir tane bira dahi içmedim, en öne kuruldum ve saatlerce bekledim. Whitesnake sahnedeydi ama artık Coverdale'e "in ulan, yeter" diyecektim, o kadar sabırsızlanıyorum.. Kimi arkadaşlar yazıyı okurken "2008 Def Leppard konseri berbattı, nedir bu kadar etkileyen" diyebilir.. Bende kötü bir konser olduğunu kabul ediyorum, gerçi sound mükemmel ama Joe artık eski sesine sahip değil..  Benim için bu grubu gerçekten seven bir insan, Joe'nun sesine bakmaz.. Şahsen ben konser boyunca 3 mahalle arkadaşının bugün nerelere kadar gelebildiklerini, neler yapabildiklerini, zorluklar, aksilikler, hayatın tam tersine dönmesine karşı koyularak üstesinden gelinebileceğini izledim… O kadar büyük bir mutluluktu ki, konser bittiğinde hiçbir bok anlamadım.. Bildiğim tek şey var, bu adamlar bu işi yaptıkları zaman hissettikleri gibi davrandılar.. hislerini reklam etmediler, sadece hissedebilen gördü.. Def Leppard bence budur, bence tarif edemediğimdir dediğim grup budur.. bana sorarsanız ben yine tarif edemedim ama..

Hem Çolak Hem Sağır Ama Hep Zirvede Bir Ekol: Def Leppard

İzlemeyeniniz kaldı ise "Hysteria - The Def Leppard Story" belgeselini bir yerden edinip izleyin.. Tabi her grubun kendine göre hikayesi var ama ben inanıyorum, Def Leppard'da biraz kendinizi bulacaksınız.. Tıpkı Bringin' on the Heartbreak kaydında Joe'nin kendi sesini bulduğu gibi..

Dünya üzerinde, bir günde 3 ayrı kıtada konser veren, farklı bir konser sonrasında futbol maçı yapmaya giden (tam İngiliz), maliyeti 2 milyon doları bulan Hysteria albümü ve bunu ödeyecek paraları olmamasına rağmen tek kollu, kimisinin o zamanki yorumuyla işe yaramayacak bateristini yinede bırakmayıp "O ayrılmak isteyene kadar, grupta kalacak" sözünü söyleyen, hayatımın anlamı favori grubumu sizlerle paylaşmak, benim için büyük mutluluk verici birşeydi..

Do you wanna get rocked ? Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: