MÜZİK ODASI

"Hayvan Sesli Adam" Hiç Susmayacak! (Billy Idol'a Kaside-2)

Atlantisten Gelen Adam - 5 Kasım 2010

…Çocukken, ya da ilk gençliğimde diyeyim; nereden bulduğumu inanın şu an kestiremediğim, -muhtemelen staj yaptığım o büroda tesadufen bulduğum, aralarında Pink Floyd, Scorpions, Sade ve Jethro Tull gibi tozlanmış kankalarının eşlik ettiği MC (kaset) formatındaki albümlerden birisiydi Rebel Yell

Rebel Yell'e geri döneceğim. Ama önce biraz o zamanın atmosferini sizlere anlatmak istiyorum: "Büro ortamı."

Her gün Beşiktaş'tan yürüye yürüye Nişantaşı'ndaki bu "büro"ya geliyorum. Önce Teşvikiye yokuşundan tırmanış ve dünyanın en güzel liseli kızlarının cirit attığı ve her zaman Ferruh adındaki glam rockçı sahafın yanlarında dolaştığı o muhteşem ötesi bakımlı zengin kızlarının okulunun önünden geçiş… (ne de gıcık olurdum ona o zamanlar! Kovboy çizmeleriyle, fit görünümü, küpeleri ve uzun kabarık saçlarıyla gerçek bir glam-boy idi Ferruh. Gıcık olurdum diyorum ya; kıskançlıktan! Meğerse yıllar sonra tanışıp dost olduğumda ne de güzel bir insan olduğuna da şahit olacaktım. Ferruh şu sıralar ne yapar bilemiyorum, Sinan ve Nejat (İşler) ile, yani eski tezgah arkadaşlarıyla bir ara Galatasaray'da Tezgah adlı bir mekan açtılardı. Ama sıkılgan biri Ferruh, sanıyorum "dar kaçtı" o mekandan).

Eğer aranızda "İyi de, Ferruh'a laf ederken, güzel kızlara iç geçirirken sen ne yapardın be adam!?" diye soran olursa ona cevabım hazır: …

…Yok lan, vazgeçtim cevaplamaktan! Zaten akıllı olanlarınız, ben anlattıkça satır aralarından çıkaracaktır!

Eski, sosyetik, gri ama havalı Nişantaşı apartmanımızın ikinci katındaki "büromuza" geldik Ferruh ve hiç tükenmeyen flörtlerini geride bırakarak.

Şirkete giden-gelen çok olurdu o zamanlar. Birbirinden farklı sayısız insan arasında, özellikle bir tanesi vardı ki, suratı hep asık, görüntüde batılı ama zihnen ruhunu "CEMAAT MENSUBLUĞU" kurumsalına leasing(*) yaptırmış bir adam vardı. Şirkete caf-caflı işler getirdiği için cakası herkesten fazla bu zat, "demokratik özerk" bir şekilde koridorlarda dolaşıyor, istediği zaman çekip gidiyor ve canı çektiğinde ise yanıbaşımızda aval aval dolanıyordu. Ayıptır söylemesi; yaşım On'lu rakamların sonlarına değin ben de biraz "mütedeyyin" bir genç idim. Bizim kültürde iyiliği, sevabı göstere göstere yapmak ayıp kaçtığından benim mütedeyyinliğim ise aslında gayet kendine has, özgün bir mütedeyyinlik idi. Şöyle ki; mesela 5 vakit namaz kılmaya gidiyor, dua ediyordun lakin gömleğinin içinde bir Iron Maiden ya da bir Megadeth tişörtü olması vaka-i adiye sayılırdı. (Eski zamanlar olduğu için psikolojik olarak eski terim kullanmam da enteresan, deli kasap'ın doktorları; göreve!!!) Yani Müslüman olabilirdin lakin Müslüman olduğunu bağırmaya gerek yoktu. (Bu tornistan ise adeta her şeyi gösteriş için yapıyordu sanki). Sözde aynı kabilenin üyesi olmamıza rağmen, bu adama karşı en ufak bir yakınlık hissetmezken şirkette normalde can düşmanım olması gereken (ÇÜNKÜ BİR ALEVİ İDİ) mimar İbrahim abiye giderek ısınıyor, BİR ALEVİ OLMASINA RAĞMEN bu kadar komik, bu kadar akıllı, bu kadar sevimli ve bu kadar insani olması beni giderek İbrahim abiye yaklaştırıyordu.

Tamam, sevimli biriydi ve hatta tüm önyargılarıma ve ALEVİ OLMASINA RAĞMEN onu sevmeye bile başlamıştım. Lakin sıska ben Ramazan ayında oruç tutarken iri yarı ve bir hayli sıhhatli olan İbrahim abinin oruç yemesine -kendimi ne kadar hoşgörülü bir mümin saysam da- içten içe gıcık oluyordum!

Bir gün dayanamayıp İbrahim abiye çıkıştım! Bir de ne iştahlı yerdi yemeği eşek sıpası. Benim oruç kafama vurmuş bizimki afiyetle malı götürüyor! Yok öyle yağma. Mütedeyyin olmanın gururu ve artık İbrahim abi ile samimi olmanın verdiği güvenceyle sordum:

"İbrahim abi!... Neden oruç tutmuyorsun!?"

Afiyetle kemirdiği köfte ekmeği köndürmekle meşgul İbrahim abi bir an çiğnemesine ara verdi. Şaşırmış gibi görünmüyordu aslında. Biriki saniye lokmasını yutması ile geçti.

Billy Idol ve Rebel Yell'den konu biraz saptı mı ne?

Hayır, hiç de sapmadı. Lakin, İbo'nun iştahı karnımı o kadar acıktırdı ki, serüvenimize sonra devam edeceğim.

Şimdilik;

İyi geceler ve renkli rüyalar!!!


(*) Finansal Kiralama
-SÜRECEK-
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: