MÜZİK ODASI

"Hayvan Sesli Adam" Hiç Susmayacak! (Billy Idol'a Kaside-1)

Atlantisten Gelen Adam - 22 Ekim 2010

Billy Idol nasıl bir etki bırakıyor üzerinizde? Efsane-ötesi "cult-film noir" başyapıtı olan nefes kesici Blade Runner karakterlerinin yaşayan, insanımsı robotunu andıran "ultra-seksenler" imajinasyonu mu? Sürekli limon yemekten bıkkınlık geçiren surat ifadesiyle "pislik bir punk" mı? Ağzını küstahça yamultan tiyatral bir aşk kölesi karikatürü mü? Yoksa; B Sınıfı porno yapımlarda rol alabilecek potansiyeldeki seksapelitesi dorukta vahşi bir rock vokalisti mi? Uç nokta yetenekli bir müzisyen mi? Soğuk (Cool) ve sıcağın (Hot) müthiş kombinasyonu mu? Yoksa rock müziğe deneysellik katmış bir siber sanatçı mı? Sanıyorum ki Billy Idol'ın imajinasyonu, kişiliği, müziği ve bir bütün olarak yansıttığı dışavurumu hakkında yekpare bir yorum çıkmayacaktır. Sevenini, sevmeyenini, bilenini, bilmeyenini, aranızda ilk defa dinleyecek olanınızı benzer ya da farklı farklı ve çeşitli analizler yaptırtacak kadar ayrıksı, hakikaten benzeri nadir bulunan bir figür Idol.

Herkes için Billy Idol ve herkesin Billy Idol'ı kendine!

Zaman zaman Bily Idol'a olan hararetli sevgim kendini gösterir. Bu yazıyı kaleme alana kadar Idol'a olan şiddetli sevgimin bilinç altı kodlarını pek deşmemiş, gecenin bir yarısında, ziyaretine geç kalan misafirimi beklerken seyrettiğim sayısız Idol konseri ve neyse ki "boş zaman sosyalizmi"nin bana açtığı zihinsel özgürlük alanı sayesinde, birdenbire Billy Idol ile olan kalıcı dostluk serüvenimin özünü keşfedebildim: Billy Idol benim, 18 yıllık hatıratım, 18 yıllık onurum, kişisel devrimimin Che Guevarası, aklımı kuşatan gerici ve perdeleyici duvarları tek yumrukla yerle bir eden ilham perisi; benim "HAYVAN SESLİ ADAMIM" idi!!!

Kafa karıştırıcı mı geliyor? Biraz açayım.

Çocukken, ya da ilk gençliğimde diyeyim; nereden bulduğumu inanın şu an kestiremediğim, -muhtemelen staj yaptığım o büroda tesadufen bulduğum, aralarında Pink Floyd, Scorpions, Sade ve Jethro Tull gibi tozlanmış kankalarının eşlik ettiği MC (kaset) formatındaki albümlerden birisiydi Rebel Yell…

Devamı sonra, çünkü misafirim geldi!!!

Hayvan Sesli Adam Hiç Susmayacak! (Billy Idol'a Kaside)
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: